Wypadanie włosów po ciąży

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Niestety często po urodzeniu dziecka młode mamy zaczynają dostrzegać u siebie problem wypadających włosów. Zazwyczaj jest to naturalny proces, który ma charakter przejściowy. Zdarza się jednak, że problem nie ustępuje samoistnie. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy specjalistów.

Spadek poziomu stężenia estrogenu

Cykl życia włosa składa się z trzech następujących po sobie faz. Pierwsza z nich to aktywna faza wzrostowa (anagen). W zależności od zdrowia oraz genetycznych uwarunkowań trwa od 2 do 8 lat. Podczas jej trwania z mieszków włosowych wyrastają nowe włosy, które rosną w tempie od 1 cm do 1,5 cm na miesiąc. W drugiej fazie przejściowej (katagen) włosy przestają rosnąć. Są stopniowo wypychane ku powierzchni skóry i przygotowywane do wypadnięcia. W trzeciej fazie (telogen) włos wypada z mieszka włosowego i zostaje zastąpiony przez nowy włos, a cały cykl rozpoczyna się od nowa. W przypadku kobiet, które zaszły w ciążę dochodzi do wzrostu ilości estrogenów, które znacząco wydłużają fazę wzrostową. Kiedy poziom tego hormonu po porodzie gwałtownie spada, włosy przechodzą w fazę katagenu i zaczynają wypadać. Ich wypadaniu sprzyja także karmienie piersią, podczas którego w organizmie kobiety wytwarzana jest prolaktyna, stres wywołany nową sytuacją oraz ogólne osłabienie organizmu. Jeśli sytuacja nie wraca do normy po upływie 6-9 miesięcy od momentu urodzenia dziecka, należy rozpocząć profesjonalne leczenie łysienia poporodowego.

Profesjonalne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej

Pierwszym etapem leczenia jest odwiedzenie dermatologa lub trychologa. Specjalista po przeprowadzeniu wywiadu i diagnostyki zadecyduje o wyborze odpowiedniej terapii. Jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych zabiegów przeprowadzanych w gabinetach medycyny estetycznej jest mezoterapia wykorzystująca osocze bogatopłytkowe. Zabieg o działaniu pobudzającym i odżywczym polega na ostrzykiwaniu skóry głowy naturalnym preparatem otrzymywanym z krwi pacjenta. Duża zawartość płytek krwi stymuluje wzrost komórek w organizmie i sprzyja powstawaniu nowych naczyń włosowatych. W sytuacji, gdy łysienie jest mniej zaawansowane, osocze bogatopłytkowe może zostać zamienione na preparat zawierający witaminy, składniki mineralne, a także inne substancje stymulujące regenerację włosów, takie jak krzemionka organiczna, minoksydyl, oligoelementy, czy też dekspantenol. Kilkukrotne powtórzenie zabiegów pozwala widocznie poprawić kondycję skóry, powstrzymać wypadanie włosów i spowodować ich zagęszczenie.

Prawidłowa pielęgnacja włosów po ciąży

Wypadanie włosów po ciąży to naturalny proces, którego nie sposób uniknąć. Można jednak zminimalizować jego skutki oraz czas trwania poprzez odpowiednią pielęgnację włosów i skóry głowy. Niezwykle istotne w okresie poporodowym jest stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety bogatej w witaminy z grupy A, B, E i C znajdujące się w owocach i warzywach. Dietetycy zalecają także spożywanie produktów bogatych w białko, ryb, jaj, pełnoziarnistego pieczywa, a także brązowego ryżu i kaszy. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie aptecznych kosmetyków w postaci szamponów, odżywek czy wcierek. Ponadto warto pamiętać, że na kondycję włosów negatywnie wpływa korzystanie z suszarek, lokówek oraz prostownic. Należy także unikać ciasno upiętych fryzur.

Aby leczenie łysienia było skuteczne, niezbędne jest przede wszystkim postawienie prawidłowej diagnozy. To na jej podstawie specjalista może bowiem dobrać odpowiednie zabiegi, które pomogą szybko i skutecznie uporać się z problemem wypadających włosów w okresie poporodowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here