Osobowość, a praca
fot. Pexels.com

Nie jednokrotnie (nawet w social mediach) większość z nas spotkała się z określeniem lub pytaniem: „którym typem osobowości jesteś”. Najczęściej nie mamy problemu ze znajomością naszych cech charakteru oraz z określeniem silnych i słabych stron, jednak nie zawsze umiemy określić je jedym typem osobowości. Dodatkowo osobowość ma duże znaczenie w rozwoju kariery zawodowej. Hipokrates wyróżnił 4 typy osobowości, które również można ściśle połączyć z rodzajem odpowiedniej pracy dla osób o danej osobowości. Są to flegmatyk, choleryk, sangwinik oraz melancholik – taki podział został potwierdzony przez współczesną badaczkę psychologii Florence Littauer.

Osobowość, a praca
fot. Pexels.com

Hipokrates – 4 typy osobowości

Za pierwszą osobę, która podzieliła ludzi ze względu na temperament, uważa się Hipokratesa. Jednak starożytny lekarz nie badał osobowości ludzi poprzez analizę ich charakterów – określał je na podstawie płynów znajdujących się w ciele człowieka. Według niego osobowość była właśnie z nimi powiązana. I właśnie według Hipokratesa przewaga któregoś z płynów w ciele wpływa na temperament. Podział wyglądał następująco:
Sangwinik – przewaga krwi,
Choleryk – przewaga żółci,
Melancholik – przewaga żółci czarnej,
Flegmatyk – przewaga śluzu.
Obecnie wiadomo, że każda z powyższych osobowości charakteryzuje się innym zestawem cech, które wpływają na ogólnych charakter człowieka. Aby określić własną osobowość wystarczy znaleźć w internecie jakikolwiek test osobowości – są one ogólnodostępne.

Sangwinik
Sangwinicy to przede wszydtkim ekstrawertycy. Mają oni pogodne i pozytywne nastawienie do świata i innych ludzi. Sangwinik jest chętny do działania, proaktywny, bardzo komunikatywny, czerpiący radość z kontaktu z drugim człowiekiem. Jednak sangwinicy nie potrafią ukryć swoich emocji, a na dodatek często żyją chwilą, przez co czasami umykają im pewne ważne sprawy. Inni ludzie lubią przebywać w towarzystwie sangwiników, ponieważ często jest z nimi zabawnie i wesoło.

Choleryk
Choleryk tak samo jak sangwinik jest typem ekstrawertyka. Jednak w odróżnieniu od niego pozostaje jednak człowiekiem, który przechodzi do czynów. Choleryk jest dosłownie urodzonym przywódcą, który jest skoncentrowany na wynikach i osiąganiu wyznaczonych celów. Osoby choleryczne bardzo nie lubią krytyki i podważnia ich zdania, potrafią być apodyktyczni i nieustępliwi. Cholerycy są impulsywni, często wybuchają złością, są mocno przekonane o swojej racji, ciężko przekonać ich do innego zdania. Ambicja choleryków często wiąże się z pracoholizmem. Jedną z gorszych rzeczy, które mogą się przydarzyć cholerykowi to porażka (nieważne na jakim polu).

Wpływ osobowości na pracę
fot. Pexels.com

Melancholik
Typ osobowości melancholik często kojarzony jest jako osobowość ludzi stale smutnych. Jednak nie jest to do końca prawda – ludzie z temperamentem melancholika są po prostu introwertykami. Często rozmyślają i analizują. Z jednaj strony osoby o takim usposobieniu są bardzo wrażliwe, mocno przeżywają wszystko co dzieje się w ich życiu, ale emocje skrywają wewnątrz i nie dzielą się nimi ze światem. Z drugiej strony są to bardzo empatyczne osoby, są dobrymi przyjaciółmi – wierni, lojalni, świetni słuchacze. Melancholicy często mają duszę artysty, są bardzo kreatywne. Pomimo że melancholicy często mają niskie poczucie własnej wartości to jednak są perfekcjonistami, wykonującymi wszystkie zadania do końca.

Flegmatyk
Flegmatycy są to osoby niezwykle spokojne i poukładane – są doskonałymi obserwatorami, lubiącymi rutynę oraz poruszanie się w znanych sobie granicach. Niestety problem może pojawić się kiedy flegmatyk ma dokonać wyboru lub przejawić własną inicjatywę – nie lubią i nie potrafią podejmować konkretnych decyzji lub robić czegoś z własnej inicjatywy. Jednak lubią wykonywać zadania otrzymane od innych. Flegmatycy to ludzie ciepli i wrażliwi, dodatkowo bardzo sympatyczni. Mają anielską cierpliwość. Emocje skrywają głęboko (introwertycy), dlatego trudno jakkolwiek określić i zauważyć co czują lub jaki mają do czegoś stosunek. Nie lubią zmian, za to lepiej pracują, kiedy czują nad sobą kontrolę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here