Studia medyczne
fot. Pexels.com

Studia medyczne jest to obszar nauk, który pomimo ogromu nauki cieszy się niesłabnącą popularnością. Podobnie zawody medyczne należą do grona tych z największym zaufaniem publicznym. Dlatego nietrudno jest wywnioskować, że wszelkie zawody związane z medycyną właśnie wiążą się z bardzo dużą odpowiedzialnością, ogromem wymagań wymagań co do studentów oraz długim kształceniem. Każdy z osobna kierunek funkcjonujący w przestrzeni studiów medycznych ma na celu przygotowanie absolwentów do wykonywania konkretnych zawodów i zapoznanie ich z obowiązkami. Dlatego na wykształcenie składają się wiedza, umiejętności oraz kompetencje społeczne.

Studia medyczne
fot. Pexels.com

Przed studiami medycznymi…

Kierunki medyczne postrzegane są jako bardzo trudne, wymagające dobrze zdanej matury i ciężkiej pracy w trakcie studiów – jest to jak najbardziej prawdą. Kształcenie ma zbudować dobre przygotowanie kliniczne, rozwinąć umiejętności rozwiązywania problemów, etyczne postawy oraz przekazać wiedzę związaną z daną dyscypliną. Osoby, które chcą w przyszłości wybrać się na którykolwiek kierunek studiów medycznych, powinny w szkole średniej poświęcić najwięcej czasu na takie przedmioty, jak biologia, chemia, a w przypadku niektórych uczelni także fizyka. Naprawdę jest to ważne, szczególnie w przypadku tzw. elitarnej uczelni, ponieważ każdego roku o jedno miejsce na studiach medycznych walczy kilkanaście chętnych osób.
Stres związany z maturą oraz rekrutacją i w końcu zdobyty indeks to dopiero początek ciężkiej oraz systematycznej pracy, z którą muszą zmierzyć się studenci kierunków medycznych. Są to jedne z najbardziej odpowiedzialnych i wymagających kierunków studiów (podobnie weterynaria). Nauka trwa okrągły rok bez przerwy i ma głównie charakter pamięciowy. Student kierunku lekarskiego musi mieć opanowaną perfekcyjnie teorię, by przejść do cięższej praktyki. Niewystarczające przyłożenie się do nauki nawet najdrobniejszych szczegółów oraz błędy w sztuce lekarskiej mogą skutkować bowiem tragicznymi następstwami.

Jak wyglądają studia medyczne?

Każdy kto choć trochę zna środowisko lekarskie zna powiedzenie, że lekarz uczy się całe życie. I nie ma w tym nic dziwnego – 6 lat studiów, potem roczny staż, następnie specjalizacja 5 lat, na którą dostają się tylko najlepsi. Po drodze wypada jeszcze państwowy egzamin lekarski. Każdy dzień w szpitalu, przychodni i praca z pacjentami oznacza konieczność nieustannego dokształcania się.
Studia medyczne w Polsce to kierunki studiów z obszaru nauk medycznych, farmaceutycznych, nauk o zdrowiu oraz kulturze fizycznej, które realizowane są w systemie jednolitym magisterskim lub w podziale na studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskie.
Program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 lat do 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) lub od 5 do 6 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata, inżyniera, magistra lub równorzędnego np. lekarza, lekarza dentysty).
Najpopularniejsze kierunki medyczne to:
– kierunek lekarski,
– kierunek lekarsko dentystyczny,
– dietetyka,
– fizjoterapia,
– kosmetologia,
– pielęgniarstwo,
– ratownictwo medyczne.

Lekarz chirurg
fot. Pexels.com

Perspektywy pracy

Osoby, które ukończyły studia medyczne przygotowani sa do pracy między innymi w
– publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej,
– instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo- rozwojowych,
– pogotowiu ratunkowym,
– pracowniach techniczno- dentystycznych,
– aptekach,
– firmach farmaceutycznych,
– różnego typu laboratoriach.

Jednak osoby, które ukończyły studia medyczne mogą tak naprawdę znaleźć pracę w każdym miejscu, gdzie potrzebna jest wiedza medyczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here