Mniej popularne drukarki
fot. Pexels.com

W poprzednim poście zostały przedstawione dwa główne rodzaje drukarek, a tym samym najczęściej spotykane. Teraz przyszedł czas na przedstawienie drukarek, które być może są ci obce. Jak prezentują się drukarki – igłowa, sublimacyjna oraz wierszowa?

Mniej popularne drukarki
fot. Pexels.com

Drukarka igłowa

Drukarki igłowe, nazywane bardzo często mozaikowymi, jeszcze do niedawna były bardziej popularne od urządzeń atramentowych. Wszystko przez ich korzystną cenę – zarówno zakupu, jak i eksploatacji. Zasada działania przypomina nieco automatyczne maszyny do pisania, również do swojej pracy wykorzystują taśmę barwiącą.

W tym typie drukarek, ich praca opiera się na wykorzystaniu głowicy, która porusza się w górę i w dół lub w przód i w tył, względem kartki papieru. Najpopularniejsze drukarki igłowe posiadają głowice 9- i 24-igłowe. Nowocześniejsze modele są wielogłowicowe, dzięki czemu każda z głowic może odpowiadać za wydruk innego fragmentu wiersza.

Obecnie drukarki igłowe są używane, przede wszystkim, do wydruku paragonów, faktur czy notatek na magazynach.
W przypadku drukarek igłowych, wyróżnia się dwa typy urządzeń:
drukarki termiczne – nazywane również drukarkami fiskalnymi, które zintegrowane są z kasami fiskalnymi. Do swojej pracy wymagają użycia specjalnego papieru ciemniejącego pod wpływem ciepła. Głowica dotyka papieru termicznego i w ten sposób zaczerniane są odpowiednie miejsca. Ich największą wadą jest krótka trwałość wydruku, który blednie pod wpływem wysokich temperatur i działania promieni słonecznych.
drukarki igłowe – są to bardzo głośne w swojej pracy urządzenia. Im więcej igieł tym większa precyzja wydruku. Pracują szybko, jednak jakość ich wydruku pozostawia wiele do życzenia, dlatego obecnie wykorzystywane są w dziedzinach, w których jakość wydruku nie ma większego znaczenia.

Drukarka sublimacyjna

Urządzenia sublimacyjne przenoszą barwnik na papier poprzez podgrzewanie. Zostaje on częściowo ogrzany na skutek czego zmienia stan ze stałego na gazowy. W postaci gazowej osiada na papierze.

Metoda ta jest wykorzystywana przede wszystkim do wydruku fotografii, dlatego rekomendowany jest papier fotograficzny lub folia, które będą odporne na działanie wysokich temperatur. Pod koniec wydruku, fotografie zostają pokryte bezbarwną folią, która zabezpiecza je przed działaniem warunków zewnętrznych, nie zniekształcając ich koloru.

Drukarka sublimacyjna charakteryzuje się wysoką jakością wydruków, jednak jej praca jest zdecydowanie wolniejsza w porównaniu do urządzeń atramentowych – ale nie powinno być to problemem przy wytwarzanej jakości.

Drukarka sublimacyjna
fot. Pexels.com

Drukarka wierszowa

Niestety możliwości drukowania na drukarkach wierszowych ograniczają się jedynie do wydruku tekstu.
Działanie drukarki wierszowej jest oparte na uderzeniach młoteczków przez papier i taśmę barwiącą w bęben, na którym znajdują się wypukłe znaki, w odpowiednim momencie. Jednym ruchem stawiany jest cały rząd znaków.
Drukarki wierszowe są wydajne, jednak ich praca jest bardzo głośna, poza tym mają ograniczony zakres znaków, co wpływa na ich niewielką popularność. Drukarki wierszowe swoje 5 minut przeżywały w latach 80. Obecnie są coraz rzadziej spotykane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here