Różne osobowości
fot. Pexels.com

Osobowością nazywamy zespół różnych oraz względnie stałych cech charakteru, które charakteryzują konkretną osobę. Osobowość obejmuje zarówno predyspozycje, sposób reagowania, określone potrzeby itd. Wiadomym jest, że aby być dobrym szefem, liderem nie trzeba ukończyć doktoratu z nauk humanistycznych, nawet nie trzeba kończyć jakichkolwiek studiów. Podobnie sprawa ma się np. z bibliotekarzem – nie każdy nadaje się do tej pracy. Wszystko to jest ukierunkowane głównie przez osobowość, ponieważ jednak ciężko byłoby osobie kreatywnej, kontaktowej skupiać się na powielanych zadaniach albo na odwrót. 

Różne osobowości
fot. Pexels.com

Model DISC

Model osobowości DISC został opisany przez amerykańskiego psychologa Williama Marstona, który podzielił ludzi na dwie przeciwstawne pary pod względem temperamentu. Pierwsza para to postawy otwarte na kontakt z innymi, ekstrawertyczne (Outgoing) oraz introwertyczne, powściagliwe (Reserved). Drugą parą są postawy zorientowane na ludzi (People Oriented) oraz na zadania (Task Oriented). W zakresie tego podziału znajdują się cztery główne osobowości, czyli: Dominant, Influencing, Steady, Cautious, od pierwszych liter nazw osobowości wziął się właśnie model DISC. Zapoznanie się z poniższymi opisami może pomóc w określeniu, którym modelem jesteś ty sam.

Osobowość dominująca (Dominant)
Osobowość ta znajduje się w zakresie między otwartością i nastawieniem na zadania. Pracownicy oraz ogólnie osoby z tą osobowością pracują szybko i równie szybko chcą widzieć efekty swoich działań. Osoby te lubią wyzwania oraz nie boją się podejmować ryzyka, jednak czasami mogą działać bardzo impulsywnie i podobnie reagować. Są dobrymi liderami zarówno w życiu codzinnym jak i w pracy. Jednak w pracy wymagają kontroli, ponieważ dla nich liczy się osiągnięcie celu. Osobowości dominujące nie są w stanie pracować wydajnie, kiedy są ograniczane i nie mają wolnej ręki co do działania. Za swoje zaangażowanie oraz sukcesy lubią być doceniani – najlepiej poprzez namacalne nagrody.

Osobowość inspirująca (Influencing)
Osoby z tej grupy są idealnymi kandydatami na liderów. Świetnie kierują kolegami z pracy jak i też rozkręcą spotkanie prywatne. Są to osoby otwarte i nastawione na ludzi, dodatkowo są kreatywne i pomysłowe. Najlepiej radzą sobie w pracy w grupie – szybko się odnajdują w zadaniach. Warto więc wykorzystać ich potencjał i zlecać działania odpowiadające tej osobowości. Najmniej efektywni są w schematycznej, powtarzalnej pracy, szybko się nudzą. Takie osoby bardzo lubią publiczne nagradzanie ich. Dodatkową motywacją do działania dla nich jest odpowiedzialność za całą grupę osób.

Osobowości w modelu DISC
fot. Pexels.com

Osobowość stabilna (Steady)
Osoby należące do tej grupy są nastawione na ludzi i powściągliwe w kwestii zadań i działania. Jeśli pracują w zespole to nie wychylają się spośród innych, jednak za razem stanowią mocne ogniwo, szczególnie mając na uwadze dobro całej grupy – są solidni i lojalni. W życiu prywatnym cenią sobie poczucie bezpieczeństwa oraz rodzinę, dlatego też bardzo ważna jest dla nich równowaga między pracą a życiem osobistym. I właśnie ze względu na życie prywatne, motywacją dla nich mogą być np. pakiet medyczny, socjalnej, pomoc w wychowaniu dzieci itp. Pomimo że nie są to osoby, które chcą rozgłosu i sławy, to nadal potrzebują solidnego nagradzania.

Osobowość rozważna (Cautious)
Osobowość ta przedstawia osoby nastawione na zadania i powściagliwe w kontaktach z ludźmi. Jest to typ osoby, która potrzebuje spokoju i samodzielności by efektywniej pracować. Wszystkie powierzone zadania wykona o wiele lepiej, jeśli będzie działać samodzielnie niż w grupie. Podobnie zachowuje się w życiu prywatnym – jest to typ, który czas wolny spędza w domu, z książką lub filmem. Pewnym jest, że te osoby nie spoczną dopóki nie osiągną celu, są wytrwałe oraz często są perfekcjonistami, nie uznającymi kompromisu. Dla osób w tej grupie bardzo ważny jest samorozwój, można się po nich spodziewać wielu ukończonych kursów, ambitnej pasji. Największą motywacją do jeszcze lepszej pracy jest praca zdalna oraz elastyczne godziny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here