Alkohol jest częścią współczesnego życia i nie ma w tym nic niestosownego, dopóki nie zaglądamy do kieliszka zbyt często, a dawki trunków się nie zwiększają. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku narkotyków, które w Polsce są nielegalne, ale niektórzy mieli okazję przekonać się o ich działaniu na własnej skórze. Jednorazowe eksperymenty to jeszcze nie powód do niepokoju w przeciwieństwie do momentu, w którym potrzeba zażycia środków odurzających staje się zbyt silna. Alkoholizm i narkomania to bardzo poważne choroby, z których wyjście jest bardzo trudne, ale nie niemożliwe. Jak wyrwać się z szponów nałogu?
Pierwszy krok – akceptacja nałogu
Wypieranie problemu alkoholowego czy narkotykowego to jedna z najbardziej charakterystycznych cech uzależnienia. Osoba nadużywająca substancji psychoaktywnych często nie tylko ukrywa ten fakt przed najbliższymi, ale przede wszystkim nieustannie oszukuje samego siebie. Rozpoczęcie leczenia natomiast ma sens tylko w momencie, gdy osoba uzależniona zdobywa się na akceptację nałogu, uświadamia sobie, jak dużą krzywdę wyrządza sobie i bliskim i ostatecznie wyraża chęć rozpoczęcia zdecydowanej walki z chorobą.
Drugi krok – chęć walki z nałogiem
Proces wychodzenia zarówno z alkoholizmu, jak i narkomanii czy lekomanii nie jest usłany różami, jednak zrobienie pierwszego kroku w stronę życia w trzeźwości i zgłoszenie się na terapię odwykową można uznać już za mały sukces. Należy jednocześnie pamiętać, że leczenie uzależnień na własną rękę, bez specjalistycznego wsparcia ze strony lekarzy i terapeutów w większości przypadków kończy się powrotem do starych nawyków, a co gorsza, choroba nawraca ze zdwojoną siłą.
Alkoholizm czy narkomania w zaawansowanym stadium zazwyczaj prowadzi do poważnych problemów ze zdrowiem wynikających z zatrucia organizmu oraz pozbawienia go podstawowych substancji odżywczych. Nałóg bardzo destruktywnie wpływa na zdrowie psychiczne, powodując zmiany nastrojów, stany lękowe, a nawet pojawienie się myśli samobójczych. Tutaj należy też wspomnieć o cierpieniach, na jakie narażone są osoby współuzależnione – często borykają się z zaburzeniami psychicznymi czy biedą.
Trzeci krok – leczenie w ośrodku odwykowym
Leczenie uzależnień to zadanie dla wykwalifikowanej kadry medycznej składającej się z lekarzy psychiatrów, certyfikowanych psychoterapeutów oraz psychologów, ponieważ to dzięki ich kompleksowej opiece można znaleźć przyczyny problemu alkoholowego czy narkotykowego. Dlatego też ośrodek uzależnień to miejsce, w którym warto rozpocząć ciężką batalię o własne życie. Placówki odwykowe często oferują nie tylko terapię w trybie ambulatoryjnym lub długoterminowego pobytu na jej terenie, ale także zabieg odtruwania organizmu, który pozwala przerwać ciągi alkoholowe lub narkotykowe.