Bibliotekoznawstwo
fot. Pexels.com

Ważne na tym kierunku studiów są niektóre cechy osobowości, takie jak rzetelność systematyczność, gotowość do skrupulatnej, pełnej poświęceń pracy. Kandydat powinien znać dobrze obsługę komputera, a co najważniejsze dysponować bardzo szeroką wiedzą ogólną.

Bibliotekoznawstwo
fot. Pexels.com

Jak wyglądają studia?

Studia na tym kierunku to jak wszędzie wykłady, ćwiczenia, seminaria, warsztaty, projekty i dodatkowo praktyki. Trzeba rozwiać mit w który wierzy wielu kandydatów na studentów – spodziewają się oni pracy w pełnych kurzu pomieszczeniach, w których gromadzone są dokumenty, książki itd. I właśnie na studiach przekonują się, że to wcale tak nie wygląda – duża część zajęć odbywa się z wykorzystaniem nowych technologii informatycznych. Nagle nauka oraz poznawanie świata naukowych baz danych jest fascynującym zajęciem. Warto też zwrócić uwagę, że student zyskuje dostęp do narzędzi o wartości wielu setek tysięcy dolarów (niezłe zaufanie uczelnia musi posiadać dla studentów).
Sama nauka z reguły opiera się o kilka głównych dziedzin wiedzy, dotyczącej Informacji naukowej oraz bibliotekoznawstwa. Studenci, aby stać się wartościowymi absolwentami, posiadającymi szeroką wiedzę z tego kierunku uczą się:
– przedmiotów związanych z funkcjonowaniem różnych działów bibliotek, od opracowania, katalogowania, aż po udostępnianie,
– wiedzy o książkach, czasopismach, archiwach i innych jednostkach, gromadzonych przez biblioteki,
– zarządzania informacją oraz jej przetwarzaniem, przy użyciu narzędzi informatycznych,
– systemów obsługi naukowych baz danych oraz udostępniania czytelnikom rezultatów kwerend.

Informacja naukowa
fot. Pexels.com

Czy bibliotekoznawstwo oznacza nudną pracę w bibliotece?

Większość ludzi wyobraża sobie bibliotekarza jako starszego, zasuszonego już i zabiedzonego pana lub też kobietę, sporo po 50 lub więcej, która kiedy tylko nadarzy się okazja jest gotowa na wrzeszczeć, że w bibliotece obowiązuje cisza. Pomimo że, każdy spotkał się z bibliotekarzem lub bibliotekarką z powyższego opisu, to prawda jest zupełnie inna. Wystarczy spojrzeć na biblioteki akademickie – pełno w nich młodych, ambitnych ludzi, wysokiej klasy specjalistów, działających w oparciu o najwyższe standardy, korzystających z najnowszego oprogramowania naukowego, bez kompleksów patrzących na swoich branżowych kolegów z czołowych uczelni świata.
Jednak kariera absolwenta kierunku informacji naukowej i bibliotekoznawstwa nie musi kończyć się tylko na pracy w bibliotece. Jest wiele innych możliwości:
– broker informacji,
– pracownik portalu internetowego,
– dokumentalista w mediach,
– archiwista,
– założyciel własnej działalności gospodarczej,

Podczas wyboru studiów warto zwrócić uwagę na specjalizacje, ponieważ w dużej mierze to od nich jest uzależniona dalsza kariera zawodowa.
Studia I stopnia
Na studiach I stopnia możliwa jest zwykle tylko specjalność nauczycielska.
Studia II stopnia
Studia II stopnia dają już wiele więcej możliwości wyboru specjalności:
– biblioteki publiczne i szkolne
– cyfrowe dziedzictwo kultury
– infobrokering
– kultura i edytorstwo książki
– młody czytelnik w świecie książki i mediów
– nowoczesna bibliotekaochrona i konserwacja zbiorów bibliotecznych
– prasa w systemie komunikacji społecznej
– zarządzanie informacją

Podsumowanie

Wymagania stawiane studentom kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo są dość wysokie. Dodatkowo wymagają sporej samodyscypliny od studenta. Ze względu na liczne zajęcia nie można określić tych studiów jako łatwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here