Udział kobiet w rozwoju nauki
fot. Pexels.com

Zwykle większość rozmów o noblistach lub osobach, które przysłużyły się nauce krążą wokół mężczyzn. Naczęściej są wymieniane takie osoby jak Einstein, Kopernik, Darwin, Mendelejew i wielu innych. Czasami jednak przwinie się nazwisko Curie-Skłodowkiej lub Goodall. Jednak często kobiety są pomijane lub zapominane w nauce, czasami jest to celowe działanie. Warto poznać chociaż kilka kobiet, które miały swój znaczący udział w badaniach naukowych.

Udział kobiet w rozwoju nauki
fot. Pexels.com

Maria Skłodowska-Curie – 2 Noble, Rad i Polon

Swoje życie i karierę zawodową poświęciła badaniu właściwości chemicznych pierwiastków promieniotwórczych. Swoją pierwszą nagrodę Nobla już w wieku 36 lat, a następną w wieku 44. Jest jedyną kobietą, która otrzymała tą nagrodę i jednocześnie jedynym człowiekiem, który dostał to wyróżnienie w dwóch dziedzinach.

Jane Goodall – ochrona środowiska, walka o prawa zwierząt

Jest to brytyjska badaczka w dziedzinie prymatologii, etologii i antropologii. Znacznie przyczyniła się do poznania procesów społecznego uczenia się, myślenia, działania i kultury wśród dzikich szympansów, odmienności między nimi i szympansami bonobo oraz włączenia obu gatunków i goryli do hominidów. Jednym z najważniejszych wkładów Goodall w dziedzinie prymatologii było odkrycie, że szympansy posługują się narzędziami. Dodatkowo w późniejszym czasie walczyła i nadal walczy o prawa tych zwierząt.

Irène Joliot-Curie

Jak widać Irène Joliot-Curie poszła w ślady matki i do tego odziedziczyła talent do promieniotwórczości. W 1935 roku została otrzymała Nobla za odkrycie sztucznej promieniotwórczości. Dzięki temu odkryciu promieniotwórcze izotopy stosowane m.in. w medycynie mogły być wytwarzane szybko i tanio, w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie. Stosowane do dzisiaj do zwalczania nowotworów.

Kobiety w nauce
fot. Pexels.com

May-Britt Moser – Nobel, badania nad mózgiem

Jest to norweska specjalistka od neurologii i neurofizjologii. Już w trakcie studiów psychologicznych w Norwegii zaczęła badania nad mózgami szczurów – jak działają, gdy zostają one wpuszczone do labiryntu. Badała też to, w jaki sposób mózg jest w stanie filtrować niepotrzebne informacje po to, by skupić się na tych kluczowych. W 2014 roku razem ze swoim mężem otrzymała Nobla w dziedzinie fizjologii/medycyny za odkrycie tzw. GPS mózgu.

Florence Bascom – wyjaśnienie orogenezy

Dzięki pasji amerykańska geolog była pierwszą kobietą, która zdobyła tytuł doktora geologii, przyznany przez amerykańską uczelnię. Badała proces tworzenia się góry, analizując formacje górskie na terenie Pennsylvanii, New Jersey i Maryland. W ciągu swojej kariery napisała ponad 40 publikacji, była niezwykle szanowaną osobą w amerykańskim świecie naukowym.

Marjory Stoneman Douglas – walka o prawa kobiet oraz o przyrodę

Dzięki niej dziś można podziwiać największy obszar dzikiej przyrody subtropikalnej w USA. Właśnie dzięki jej książce opublikowanej w 1947 roku, w której argumentowała ochronę lasów namorzynowych na Florydzie, został utworzony Park Narodowy Everglades. Była jedną z osób najbardziej sprzeciwiających się wycince obecnych terenów parku. Dodatkowo oprócz tego, że była ekologiem, walczyła też o prawo kobiet do głosowania oraz starała się również zniszczyć nierówności między rasami.

Rosalyn Yalow – radioimmunologia

Wraz ze swoim partnerem naukowym opracowała technikę, która pozwala badać hormony, co ważniejsze jest to metoda stosowana do dzisiaj. Ta metoda nazywa się radioimmunologią i polega na oznaczania poziomu markerów nowotworowych i hormonów we krwi, jest oparta na reakcji antygenu z przeciwciałem. Dzięki tej technice dziś można bez problemu rozróżnić też cukrzycę typu 1 od typu 2

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here