Księgowość - szkoła policealna
fot. Pexels.com

Myślisz, że wybierając szkołę policealną jesteś gorszy, bo nie wybierasz się na studia? Nic bardziej mylnego, jeśli szkoła policealna oferuje ci zawód w którym ccesz pracować to jest to najlepszy wybór. Wszystko wyłącznie zależy od twojej ścieżki kariery i tego, co na prawdę chcesz robić w życiu. Jednak czasami bardziej opłaca się pójść na studia lub coraz częściej spotyka się osoby, które łączą naukę w szkole ponadgimnazjalnej wraz ze studiami. Wszystko po to aby mieć więcej możliwości na rynku pracy.

Księgowość - szkoła policealna
fot. Pexels.com

Szkola policealna

Kiedyś szkoły policealne były traktowane jako wyjście ewakuacyjne jeśli ktoś nie dostał się na wybrany kierunek studiów. Jednak obecnie postrzeganie tego rodzaju placówki zmienił się diametralnie – dzisiaj szkoły policealne dają szansę podniesienia swoich kwalifikacji i tym samym wyróżnienia się na rynku pracy lub uzupełnienia wykształcenia osobom, które już pracują w zawodzie. Dodatkowo odbywa się to o wiele szybciej niż w przypadku studiów.

Zalety
Dlatego szybkość kształcenia między studiami a szkołą policealną jest zasadniczą różnicą. Dodatkową zaletą jest to, że po ukończeniu szkoły policealnej ma się już określony zawód, np. technik rachunkowości czy farmacji. Ukończenie szkoły policealnej jest również zaletą w oczach pracodawcóe, ponieważ po ukończeniu szkoły odbywa się egzamin państwowy, co daje gwarancję, że określona osoba posiada odpowiednią wiedzę na dane stanowisko. Kolejną zaletą szkół policealnych jest sposób rekrutacji, a raczej potrzebne dokumenty. Do rekrutacji wystarczy posiadanie świadectwa ukończenia liceum, szkoły policealne nie wymagają zdanej matury.

Wady
Jednak szkoła policealna posiada również kilka istotnych wad w porównaniu do studiów. Np. różnica w poziomie nauczania w porównaniu z uczelniami jest spora choćby ze względu na to jaką ilość materiału można przerobić w ciągu 3 czy 5 lat studiów a 2 lub 4 semestrami w szkole policealnej. Dlatego też bardziej wymagający pracodawcy zwracają uwagę nie tylko na tytuł zawodowy, ale także ukończoną szkołą i jej poziom nauczania. Szkoła policealna daje tylko wykształcenie średnie, jednak podjęcie nauki w szkole policealnej nie przekreśla jednocześnie możliwości podjęcia studiów, w każdej chwili można je podjąć i tym samym podnieść swoje wykształcenie.

 

Jednak jeśli mimo wszystko (z różnych przyczyn) zależy ci na szybkim zdobyciu konkretnych umiejętności oraz wiedzy i zdecydujesz się na szkołę policealną, zastanów się i poszukaj za państwowymi. Jest ich tak naprawdę niewiele, ale wciąż można takie znaleźć. Mają lepszą opinię, a ich dyplomy są bardziej cenione przez pracodawców.

Warto dodać, że obecnie rynek pracy jest zasypany ludźmi z wyższym wykształceniem (wszystko przez tzw. modę na studia), a niestety praca po studiach nie jest rzeczą oczywistą. Szkoła policealna zapewni ci zawód, który jest dostosowany do zapotrzebowania rynku pracy.

Studia + szkoła policealna?

Asystentka stomatologiczna
fot. Pexels.com

Poważnie zastanawiasz się nad zmianą swoich planów zawodowych/kierunku studiów? Warto, abyś przemyślał czy nie lepszym rozwiązaniem będzie połączenie studiów (nawet na innym kierunku) i szkoły policealnej, ale np. zaocznie. Dzięki temu możesz uzupełnić wiedzę ze studiów o praktykę w szkole policealnej i wyróżnić się na rynku absolwentów – takie rozwiązania są bardzo cenione. Zawsze jako urozmaicenie możesz wybrać kierunek, który rozwinie twoje zainteresowania np. fotografia czy produkcja telewizyjna, a zawodu nauczyć się w szkole policealnej. Dzisiaj bardzo często zdarza się, że ludzie kształcą się w kilku kierunkach, czasami na raz. To, że posiada się na swoim koncie dwie czy trzy szkoły a nie jedną wcale nie oznacza, że nie można być dobrym we wszystkim. Na rynku pracy niczego nie można być pewnym, dlatego też wielu studentów zastanawia się nad tym, czy nie zrobić drugiego kierunku studiów lub pójść do szkoły policealnej, bo to zapewni im więcej możliwości po studiach

Jednak jest rzecz, której nie powinieneś nigdy robić – nie rzucaj zbyt pochopnie studiów, bo licencjat/magister a dyplom ukończenia szkoły policealnej to jednak spora różnica. Studia przede wszystkim zapewnią ci wykształcenie wyższe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here