Weterynaria to kierunek uważany za elitarny i to nie z powodu tego że ma w nazwie słowo ,,medycyna”. Elitarny jest choćby z tego powodu, że znajduje się w ofercie tylko kilku uczelni w Polsce, a na dodatek pacjenci są bardzo nietypowi. Weterynaria jako dziedzina nauki dotyczy chorób zwierzęcych, ich leczenia oraz profilaktyki, higieny produktów pochodzenia zwierzęcego oraz ochrony ludzi przed chorobami pochodzenia odzwierzęcego. Studia niezmiennie od lat cieszą się duża popularnością, ponieważ pozwalają połączyć pasję do zwierząt z nierzadko dobrymi zarobkami.
Przed studiami weterynaryjnymi…
Pomimo że historia weterynarii sięga czasów starożytnych to studia na tym kierunku nadal cieszą się ogromną popularnością. Jednak jest to równie wymagający kierunek co wszystkie kierunki studiów medycznych i przyszły student musi się przygotować na ciężką pracę przez ponad 5 lat. Jeżeli chciałbyś związać swoją przyszłość z pracą ze zwierzętami, pomaganiu im itd. to sprawdź czy się nadajesz.
Jakie cechy charakteru mogą pomóc lub są wymagane w studiowaniu weterynarii i późniejszej pracy zawodowej?
- Empatia i miłość do zwierząt
Jest to chyba naturalne, że osoba bez empatii i nie kochająca zwierząt nie będzie w stanie im za bardzo pomóc i raczej będzie je traktować przedmiotowo, jako źródło dochodu. - Dociekliwość
Kochający właściciele zwykle przychodząc ze zwierzakiem są roztrzęsieni/przerażeni (szczególnie w nagłych wypadkach i nie zawsze wymienią wszystkie objawy/ zachowania itd. Dlatego weterynarz sam powinien dopytywać, sprawdzać jak zwierzę zareaguje. - Świetna pamięć
Oprócz prowadzenia kartotek i badania zwierząt warto też, żeby weterynarz pamiętał chociaż najczęstsze choroby zwierząt, przeliczniki dawek leków itd. - Zdolności manualne
Przydatne szczególnie przy wymagających pacjentach, kiedy trzeba założyć wenflon, pobrać krew, usunąć kamień nazębny. - Pracowitość
Częsti zdaż się, że weterynarz pracuje o wiele dłużej niż przewidują ustalone godziny pracy, zdarzają się nagłe wypadki, wyjazdy do zwierząt hodowlanych itd.
Najważniejsze brane pod uwagę przedmioty podczas rekrutacji na weterynarię to:
– biologia,
– chemia,
– fizyka,
– matematyka,
– język obcy.
Weterynaria – jak wyglądają studia?
Przedmiotem badań tej nauki jest leczenie chorób dotykających zwierzęta oraz podejmowanie szeregu działań profilaktycznych zapobiegających ich powstawaniu.
Studia na kierunku weterynaria mają bardzo rozbudowany program kształcenia, który stanowi dziś odpowiedź na wyzwania współczesnego rynku zatrudnienia. Pamiętaj, że lekarze, zajmujący się weterynarią, powinni posiadać potężną wiedzę z zakresu nauk ścisłych i medycznych. Tylko to pozwoli im na świadome leczenie zwierząt nie tylko domowych, lecz także gospodarskich.
W programie studiów na kierunku weterynaria znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Biochemia
Biologia
Technologie informacyjne
Histologia i embriologia
Anatomia zwierząt
Genetyka ogólna i weterynaryjna
Fizjologia zwierząt
Mikrobiologia weterynaryjna
Technologie w produkcji zwierzęcej
Immunologia weterynaryjna
Największe znaczenie będą odgrywać jednak te przedmioty, które szczegółowo wprowadzą w różnorodne tajniki weterynarii. A jest ich mnóstwo – studenci muszą przygotować się na intensywny czas kształcenia, dzięki czemu dowiedzą się między innymi jak:
powinna przebiegać diagnostyka laboratoryjna;
wygląda typologia chorób zwierząt domowych i gospodarskich;
przeprowadzać różnorodne zabiegi medyczne, np. chirurgiczne itd.
Pamiętaj, by do nauki na tym kierunku podchodzić z zaangażowaniem. Czeka cię mnóstwo ćwiczeń praktycznych oraz zajęcia laboratoryjne.
Wielu absolwentów weterynarii podkreśla jednak, że ich studia pozwoliły na zdobycie umiejętności takich jak:
– rozpoznawanie chorób zwierząt
– stosowanie leków weterynaryjnych
– przeprowadzanie zabiegów i operacji
– stosowanie przepisów prawa związanych z hodowlą i ochroną zwierząt
– tworzenie warunków dobrego rozwoju i egzystencji zwierząt
Na samym początku zostało wspomniane, że studia weterynaryjne należą do grona kierunków elitarnych, ale dodatkowo też zaliczają się do nielicznego grona kierunków jednolitych. Kształcenie trwa aż 11 semestrów co daje 5,5 roku z czego w ciągu tego czasu student zdobywa wszystkie niezbędne i wymagane kwalifikacje do wykonywania tego zawodu.
Oczywiście po ukończeniu studiów należy złożyć wniosek o prawo do wykonywania zawodu, które w Polsce nadaje okręgowa izba lekarsko-weterynaryjna.
Perspektywy pracy po medycynie weterynaryjnej
Jak wcześniej wspomniano weterynarzem zostaje się od razu po zakończeniu ostatniego semestru studiów, oznacza to że jedną z opcji jest otwarcie własnego gabinetu weterynaryjnego. Jednak weterynarze mają jeszcze więcej opcji zatrudnienia, mogą pracować w:
– lecznicach weterynaryjnych,
– inspekcji weterynaryjnej,
– stacjach sanitarno-epidemiologicznych,
– laboratoriach kontrolnych i badawczych,
– stacjach hodowli zwierząt,
– w nadzorze produkcji żywności,
– hurtowniach leków.