Stres jest obecny w życiu każdego człowieka – raz jest odczuwalny mniej, a raz bardziej. Może on towarzyszyć podczas rozmowy o pracę, przed jakimś egzaminem lub nawet przed wyjściem do sklepu. Stres jest odbieramy przez nas jako odczucie pewnego dyskomfortu w określonej sytuacji, rozumianego jako stan napięcia, poczucie zagrożenia lub lęku. Mogą mu towarzyszyć napięte mięśnie karku i ramion, bóle brzucha, samoistnie zaciśnięte w pięść dłonie i zaciśnięta żuchwa czy zgrzytanie zębami – jednak to tylko niektóre z reakcji towarzyszących.

Czym jest stres?
Stres jest automatyczną reakcją fizjologiczną organizmu na każdą sytuację zagrażającą nam, przytłaczającą nas albo wymagającą od nas natychmiastowego działania. Niestety organizm nie jest w stanie określić różnicy między rzeczywistymi zagrożeniami, a tymi wyobrażonymi. Na każdą z takich sytuacji organizm reaguje w ten sam sposób – ,,walcz lub uciekaj”. Serce zaczyna bić szybciej, wzrasta ciśnienie krwi i tętno, a oddech przyspiesza. Organizm reaguje tak, by się dotlenić i zwiększyć swoją wydolność – dzięki takiej reakcji człowiek staje się gotowy do walki lub ucieczki od zagrożenia.
Dodatkowo warto wiedzieć, że Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wyróżnia trzy rodzaje stresu: ostry, chroniczny i traumatyczny.
Ostry stres pojawia się w trakcie nagłego zagrożenia – bodźca fizycznego, psychologicznego lub ekonomicznego. Przeżywany jest na codzień np. w pracy, szkole, podczas kłótni.
Stres chroniczny występuje w przypadku długotrwałego działania stresorów. Towarzyszy mu stałe napięcie, wyczerpanie i mniejsza zdolność do regeneracji.
Z kolei stres traumatyczny ( zespół stresu pourazowego) to reakcja na sytuacje zagrażające życiu lub zdrowiu. Może pojawić się jako skutek traumy z dzieciństwa, po wypadku. Często cierpią na niego również żołnierze będący na misjach.
Sposoby radzenia sobie ze stresem
Muzyka
Zostało udowodnione, że właśnie muzyka wpływa pozytywnie na nasz układ nerwowy. Posłuchanie ulubionych piosenek może znacząco zmniejszyć poziom stresu w danej sytuacji i nie jest ważne jaki jest to rodzaj muzyki. Niektórzy zamiast muzyki lubią się odprężyć przy dźwiękach fal, leżą i oddychają głęboko. Cokolwiek to będzie w tym momencie liczysz się ty! Badania pokazały, że na dłuższą metę muzyka zwalcza nawet stres chroniczny.
Aktywność fizyczna
Wszyscy wiedzą, że jakakolwiek aktywność fizyczna w ciągu dnia pozwala utrzymać ciało w dobrej kondycji, ale może wpłynąć również na stres. Po pracy możesz założyć słuchawki i iść pobiegać, możesz zapisać się na sztuki walki, na siłownię. Rób to co lubisz lub to na co zawsze miałeś ochotę. Nie masz się jednak zmuszać do tej aktywności, wolisz posiedzieć w domu? Nie ma problemu! To ma być przyjemność i pozbycie się wszystkich zbędnych emocji po dniu. Dodatkowo w trakcie aktywności fizycznej wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia.
Rozmowa
Może być to rozmowa z bliską osobą – przyjacielem/przyjaciółką, drugą połówką. Taka rozmowa o problemach może bardzo pomóc w zmianie nastawienia i może podnieść nas na duchu. Jednak jeżeli nie masz nikogo bliskiego lub nie ufasz im na tyle by się wygadać to możesz skorzystać z pomocy psychologa. Nie ma w tym nic złego, przecież każdy ma problemy.

Sen
Może i brzmi dziwnie jako sposób na stres, ale póki działa jest to dobry pomysł. Zwróć uwagę, że kiedy śpisz mało, to jesteś jeszcze bardziej zestresowany i poddenerwowany niż zwykle. To zastanów się ile dobrego może wnieść odpowiednia ilość snu. Podczas snu organizm regeneruje się i dzięki temu na drugi dzień budzisz się wypoczęty i zadowolony. Daje to pozytywne nastawienie od samego rana, co sprzyja walce ze stresem i sytuacjami stresowymi.
Zmiana
Wiesz co jest przyczyną twojego ciągłego stresu? Jeśli tak to może łatwiej będzie zmienić ten czynnik niż z nim walczyć. Przyczyną jest praca? Zmień ją! Oczywiście nie jest to takie proste, jednak zawsze można coś z tym zrobić – kursy, szkolenia. Może źródłem stresu w twoim życiu są twoi pseudo-znajomi lub druga połówka? Pozbądź się ich, w obecnych czasach łatwo poznaje się nowych ludzi.