Kierunki ścisłe
fot. Pexels.com

Studia na kierunkach ścisłych są bez wątpienia trudne, a dobre (wysokie) wyniki na maturze z przedmiotów kwalifikacyjnych nie gwarantują, że zajęcia akademickie nie przysporzą problemów (inny poziom nauki). Jednak absolwenci mogą zostać specjalistami w wielu praktycznych dziedzinach, ich wiedza i kompetencje przekładają się na ciekawą, dobrze płatną pracę. Wszystko jeśli tylko poradzą sobie z trudem i ogromem nauki przez następne kilka lat.

Kierunki ścisłe
fot. Pexels.com

Czym są kierunki ścisłe?

Wiadomo czym są kierunki humanistyczne, ale czym są kierunki ścisłe? Pojęcie może jest w miarę łatwe, ale nie wszystko co z tym związane też takie jest. Kierunki ścisłe to takie, w których studenci skupiają się na dokładnym opisywaniu zjawisk i weryfikacji postawionych hipotez za pomocą doświadczeń i dowodów matematycznych. Formalnie do kierunków ścisłych zaliczane są kierunki matematyczne i przyrodnicze.
Studia na kierunkach ścisłych uczą rozwiązywania złożonych problemów z różnych dziedzin. W programach studiów znajduje się dużo matematyki, fizyki, chemii i informatyki. Na niektórych kierunkach ścisłych oprócz przedmiotów teoretycznych są także zajęcia laboratoryjne, gdzie wykorzystuje się aparaturę badawczą, często wysokiej klasy. Więc już z góry wiadomo, że humaniści mieliby z tym nie lada wyzwanie.
Warto wspomnieć, że kierunki ścisłe znajdują się w ofercie politechnik, uczelni techniczno-przyrodniczych, wybranych wydziałów uniwersyteckich, oraz także w ofertach wielu niepublicznych szkół wyższych
Kierunki studiów ścisłych
Wymiana wszystkich po kolei nazw kierunków studiów ścisłych może być na prawdę długa, ponieważ tych kierunków jest mnóstwo. Zaczynając na agrobiologi, kończąc na zielonych technologiach przerzucamy cały alfabet i praktycznie przy każdej literce znajdzie się jakaś nazwa. Np.
A – analiza gospodarcza, astronomia
B – biofizyka, bioinżynieria
.
.
.
W – wirtotechnologia
Z – zarządzanie strategiczne

Dla kogo kierunki ścisłe?

Kierunki ścisłe są idealnym pomysłem dla osób, którym takie przedmioty jak matematyka, fizyka, informatyka czy chemia nie sprawiają problemów, ale również w jakiś sposób je lubią.
Studia na kierunkach ścisłych częściej są wybierane przez młodych mężczyzn. Jednak warto podkreślić, że nie tylko oni się do tego nadają, naśladowczyń noblistki Marii Curie-Skłodowkiej, również nie brakuje na polskich uczelniach.

Najważniejszą kwestią tych studiów jest to, że wymagają systematyczności, pracowitości, czasami cierpliwości i precyzji w wykonywaniu prac laboratoryjnych. Studenci/kandydaci powinni przede wszystkim powinni umieć myśleć logicznie, mieć predyspozycje analityczne, otwarte umysły, być osobami kreatywnymi.

Praca dla absolwentów
Bardzo zróżnicowane specjalności, które są realizowane w ramach wielu ścisłych kierunków studiów otwierają różnorodne drogi zawodowe absolwentów. Dlatego też kończąc kierunki ścisłe do wyboru jest wiele różnych ścieżek kariery. Można zostać m. in.
nauczycielem w szkole (fizyka, chemia, biologia, matematyka),
pracownikiem instytucji badawczych,
pracownikiem laboratorium w zakładach przemysłowych,
inżynierem w biurze technologicznym,
inżynierem zaawansowanych technologii,
analitykiem w korporacji,
analitykiem w firmie ubezpieczeniowej lub instytucji finansowej,
Oraz wiele innych, tutaj ścieżki zawodowe są praktycznie nieograniczone, jednak przypominam, że do osiągnięcia celu potrzeba ciężkiej pracy.

Informatyka
fot. Pexels.com

Co czeka przyszłych studentów kierunków ścisłych?

Studia realizowane są w systemie dwustopniowym (licencjat/inżynier -> magister)
W programie studiów wielu kierunków najważniejszą rolę pełnią laboratoria, które realizowane są w specjalnych pracowniach wyposażonych często w aparaturę badawczą, przystosowanych do zajęć praktycznych.

Na przykładzie matematyki zobaczmy jakie przedmioty czekają na studentów. Oto one:
– analiza matematyczna,
– algebra liniowa z geometrią,
– oprogramowanie matematyczne,
– matematyka dyskretna,
– rachunek prawdopodobieństwa,
– algorytmy i struktury danych,
– statystyka,
– równania różniczkowe,
– analiza danych,
– algebra,
– bazy danych,
– funkcje analityczne,
– geometria różniczkowa,
– kombinatoryka,
– teoria mnogości,
– teoria liczb.
Jest to naprawdę długa lista. Właśnie przez taką ilość przedmiotów ważna jest systematyczna nauka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here