jakie są kierunki studiów

W wieku 18 czy czasami też 19 lat każdy z nas staje przed bardzo ważną decyzją życiową. Jest to ten moment w życiu kiedy musimy wszyscy stanąć przed lustrem i odpowiedzieć sobie na zasadnicze, bardzo ważne pytanie „Co chcę robić dalej w życiu? Pójść do pracy czy na studia?”.

Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie wcale nie musi być aż tak prosta czy oczywista. Bardzo wiele młodych ludzi „żyje chwilą” i nie zastanawia się z wyprzedzeniem o tym co zamierzają lub chcieliby robić w przyszłości w życiu. W pewnym momencie dochodzi jednak do sytuacji w której nie mają wyboru i muszą podjąć tę bardzo ważną decyzję. Najczęściej (o ile wcześniej nie planowali swojej ścieżki zawodowej) właśnie po ukończeniu liceum i technikum oraz odebraniu wyników matur.

Rozpoczęcie studiów

Decyzja ta bardzo często jest w stanie zaważyć o naszym dalszym życiu (chociaż też nie zawsze), dlatego lepiej nie odkładać jej na ostatni moment i pomyśleć o swojej karierze jeszcze w czasie szkoły podstawowej lub chociaż wtedy kiedy jesteśmy jeszcze w pierwszej lub drugiej klasy liceum lub technikum.

Oczywiście nie jest powiedziane, że po ukończeniu liceum, technikum czy szkoły branżowej, jesteśmy zmuszeni do rozpoczęcia studiów. Ba, istnieje bardzo wiele osób, które po ukończeniu chociażby technikum, rozpoczyna normalną pracę i nie myśli nawet o tym żeby pójść na studia. Duża część z takich osób wychodzi na tym zdecydowanie lepiej niż osoby, które po szkole zdecydowały się na studia. Jest tak, ponieważ nie ma jedynej słusznej recepty na sukces zawodowy. Większość stoi tak naprawdę po naszej stronie i tego jak bardzo będzie nam zależało na znalezieniu dobrej pracy.

Samą pracę możemy też rozpocząć o wiele wcześniej niż po ukończeniu technikum lub liceum. Wedle obecnie obowiązującego prawa swoją pierwszą pracę możemy rozpocząć już w wieku 15 lat. Oczywiście żeby to zrobić musimy uzyskać zgodę naszych rodziców lub opiekunów prawnych. Nie możemy też oczekiwać cudów – będą to zazwyczaj mało interesujące i mało płatne zawody, takie jak na przykład roznoszenie ulotek.

Większość z nas mimo wszystko pójdzie jednak na studia i wcale nie jest to zły wybór. Oczywiście o ile podejdziemy do sprawy poważnie i wybierzemy taki kierunek studiów, który zagwarantuje nam w przyszłości lepszy start na rynku pracy, ale który również będzie nas interesował. Jakie są kierunki studiów, które to gwarantują? Musimy postawić przede wszystkim na kierunki medyczne oraz prawnicze po których zawsze znajdziemy w miarę płatną pracę. Dobrym wyborem są też kierunki związane z IT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here