Jesteś zafascynowany pracą archeologa? Chciałbyś odkrywać pozostałości po pradawnych cywilizacjach? A może być częścią grupy, która odkryje coś nowego? Na pewno z tego powodu udałeś się na studia archeologiczne. Warto jednak abyś zapoznał się z faktami dotyczącymi pracy archeologa.
Droga do zostania archeologiem
Wiadomo archeologiem nie można zostać od „niechcenia”, do tego potrzeba pasji oraz determinacji, jednak kluczowym aspektem jest wykształcenie. Krokiem w stronę wymarzonego zawodu archeologa jest podjęcie studiów archeologicznych. Aby je w ogóle ukończyć, musisz uwielbiać historię. Brzmi tak jakby to miały być studia historyczne, prawda? Może za dużo się nie różnią, ale zdecydowanie różni je ilość zajęć w laboratoriach i w terenie. W trakcie studiów poznawane są jeszcze tajniki geologii, numizmatyki, statystyki czy archeologii związanej z innymi krajami
Rozwój zawodowy możliwy jest głównie, jeśli archeolog podejmie karierę na uczelni. Wtedy wraz z doświadczeniem i dorobkiem naukowym zdobywa kolejne stopnie i tytuły naukowe, stając się specjalistą w swojej dziedzinie.
Warto podkreślić, że badania archeologiczne mogą być prowadzone tylko przez osoby, które ukończyły studia na kierunku archeologia, uzyskały tytuł magistra i odbyły 12-miesięczną praktykę w tym zawodzie, w dodatku w zakresie tych właśnie badań.
Brzmi źle, prawda? I to wszystko tylko dla „dłubania w ziemi” 😉 A jak wygląda to „zwykłe dłubanie w ziemi”?
Okazuje się, że codzienność archeologa nie należy do najłatwiejszych. Wiadome jest to, że praca przy wykopaliskach nie odbywa się w klimatyzowanym, czystym biurze. Warunki są zdecydowanie polowe, a sama praca wymaga wysiłku fizycznego i pełnego zaangażowania. Wykopaliska są sezonowe, wiążą się zazwyczaj z kilkumiesięcznymi wyjazdami, podczas których archeolodzy pracują intensywnie, nawet po kilkanaście godzin dziennie, na pewnym obszarze lub nawet kilku obszarach. Trzeba też wiedzieć, że nie codziennie trafi się ciekawe odkrycie.
To wszystko sprawia, że wielu studentów nie pracuje w tym zawodzie po studiach, ponieważ to wszystko ich przeraża. Jednak trzeba zauważyć, że sam rynek pracy archeologów jest na prawdę mały i niewielu będzie miało szansę pracować w tym zawodzie. Ale też znajdą się tecy dla których i warunki pracy i trudności w dostaniu się do branży, będą nie lada wyzwaniem, które chcą podjąć.
Jakie cechy potrzebuje archeolog?
- Znajomość języków obcych
Archeolog musi często pracować z wykorzystaniem obcojęzycznych źródeł naukowych, a także w towarzystwie międzynarodowych archeologów, dlatego też znajomość języka angielskiego jest konieczna, a znajomość innych języków obcych jest bardzo mile widziana. Na szczególną uwagę zasługuje znajomość języków antycznych oraz tych uznawanych za martwe.
- Cierpliwość, zaangażowanie
Archeolog musi bardzo często wykazywać się ogromną cierpliwością, ponieważ badania i wykopaliska trwają często miesiącami i na efekty trzeba równie długo czekać. Dodatkowo przez to, że te procesy są czasochłonne wymagają stałego zaangażowania. Jednak czasami wielomiesięczne poszukiwania nie przynoszą efektu.
- Dobra kondycja fizyczna
Niewątpliwie dobra kondycja fizyczna jest bardzo potrzebna do pracy archeologa. Wymagają tego wyjazdy, praca w terenie, w różnych warunkach atmosferycznych. Często podróże archeologiczne odbywają się do części globu gdzie jest gorąco (+40 i więcej) lub trafi się pora deszczowa, do tego mnóstwo żyjących stworzeń dla których archeolog może być obiadem.
[…] Archeologia […]