Wybór kierunku studiów
fot. Pexels.com

DrStudia = kwalifikacje, a kwalifikacje dają ci możliwość znalezienia pracy w konkretnej branży. Dlatego ważne, abyś uważnie wybierał nie tylko uczelnie, ale też określone typy studiów.

Wybór kierunku studiów
fot. Pexels.com

Wybór kierunku studiów =trudne zadanie?

Oczywistym jest, że wybór kierunku studiów jest trudnym zadaniem. Szczególnie kiedy przybywa nowych ciekawych kierunków. Dodatkowo trzeba nie tylko wybrać intrygujący kierunek, ale jednocześnie powinien być on przyszłościowy. Świetną opcją na odkrycie tego co chcesz robić, czym się zajmować jest próbowanie nowych rzeczy, znalezienie kolejnego zainteresowania itd. Nie tylko pomoże to w wyborze odpowiednich studiów, ale również przyda się podczas pisania listu motywacyjnego.

Przydatne umiejętności, które można rozwijać w czasie studiów

Umiejętność pracy zespołowej
Ważne jest rozwijanie umiejętność pracy w zespole, szczególnie przydatne jest kiedy wiesz, że w wybranym zawodzie możliwa jest tylko praca zespołowa. Tzn. że jasne przyda się to w każdym zawodzie, jednak kierunki takie jak marketing i zarządzanie gdzie późniejsza praca jest związana głównie z pracą w zespole. Umiejętność tą można rozwijać na różne sposoby: udzielanie się w organizacjach, bycie częścią kółka teatralnego, zapisanie się do drużyny sportowej.

Wolontariat
Dzięki wolontariatowi zdobędziesz cenne doświadczenie oraz dyplomy i referencje, którymi później będzie można się pochwalić podczas aplikacji.

Języki obce
Języki obce są jedną z najbardziej cenionych umiejętności. Warto więc zacząć naukę kolejnego języka lub udoskonalenie znanego ci już.

 

Wszystkie te umiejętności są bardzo pomocne podczas poszukiwania pracy lub nawet praktyk w trakcie studiów.

Podział studiów

Studia najczęściej są dzielone na humanistyczne oraz ścisłe. Czasami jednak trudno przyporządkować kierunek pod jedną z tych dwóch kategorii, ponieważ wiele przedmiotów na uczelniach łączy w sobie cechy obu tych działów. Świetny przykład:
Graficy komputerowi muszą mieć uzdolnieni zarówno informatycznie, jak i artystycznie.
Architekci – technika budowlana + wyobraźnia i kreatywność
A studia morskie mogą oznaczać zarówno ratowanie zagrożonych gatunków, jak i budowę statków.

Czym kierować się przy wyborze studiów?

Pewnie zastanawiasz się czym się ostatecznie kierować podczas wyboru studiów, prawda? Hmm ostatecznie to zależy tylko od ciebie. Kieruj się sercem, jeśli zależy ci na zdobyciu wyższego wykształcenia. Jednak pamiętaj, że jeśli wybierzesz kierunek, który nie jest specjalnie poszukiwany na rynku pracy, to musisz wiedzieć, że znalezienie pracy w zawodzie będzie wymagało od ciebie więcej starań i wysiłku.
Wiele osób kieruje się jednak rozumem i stawia na kierunki, które dają niemalże stuprocentową pewność znalezienia pracy. To może być na przykład informatyka, logistyka albo finanse. Taka droga sprawdza się dla niektórych, ale często też kończy się zmianą kierunku w trakcie nauki. Musisz pamiętać, że jest to od trzech do sześciu lat czasami bardzo intensywnego studiowania i nauki. Jeśli temat studiów cię nie interesuje i jest dla ciebie niezrozumiały, może się okazać, że upór i oczekiwania rynku to za mało i potrzebujesz czegoś innego.

Dodatkowo warto abyś również postarał się o jak najlepsze wyniki egzaminu maturalnego, które otworzą przed tobą drogę do najbardziej renomowanych uczelni. Ta renoma jest o tyle istotna, że są również lepiej finansowane od mniejszych uczelni i mogą pozwolić sobie na prowadzenie zajęć przez ekspertów, nowoczesny sprzęt czy wysyłanie studentów na praktyki za granicę. To wszystko procentuje zwłaszcza w twojej w przyszłości.

Wybrany kierunek studiów
fot. Pexels.com

Podsumowanie

Podsumowując, wybierając studia powinieneś brać pod uwagę to, co cię interesuje, na przewidywane zmiany na rynku pracy oraz na ofertę interesującej cię uczelni. Połączenie tych elementów jest w stanie pomóc ci w osiągnięciu zawodowego sukcesu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here