Studia dziennikarskie to jeden z kierunków humanistycznych. W zawodzie dziennikarza nie trzeba zmysłu matematycznego i biegłej sprawności w rozszyfrowywaniu wzorów, ale trzeba wykazać się pewnymi umiejętnościami.

Przed studiami…
Przed wybraniem się na studia dziennikarskie musisz wiedzieć, że będąc dziennikarzem – gdziekolwiek, musisz mieć coś do powiedzenia (najlepiej dużo i z sensem), musisz o czymś pisać/mówić.
Same studia zaopatrzą cię w pakiet niezbędnej wiedzy z zakresu prawa, historii, na zajęciach praktycznych przejdziesz przez oswajanie się z kamerą, sprawdzisz swoją kreatywność i pomysłowość. Zdobędziesz wreszcie tzw. warsztat pisarski, jednak sam musisz wiedzieć o czym pisać. To wszystko oznacza, że dziennikarstwo to tylko z pozoru łatwy kierunek, studia dają co potrzebną wiedzę, a ty musisz ją umiejętnie spożytkować. W rzeczywistości dziennikarstwo jest dla wybranych, dla tych, którzy chcą dociekać, doszukiwać, doczytywać, dokształcać się, są niezmiennie ciekawi świata, ludzi i potrafią ukierunkować się w konkretnej dziedzinie, jak polityka, gospodarka, sport czy kultura. Trzeba być żądnym sensacji, wiedzieć, co potencjalnie może zainteresować czytelników i widzów i bywać tam, gdzie dzieje się coś ciekawego.
Droga do zostania dziennikarzem
Droga do stania się dziennikarzem zaczyna się w tym samym momencie co przy każdym innym zawodzie, czyli w liceum lub jeszcze w podstawówce/gimnazjum. Wiadomo licea mają również swoje profile, każdy ma rozszerzane przedmioty itd. I w końcu następuje moment wyboru przedmiotów zdawanych na maturze. Przed wybraniem przedmiotów, które przyszły kandydat chcie zdawać na maturze, powinien sprawdzić jakie przedmioty są wymagane na wybranej uczelni. Bardzo łatwo jest się domyślić, że chyba najwięcej uwagi trzeba poświęcić językowi polskiemu. Jest to główny przedmiot zazwyczaj brany pod uwagę przy rekrutacji studentów. Często zaraz obok jest wybrany język nowożytny (najczęściej angielski lub inny wybrany), dający większe szanse na przyjęcie. Oprócz tego dodatkowym atutem będzie historia, WOS lub geografia.
W trakcie studiów dużą uwagę przykłada się do teorii oraz samej historii mediów, czyli bardzo rozległego i rozbudowanego przedmiotu studiów. Mimo tego, że ilość tego obszernego materiału może przerażać, to w późniejszym czasie ta wiedza od znacznie poprawia świadomość pisarską. Na studiach też nie brakuje czasu na praktykę – ćwiczenia z rozróżniania gatunków publicystycznych czy informacyjnych, praca z kamerą, mikrofonem oraz wystąpienia publiczne.
Oczywiście warto na koniec dodać, że najważniejsze są praktyki. Najlepiej starać się je już nabywać od czasu liceum np. pomoc przy redagowaniu gazetki szkolnej. Oczywiście pomimo że praktyki nie są obowiązkowe, to znacznie pomagają na starcie kariery dziennikarskiej.

Jak wygląda praca dziennikarza?
Praca dziennikarza w skrócie to pojawianie się wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ciekawego – wypadki, imprezy masowe, inne wydarzenia dotyczące gwiazd lub wywiady z nimi. To w praktyce przeprowadzanie wywiadów i tworzenie krótkich notatek z wydarzenia, które właśnie miało miejsce. Praca dziennikarza to praca pod presją czasu, dziennikarze muszą być stale na bieżąco i podać informację do prasy czy telewizji jako jedni z pierwszych. Im szybciej i lepiej pracują tym większe szanse mają na awans oraz premie.
Jest to praca dla cierpliwych, wytrwałych i ambitnych ludzi, potrafiących dosłownie rzucić się w tłum ludzi i walczyć o każdą najdrobniejszą informację, która może przynieść im zysk.