Bezpieczne płatności online w 2021

Płatności dokonywane online z roku na roku upowszechniają się. Nie ma się czemu dziwić – jest to dużo wygodniejsze i szybsze. Wiele osób zastanawia się jednak, czy dokonywanie płatności jest bezpieczne. Sprawdź, na czym polega zabezpieczenie transakcji dokonywanych w Internecie.

Metody płatności online

Jeszcze kilkanaście lat temu płatności online były możliwe, jednak ograniczone do dokonania przelewu tradycyjnego. Oznaczało to wydłużenie czasu realizacji zamówienia, ponieważ sprzedawca uzależniał wysyłkę od zaksięgowania środków. Obecnie kupujący mogą dokonywać płatności na wiele sposobów. Do dyspozycji są m.in.:

  • pay- by-link
  • za pomocą kart płatniczych
  • BLIK
  • portfele elektroniczne.

Jak pokazują dane opublikowane na stronie https://www.dotpay.pl/, aż 80% płatności online dokonywanych jest za pośrednictwem przelewów internetowych.

Zabezpieczenia w płatnościach online

Dobra wiadomość jest następująca: płatności dokonywane przez internet są bezpieczne – pod warunkiem, że kupujący zachowuje środki ostrożności. Nie ma przy tym znaczenia, jaką metodę płatności wybierasz. Zwróć bowiem uwagę na fakt, że:

  • dokonując płatności e-przelewem, zostajesz skierowany do serwisu transakcyjnego banku – musisz się zalogować i potwierdzić płatność
  • płacąc BLIK-iem, transakcję należy potwierdzić za pośrednictwem aplikacji bankowej pobranej na smartfon.

Należy wiedzieć, że od 1 stycznia 2021 roku transakcje dokonywane za pomocą kart płatniczych (w tym kart kredytowych) muszą być dodatkowo zabezpieczone. Tak wynika z unijnej dyrektywy PSD2, która weszła w życie we wrześniu 2019 roku. Co to oznacza dla kupujących? Poza wpisaniem danych karty, koniecznością będzie potwierdzenie transakcji – banki muszą wdrożyć minimum dwa z trzech proponowanych wariantów. Są to: hasło, telefon, odcisk palca.

Jeśli płacisz online, o tym pamiętaj!

To, że istnieją odgórne przepisy związane z zabezpieczaniem transakcji, nie zwalnia cię – jako kupującego – z rozsądnego dokonywania płatności online. Warto pamiętać o kilku istotnych zasadach, wśród których można wymienić:

  • dokonywanie zakupów w zaufanych serwisach www
  • zabezpieczenie danych z karty przed dostępem osób niepowołanych
  • dokonywanie płatności z zaufanych urządzeń.

Jeśli dostosujesz się do powyższych wskazówek, prawdopodobieństwo nieautoryzowanej transakcji będzie niewielkie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here