Studia zaoczne

Studia zaoczne charakteryzuje to, że zajęcia odbywają się w weekendy (a niekiedy rozpoczynają się już w piątki po południu) co 2-3 tygodnie. To tryb studiowania, na który decydują się określone grupy osób. Czy jednak na studia zaoczne w ogóle warto aplikować?

Studia zaoczne dla osób, które pracują zawodowo

Warto na samym wstępie podkreślić, że studenci studiów dziennych i zaocznych przerabiają ten sam program studiów, a dyplom ukończenia szkoły wyższej jest tak samo wartościowy. Co więcej, zdarza się nawet, że niektórzy pracodawcy prowadzący rekrutację przychylniej patrzą na kandydatów, którzy ukończyli studia zaoczne. Powód jest prosty – na ten tryb nauki najczęściej decydują się osoby, które są już aktywne zawodowo, lub które od razu po ukończeniu szkoły średniej chcą zacząć pracować. Taka strategia może zresztą okazać się strzałem w dziesiątkę, ponieważ student studiów zaocznych, rozwijający jednocześnie swoją karierę zawodową, może po ukończeniu uczelni pochwalić się… kilkuletnim doświadczeniem. Studenci dzienni rzadko mają taką możliwość; najczęściej rozpoczynają pracę etatową dopiero pod koniec studiów, gdy zajęć na uczelni jest już zauważalnie mniej.

Studia zaoczne to brak konieczności wyprowadzki do innego miasta

Na studia zaoczne często decydują się też osoby, które nie chcą – lub nie mogą – wyprowadzić się do innego miasta, a w miejscowości w której mieszkają, nie funkcjonuje żadna uczelnia lub nie żadna prowadzi interesującego ich kierunku. Studia zaoczne pozwalają zatem na naukę w zupełnie innym mieście niż to, w którym student mieszka na co dzień; dojazdy co dwa lub trzy tygodnie na weekend nie stanowią zazwyczaj większego problemu.

Oprócz tego na studia zaoczne zazwyczaj decydują się również osoby planujące przebranżowić się i zdobyć nowe kwalifikacje. Dzięki weekendowemu trybowi nauczania nie muszą porzucać pracy zawodowej.

Powodów, dla których wiele osób podejmuje studia zaoczne jest zresztą więcej i można przeczytać o nich na blogu Uniwersytu Dolnośląskiego DSW  https://www.dsw.edu.pl/studia-niestacjonarne-czyli-zaoczne-czym-sa-dla-kogo-i-jakie-maja-cechy. Warto jednocześnie pamiętać, że żaden tryb studiów nie jest lepszy lub gorszy; to głównie od studenta zależy, ile wiedzy i jakie umiejętności wyniesie z zajęć, bez względu na to, kiedy i w jaki sposób są prowadzone.

 

Reklama.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here