Ten kierunek studiów to najlepszy wybór dla osób, które mają talent do nauki języków obcych, a także interesują się historią oraz kulturą Europy (głównie wschodniej). Jeśli właśnie interesują cię aspekty związane z państwami byłego ZSRR, czyli kultura, polityka oraz społeczeństo oznacza to, że studia wschodnioeuropejskie są właśnie dla ciebie. Sprawdź na czym polegają oraz jakie możliwości zatrudnienia niosą ze sobą.
Jak wyglądają studia wschodnioeuropejskie?
Warto zwrócić na początku uwagę, że osoby, które są absolwentami na kieruneku studiós wschodnioeuropejskich posiadają wszechstronne wykształcenie humanistyczne. Studenci w trakcie trwania studiów zdobywają wszechstronną wiedzę politologiczną, historyczną, ekonomiczną, prawną oraz kulturową. Dzięki licznym zajęciom i wykładom akademickich mają okazję poznać kulturę, literaturę i politykę Europy Wschodniej, Bałkanów oraz Kaukazu. Studenci wybierają także specjalizacje, która będzie dopasowana do ich zainteresowań i przyszłych planów zawodowych.
Osoby studiujące powyższy kierunek humanistyczny rozwijają szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim skupiają się oni na nauce języka rosyjskiego lub ukraińskiego oraz jego praktycznego wykorzystania w wybranych sytuacjach komunikacyjnych (ale również na codzień). Studenci poznają także zasady dokonywania analizy wybranych zjawisk społecznych, kulturowych i gospodarczych występujących na terenie Europy Wschodniej.
Dziedziny z których wiedza jest poszerzana oraz przyswajana na studiach wschodnieuropejskich:
- Wiedza o kulturze, sztuce i literaturze w Europie Wschodniej,
- Historia powszechna najnowsza,
Systemy polityczne, - Stosunki międzynarodowe,
- Wiedza o społeczeństwie, strukturach i procesach społecznych,
- Teoria polityki,
- Ekonomia,
- Wiedza o narodach i problemach etnicznych w Europie Wschodniej,
- Kompetencje językowe,
- Geografia Europy Wschodniej,
- Dzieje Europy Wschodniej,
- Wiedza o systemach prawnych w państwach wschodnioeuropejskich,
- Europa Wschodnia w stosunkach międzynarodowych,
- Stosunki polityczne w państwach Europy Wschodniej,
- Wiedza o religiach i związkach wyznaniowych w Europie Wschodniej,
- Gospodarka w Europie Wschodniej,
- Administracja publiczna w państwach wschodnioeuropejskich,
- Polityka zagraniczna państw wschodnioeuropejskich,
- Polityka wewnętrzna w państwach wschodnioeuropejskich,
- Podstawy badań humanistycznych i społecznych.
Perspektywy pracy
Absolwent bez problemu może znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach ukierunkowanych na współpracę z krajami Europy Wschodniej, która w ciągu ostatnich kilku lat bardzo się rozwinęła.
Tak więc absolwent kierunku studia wschodnioeuropejskie może znaleźć pracę w:
– administracji krajowej i samorządowej,
– instytucjach międzynarodowych,
– organizacjach pozarządowych współpracujących międzynarodowo z państwami wschodu,
– ambasadach,
– instytucjach upowszechniania kultury.
Jednak nie są to jedyne możliwości, ponieważ dzięki rozwojowi współpracy z państwami wschodu coraz więcej firm poszukuje kandydatów po studiach wschodnieuropejskich. Dodatkowo również sporo np. Białoruskich firm zatrudnia pracowników na terenie polski do prac związanych z dokumentacją itd.
Podsumowanie
Student kierunku wschodnioeuropejskiego pozna specyfikę regionu Europy Wschodniej, a także terenów sąsiadujących, a więc ziem w przeszłości należących lub/i poddanych wpływom staropolskim i węgierskim oraz będących przedmiotem rywalizacji imperiów rosyjskiego/radzieckiego, niemieckiego, tureckiego i habsburskiego. To najlepszy wybór dla osób, które mają talent do nauki języków obcych, a także interesują się historią oraz kulturą Europy.