Ludzie i zwierzęta
fot. Pexels.com

Istnieje wiele eksperymentów psychologicznych dotyczących zachowań lub więzi między ludźmi prowadzi się je, obserwując zwierzęta. Jakie zachowania powinniśmy podpatrzyć? Oraz czego możemy się nauczyć od zwierząt, zwłaszcza w kwestii podejścia do pracy i relacji w zespole

Ludzie i zwierzęta
fot. Pexels.com

Rola człowieka

Człowiek, często niesłusznie przypisuje sobie najwyższą rolę w przyrodzie, ponieważ charakteryzuje się najwyższą inteligencją spośród wszystkich zwierząt. Jednak warto pamiętać i tym, że sam należy do królestwa zwierząt, gdzie jako jedyny gatunek wzbudza strach wszystkich pozostałych, jest w stanie zniszczyć każdy ekosystem na Ziemi, bez bliżej określonej przyczyny. Jak to się stało, że pomimo tak rozwiniętej inteligencji, jeszcze nie zauważył jakimi prawami rządzą się inne gatunki i dlaczego nie jest w stanie uczyć się od nich i ich respektować. Czy, aby na pewno ludzie są na tyle uprzywilejowani, że mogą traktować Ziemię jako swoją własność?

W psychologii, socjologii, a także w psychologii społecznej od dawna zakłada się, że w wielu kwestiach ludzie i zwierzęta są do siebie podobni. Przełomowa była tu zwłaszcza praca Edwarda Wilsona, amerykańskiego biologa i zoologa, twórcy współczesnej socjobiologii, opisanej w książce „Naga małpa”. Wilson zauważył, że mimo cywilizacji, kultury, mimo rozwinięcia mowy nadal jesteśmy częścią świata zwierząt. I na tej podstawie możemy lepiej zrozumieć niektóre nasze zachowania. Na przykład to, że jako gatunek jesteśmy stadni, a ewolucyjnie uczyliśmy się tworzyć hierarchię w grupie, rozumieć podział na „swoich” i „obcych”. Kiedyś nasze przetrwanie zależało od tego, czy dobrze zdefiniujemy naszą grupę, i tę, która mogła nam zagrażać. Te tendencje pozostały w nas do dzisiaj

Zachowania zwierząt

Ważną cechą w świecie zwierząt, której człowiek (również jako zwierzę) może nauczyć się od nich jest wierność swojemu partnerowi. I oczywiście nie chodzi tu o to, że wszyscy na świecie zdradzają się wzajemnie. Wśród zwierząt mnóstwo gatunków pozostaje w jednym związku przez całe życie, troszcząc się o swoje rodziny, co u ludzi bywa coraz rzadszym zjawiskiem. Przykładem takich gatunków są np. pingwiny, orły bieliki, wilki oraz czarne sępy.

Bobry mogą być wzorem pracowitości. Spotkał ktoś na zwykłym spacerze śpiące bobry? No właśnie – już od wczesnych godzin porannych pracują nad stworzeniem swoich żeremi, czy też tam. Nierzadko muszą powalić naprawdę gruby pień, jednak to nie jest dla nich większy problem – radzą sobie dobrze. Ich ,,własnoręcznie” wykonane konstrukcje tzn. żeremia pełnią funkcje schronienia przed wiatrem, zimnem, drapieżnikami, a latem przynoszą ochłodę. Jak widać, zwierzęta te doskonale opanowały techniki budowania swoich domów. Jednak pracowitość nie jest jedyną rzeczą, którą można podpatrzyć od bobrów. Oprócz tego, że są sprytne i solidne to wszystko co robią jest dla ich rodzin. W większości ludzie są egoistyczni (jednak nie wszyscy) i wszystko co robią to robią dla siebie, z kolei nie tylko bobry kierują się korzyścią dla grupy/rodziny.

Kolejną przydatną umiejętnością, którą posiadają delfiny i nietoperze jest echolokacja. I uwaga człowiek może ją również wykształcić u siebie. Dzięki niej wiele osób niewidomych potrafi „widzieć uszami” i poruszać się w miarę możliwości normalnie czy to na chodniku, czy w budynku. Jest to bardzo przydatne w przypadku nietoperzy, które prowadzą życie nocne, gdzie bardzo niewiele widać, a dzięki echolokacji są w stanie bezpiecznie złapać owady.

Echolokacja
fot. Pexels.com

Podsumowanie

Jak widać, zwierzęta czy te domowe, czy też te dzikie są często niedoceniane.Czasami ich zachowania wydają się być niezrozumiałe i bez sensowne, jednak warto zauważyć, że to właśnie one są doskonale przystosowane do życia na ziemi. Może czasami warto przypatrzeć im się i powiązać to np. z trybem ich życia. Z czasem może się okazać, że zwierzętom należy się o wiele więcej szacunku niż otrzymują od ludzi. I nie chodzi tu o wywyższanie ich w niebiosa, lecz o zwykły szacunek i wdzięczność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here