Brief jest jednym z najważniej tych dokumentów współpracy między nami a agencją reklamową. Pozwala on przedstawić zlecenie agencji marketingowej oraz w jasny sposób wyrazić czego oczekujemy, oraz jak ma układać się nasza współpraca. Duża część osób bardzo nie wykonuje jednak briefu w sposób prawidłowy z braku czasu, chęci lub wiedzy. Jest to duży błąd, który kosztować może nas utratę potencjalnych zysków i odniesienie sukcesu kampanii reklamowej. W dalszej części przedstawimy — czym jest brief, dlaczego brief jest taki ważny oraz jak wykonać samodzielnie taki dokument i co powinien on zawierać. Wszystkie informacje pozwolą stworzyć oraz przedstawić jakościowy brief i tym samym wpłynąć na ostateczny wynik reklamy.
Czym jest Brief?
Brief to dokument tworzony przez zleceniodawcę i przekazywany agencji marketingowej lub agencji reklamowej na początku współpracy. To właśnie w nim są zawarte wszystkie wytyczne kampanii, która ma powstać. Agencja, otrzymuje w ten sposób wszystkie informacje o kształcie, preferencjach czy parametrach tej kampanii. Brief jest dokumentem technicznym i zawiera jedynie same przydatne dane oraz informacje mogące pomóc w opracowywaniu kampanii reklamowej. Nie trzeba używać w nim specjalnego języka, zwrotów grzecznościowych czy wypełnień. Przeważnie brief mieści się na jednej lub dwóch stronach A4. Dokument taki możemy stworzyć samodzielnie lub wraz z agencją, która będzie współpracowała z nami. Brief składa się z wielu elementów, które w większy lub mniejszy sposób wpływają na kampanię reklamową jaka ma powstać. Dokument może mieć formę papierową lub elektroniczną. Niezależnie jednak od formy jego głównym celem jest dostarczenie wszystkich przydatnych informacji, które pozwolą stworzyć kampanię reklamową idealnie dopasowaną do życzeń klienta.
Dlaczego warto poświęcić mu nieco więcej uwagi?
Choć brief jest przez wiele osób niedoceniany lub nie wiedzą oni jak wykorzystać jego potencjał jest to bardzo ważny i bardzo istotny we współpracy z agencją reklamową. Oddawanie go pół pustego lub wypełnionego ogólnikowym zwrotami nie jest najlepszym pomysłem. Brief to dokument, który daje niepowtarzalną możliwość wpłynięcia na sukces reklamy. Wypełniając go rzetelnie i z uwagą możemy w bardzo istotny sposób przyczynić się do tworzenia kampanii i znacznie ułatwić pracę agencji marketingowej. W ten sposób możemy również przekazać wiele uwagi, dzięki czemu stworzona reklama będzie zgodna z naszymi wymaganiami i życzeniami. Kolejnym powodem, dla którego brief jest bardzo ważnym dokumentem, jest fakt, iż to od niego w dużej mierze zależy współpraca między zleceniodawcą a agencją. Jeśli określimy w nim wszystkie kwestie “porządkowe” takie jak osoby odpowiedzialne za projekt z ramienia naszej firmy, dane kontaktowe czy wytyczne odnośnie samej współpracy zaoszczędzimy sobie nieporozumień, a współpraca będzie układała się bardzo dobrze.
Jak stworzyć poprawny i wartościowy brief?
Stworzenie prawidłowego i pomocnego briefu nie jest trudne, ale wymaga poświęcenia nieco uwagi całemu przedsięwzięciu. Pierwszym krokiem jest dobranie odpowiedniej formy dokumentu. Powinien być on zwięzły, rzeczowy i zawierać jedynie same przydatne dane. Musi być napisany prostym i zrozumiałym językiem oraz być odpowiednio sformatowany. Pogrubione najważniejsze informacje czy używanie infografik w wielu sytuacjach usprawni i ułatwi proces pracy. Dokument taki powinien być również wykonany czytelną czcionką oraz nie powinien być zbyt długi. Brief powinien zawierać wszystkie kompletne dane oraz mieć przystępną formę.
Oprócz samego stylu i formy w briefie powinny znaleźć się odpowiednie elementy. Pierwszym z nich jest określenie jasnego celu naszej reklamy. Gdy opiszemy, na co liczymy i co chcemy osiągnąć, agencja reklamowa będzie wiedziała, jak ma działać. Konieczne jest również określenie grupy docelowej osób, do których chcemy skierować naszą reklamę oraz opisanie jakich klientów chcemy pozyskać. Od tych informacji zależeć będzie forma reklamy czy miejsce, w którym będzie ona opublikowana. Zupełnie inną formę będzie miała reklama dla osób młodych a inna dla matek małych dzieci czy osób starszych.
Kolejnymi elementami, które odnoszą się już do samej reklamy są budżet i harmonogram. To dwa ważne czynniki, które w istotny sposób wpływają na proces tworzenia reklamy. Określając budżet, musimy podać jego maksymalną sumę lub to czy można zostać ona przekroczona w razie konieczności, lub jak chcemy rozdysponować nasz budżet np. połowę na reklamę w tv a połowę na reklamę w social mediach. Ważnym czynnikiem jest również termin wykonania reklamy. Pracownicy agencji marketingowych według harmonogramu zakończenia prac czy wprowadzenia reklamy na rynek będą dostosowywali tempo prac. Pozwoli to również dokładnie zaplanować całą strategię marketingową włącznie z datami emisji poszczególnych reklam.
Ważnym czynnikiem jest też opisanie swojej marki oraz produktu czy usługi, którą chcemy promować. Wiele firm zapomina lub lekceważy ten element, co jest dużym błędem. Opisując markę czy jej misję dajemy agencji reklamowej sporo przydatnych danych, które mogą zostać wykorzystane w reklamie. Dobrym przykładem jest np. motyw sadzenia drzew, jeśli marka promuje ochronę środowiska lub nieużywanie jedzenia fast food w poście, jeśli firma promuje zdrowie odżywianie się. Jeśli dokładnie opiszemy zalety produktu oraz jego funkcjonowanie, osobom przygotowującym kampanie będzie dużo łatwiej stworzyć trafioną kampanię. Dobrym pomysłem jest również opisanie branży oraz miejsca naszej marki na rynku. Pozwoli to zrozumieć naszą pozycję względem konkurencji oraz dostarczy wielu informacji agencji marketingowej. W ten sposób zadba ona o to, abyśmy wyróżnili się na tle konkurencji i zaprezentowali korzystniej od innych firm.
Porada: Jeśli nie wiemy co wpisać w danym elemencie lub nie mamy konkretnych preferencji odnośnie danego elementu, warto również ująć i taką informację. Da to jasny sygnał agencji, która nie będzie zastanawiała się, czy rzeczywiście ma wolną rękę, czy to my zapomnieliście ująć daną kwestię.