Wyjście z alkoholizmu i narkomanii

Alkohol jest częścią współczesnego życia i nie ma w tym nic niestosownego, dopóki nie zaglądamy do kieliszka zbyt często, a dawki trunków się nie zwiększają. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku narkotyków, które w Polsce są nielegalne, ale niektórzy mieli okazję przekonać się o ich działaniu na własnej skórze. Jednorazowe eksperymenty to jeszcze nie powód do niepokoju w przeciwieństwie do momentu, w którym potrzeba zażycia środków odurzających staje się zbyt silna. Alkoholizm i narkomania to bardzo poważne choroby, z których wyjście jest bardzo trudne, ale nie niemożliwe. Jak wyrwać się z szponów nałogu?

Pierwszy krok – akceptacja nałogu

Wypieranie problemu alkoholowego czy narkotykowego to jedna z najbardziej charakterystycznych cech uzależnienia. Osoba nadużywająca substancji psychoaktywnych często nie tylko ukrywa ten fakt przed najbliższymi, ale przede wszystkim nieustannie oszukuje samego siebie. Rozpoczęcie leczenia natomiast ma sens tylko w momencie, gdy osoba uzależniona zdobywa się na akceptację nałogu, uświadamia sobie, jak dużą krzywdę wyrządza sobie i bliskim i ostatecznie wyraża chęć rozpoczęcia zdecydowanej walki z chorobą.

Drugi krok – chęć walki z nałogiem

Proces wychodzenia zarówno z alkoholizmu, jak i narkomanii czy lekomanii nie jest usłany różami, jednak zrobienie pierwszego kroku w stronę życia w trzeźwości i zgłoszenie się na terapię odwykową można uznać już za mały sukces. Należy jednocześnie pamiętać, że leczenie uzależnień na własną rękę, bez specjalistycznego wsparcia ze strony lekarzy i terapeutów w większości przypadków kończy się powrotem do starych nawyków, a co gorsza, choroba nawraca ze zdwojoną siłą.

Alkoholizm czy narkomania w zaawansowanym stadium zazwyczaj prowadzi do poważnych problemów ze zdrowiem wynikających z zatrucia organizmu oraz pozbawienia go podstawowych substancji odżywczych. Nałóg bardzo destruktywnie wpływa na zdrowie psychiczne, powodując zmiany nastrojów, stany lękowe, a nawet pojawienie się myśli samobójczych. Tutaj należy też wspomnieć o cierpieniach, na jakie narażone są osoby współuzależnione – często borykają się z zaburzeniami psychicznymi czy biedą.

Trzeci krok – leczenie w ośrodku odwykowym

Leczenie uzależnień to zadanie dla wykwalifikowanej kadry medycznej składającej się z lekarzy psychiatrów, certyfikowanych psychoterapeutów oraz psychologów, ponieważ to dzięki ich kompleksowej opiece można znaleźć przyczyny problemu alkoholowego czy narkotykowego. Dlatego też ośrodek uzależnień to miejsce, w którym warto rozpocząć ciężką batalię o własne życie. Placówki odwykowe często oferują nie tylko terapię w trybie ambulatoryjnym lub długoterminowego pobytu na jej terenie, ale także zabieg odtruwania organizmu, który pozwala przerwać ciągi alkoholowe lub narkotykowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here