Problemy ze wzrokiem

Okulista to lekarz, który specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób narządu wzroku oraz działaniach profilaktycznych. Specjalista ten wykonuje różnego rodzaju badania diagnostyczne oraz zabiegi takie jak laserowa korekta wzroku Warszawa. Jednak do jego obowiązków nie należy tylko diagnozowanie schorzeń dotyczących bezpośrednio gałki ocznej, ale też elementów takich jak powieki. Jednymi z najpopularniejszych dolegliwości skóry powiek są jęczmień oraz gradówka. Co jest przyczyną ich powstawania oraz kiedy warto udać się do specjalisty?

Jęczmień – czym jest?

Jęczmień to dosyć powszechna dolegliwość. Powstaje na skutek bakteryjnego zakażenia gruczołów powiek, które wywołane są przez różne rodzaje paciorkowców lub gronkowców. Charakteryzuje się uczuciem dyskomfortu oraz bólem w okolicach powiek. Pojawiająca się opuchlizna niekiedy może ograniczać widzenie. W powstałej grudce czasami gromadzi się treść ropna. Co jest przyczyną powstawania tego rodzaju ropnia? Najczęściej pojawia się on pod wpływem bakterii, które przedostają się z rąk do błony śluzówki powiek. Może też być spowodowany niepoprawnych zmywaniem makijażu, alergią, łojotokowym zapaleniem skóry, przebywaniem w zanieczyszczonym środowisku czy też długotrwałym stresem. Czasami okazuje się, że jęczmień jest objawem cukrzycy. Tej przykrej dolegliwości mogą towarzysz takie objawy jak swędzenie powiek, obrzęk, łzawienie i zwiększona wrażliwość na światło. Leczenie nie jest jednak skomplikowane – polega głównie ma wygrzewaniu oka oraz masowaniu powieki. Ulgę mogą przynieść ciepłe kompresy z ziołowych herbat – na przykład rumianku czy nagietka. Warto pamiętać, aby powstałego ropnia nie przekuwać, ponieważ mogłoby to doprowadzić do rozprzestrzeniania się zakażenia.

Gradówka – opis i różnice

Gradówka również przypomina ropień, jednak najczęściej jest objawem przewlekłego stanu zapalnego gruczołów łojowych. Guzek ropno-krwisty może pojawić się na dolnej lub górnej powiece, a nagromadzone w nim złogi przyczyniają się do powstania stanu zapalnego. Chociaż na początku jest niebolesny, z czasem może się powiększać oraz powodować duży dyskomfort, przez co niezbędna jest interwencja chirurgiczna. Niekiedy gradówka mija samoistnie, jeżeli jednak po kilka dniach nie zanika, należy udać się do okulisty. Tymczasową ulgę przynieść mogą domowe sposoby, na przykład ciepłe okłady i masaż powiek. Lekarz najczęściej zaleca maść z antybiotykiem lub specjalne krople do oczu. Warto pamiętać, że zarówno jęczmień, jak i gradówka mogą powracać, dlatego osoby narażone na te dolegliwości powinny przykładać dużą uwagę do higieny oczu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here