Życie studenta
fot. Pexels.com

Przez całe życie rodzina (ale też znajomi) zadaje masę pytań, jedne są mniej skomplikowane, a inne bardziej dotyczą one głównie przyszłości. Jednak z biegiem lat te pytania zmieniają się, stają się coraz bardziej poważne, aż w końcu docierają do tego jednego pytania – ,,Wybierasz się na studia?”. I tutaj pojawia się często nie mały problem (lub nawet sprzeczki) Często odpowiedzi są wręcz wymijające, ponieważ to konkretne pytanie uświadamia nam nie tylko nasz wiek, ale również decyzja którą trzeba podjąć.

Życie studenta
fot. Pexels.com

Kiedy warto iść na studia?

Oczywiście na studia może pójść każdy bez wyjątku. Przecież zmiana kierunku lub opłata za poprawki to żaden problem, prawda? Ale w takim wypadku należy się w ogóle zastanowić czy te studia mają sens. Najlepszym pomysłem jest odpowiedzenie sobie na pytania:
– Czego oczekuję od studiów? Co mają mi dać?
– Czy dzięki studiom znajdę dobrą i ciekawą pracę? Czy studia to tylko „papier”?
Warto przeanalizować szczegóły oraz rozwiać wszelkie wątpliwości i bez jakichkolwiek zawahań odpowiedzieć sobie na ostateczne pytanie: „Czy warto iść na studia?”
Oto lista rzeczy, które trzeba wiedzieć przed ostatecznym rozrachunkiem – studiować czy nie studiować.

1. Czy jesteś na 100% pewny/pewna co chcesz w życiu robić?
W młodym wieku bardzo rzadko wie się co chce się robić przez resztę życia, wszystko w ciągu chwili może się zmienić. W większości przypadków tylko zdaje ci się, że wiesz co będzie twoją pasją, co będzie cię kręcić. Prawda jest taka, że z całego grona tych pewnych na 100% co chcą robić ludzi, tylko mała garstka pozostanie przy tym co założyli na początku. Cała reszta osób w przeciągu całego studenckiego życia zmieni swoje poglądy, kierunek studiów itd. Dlatego warto sobie uświadomić czy wiedza danego kierunku jest naszą pasją i jesteśmy w stanie się temu poświęcić.

2. Kierunek na którym chesz studiować może, ale nie musi gwarantować ci pracy.
Większość studiów trwa 5 lat, prawda? Dlatego spójrzmy prawdzie w oczy, 5 lat to szmat czasu. Przez 5 lat może się bardzo wiele zmienić, szczególnie na rynku pracy. Dany zawód może być za równo pożądany jak i taki gdzie jest za mało miejsc pracy, przyszłości nie da się przewidzieć.

3. Sam ,,papierek” nie gwarantuje stanowiska pracy.
Wiadomo, że co lepsi i bardziej ambitni studenci znajdą sobie wymarzoną pracę już podczas studiów, a w związku z tym doświadczenie. Dodatkowo nawet absolwenci studiów bez doświadczenia mają pewne szanse na znalezienie pracy w branży, ale do tego trzeba się bardzo starać. Jednak często w praktyce wygląda to tak, że absolwent, bez doświadczenia musi ciężko się na pracować często na bezpłatnych praktykach. Dlatego też jeszcze w trakcie studiów warto złapać jakiś staż lub praktyki, zawsze lepiej wyglądają w cv niż całkowity brak doświadczenia. Oczywiście warto zaznaczyć, że ten ,,papier” nie jest bezwartościowy, zawsze pracodawca mając do wyboru między (bez doświadczenia) kimś z tytułem naukowym a kimś bez tytułu wybierze tego pierwszego.

4. Studia =\= praktyka
Na niewielu kierunkach studiów praktyki wyglądają jak prawdziwa praca, często obowiązkiem studenta jest tylko przyglądanie się, przynoszenie papierów itd. Czyli praktyczna nauka to to zdecydowanie nie jest. Z tego powodu właśnie studia nie równają się praktycznemu przygotowaniu do pracy. Jednak jeśli naprawdę chcesz się czegoś nauczyć to to zrobisz, nie będzie to żadna przeszkoda.

5. Studia =\= doświadczenie

Studia to jak już wcześniej wspomniano to 5 lat, tak? I również wspomniano, że składają się one głównie z nauki samej teorii (chyba, że wybierasz się na studia za granicą), czyli jest to kontynuacja nauki szkolnej szkoły. Oznacza to tylko tyle, że studia są niejako przedłużeniem „dzieciństwa” – nie przynosi to żadnych nowych doświadczeń (np. podróże). Wiadomo studia to w większości nauka, ale można też spotkać ciekawych ludzi, którzy podzielą się doświadczeniami. Ostatecznie to czy doświadczysz czegoś nowego zależy tylko od ciebie, wystarczy głowa pełna pomysłów i plan.

Absolwent
fot. Pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here