Tworzenie cv
fot. Pexels.com

Wysyłasz swój życiorys już setny raz i nadal zero odzewu? Być może problem tkwi w twoim CV – masz jakiś błąd w numerze telefonu, masz wiele błędów językowych, załączone zdjęcie to zdjęcie z wakacji? Jest wiele błędów, które być może popełniasz.

Tworzenie cv
fot. Pexels.com

Ilość stron

Błędnie przyjęty standard dotyczący CV mówi, że CV nie powinno być dłuższe niż jedna strona A4. Przez co kandydaci często dokonują niepotrzebnych zabiegów, aby skrócić swoje CV co może wpłynąć na niekorzyść w trakcie rektutacji. To jak długie jest CV, zależne jest od: profilu firmy do której aplikujemy, naszego doświadczenia zawodowego oraz wykształcenia. Dlatego nie ma potrzeby zbytniego skracania cv, zwłaszcza przy ważnych rzeczach.

Klauzula na końcu CV

Klauzula o ochronie danych osobowych to bardzo istotna informacja zawarta w CV. Brak klauzuli może spowodować, że nasze CV stanie się bezużyteczne, bez możliwości udziału w dalszym procesie rekrutacyjnym. Klauzula o ochronie danych osobowych powinna być zamieszczona na końcu dokumentu: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; (tekst jednolity: Dz.U. z 2015r., poz. 2135).

Nazwa oraz format

Profesjonalne nazwy pliku wysłanego CV powinny zawierać imię i nazwisko kandydata, a także nazwę firmy do której wysyła podanie. Plik CV powinnien być zapisywane w formacie pdf. ze względu na różnorodność programów tekstowych. Tylko wtedy mamy gwarancje ze pracodawca odczyta CV, w takiej formie jakiej zostało wysłane.

Zainteresowania i hobby

Tworząc CV nie powinno się lekceważyć tej rubryki. Pozostawienie pustej lub ogólnikowej odpowiedzi ( np. książki, sport, muzyka), nie jest dobrym rozwiązaniem. Rubrykę można np. rozszerzyć o konkretny zakres książek, które czytamy, a sport o dyscypliny, którymi się najbardziej się interesujemy. Pracodawca zawsze bardziej zwróci uwagę na osoby z pasjami i różnorodnymi zainteresowaniami.

Intrygujące cv
fot. Pexels.com

Poprawne dane

Podstawowe dane osobowe powinny być takie, jak w dowodzie osobistym ( nie używając pseudonimów, zdrobnień lub innych imion). Bardzo ważna kwestia w rekrutacji to możliwość kontaktu telefonicznego i mailowego z kandydatem.
Dlatego należy pamiętać, by numer telefonu był aktualny i bezbłędny, a adres e-mail złożony z pełnego imienia i nazwiska.

Zdjęcie

Z reguły nie jest ono wymagane, ale jeśli zamieszczone zostanie w CV, w sposób odpowiedni, zawsze zwraca większą uwagę i pozwala lepiej zapamiętać kandydata. Należy przy tym pamiętać, aby znajdowało się ono w prawym górnym rogu życiorysu, i by prezentowało kompetentnego kandydata, z jego aktualnym wyglądem. Zdjęcia zamieszczane w CV powinny mieć charakter formalny i elegancki. Odpowiedni strój, fryzura, forma zdjęcia tworzą pierwsze wrażeniem, które daje szansę lub nie, na spotkanie indywidualne z pracodawcą. Niedopuszczalne są luźne, przypadkowe zdjęcia np. z wakacji czy tzw. selfie

Umiejętności, szkolenia, kursy

Wyróżnianie konkretnych umiejętności oraz ukończonych szkoleń i kursów, to duża zaleta dobrze przygotowanego CV. Warto wskazywać przede wszystkim na umiejętności przydatne w danej pracy. W przypadku np. znajomości języków obcych, należy konkretnie określać poziom ich znajomości, najlepiej udokumentowany certyfikatami. Przy opisywaniu ukończonych kursów i szkoleń, warto wymienić w pierwszej kolejności te, które mogą być przydatne na stanowisko, na jakie aplikujemy.

Dostosowanie CV do stanowiska

Przygotowując CV należy zadbać o wyróżnienie tych doświadczeń i umiejętności, które są adekwatne do wybranego stanowiska. Powielanie i wysłanie tego samego CV, może sprawiać wrażenie lekceważącego podejścia do rekrutacji i wprowadzać osobę rekrutującą w błąd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here