Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów drukarek. Niestety stale wiele osób ma problem z wyborem odpowiedniej drukarki dla siebie – jedne są tańsze inne droższe, jedne oferują więcej funkcji, inne mniej. Jak wygląda sprawa z drukarką laserową i atramentową?

Jak wybrać drukarkę?
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów drukarek, różnią się one przede wszystkim technologią druku, czyli sposobem wydruku. Wybór odpowiedniej drukarki powinien zależeć od jej przeznaczenia. Inny typ drukarek będzie się sprawdzać w przypadku drukowania czystego tekstu, a inny pozwoli odzwierciedlić każdy szczegół graficzny.
Dodatkowo nie bez znaczenia pozostaje też szybkość wydruku, która może być różna w zależności od rodzaju drukarki – trzeba wziąć pod uwagę potrzeby osoby użytkującej drukarkę.
Jak przedstawia się drukarka laserowa?
Na ogół drukarki laserowe są uznawane za lepsze i nowocześniejsze od drukarek atramentowych. Ich popularność rośnie głównie ze względu na szybkość wydruku, która jeszcze do niedawna była znacznie zawrotniejsza niż w przypadku urządzeń atramentowych. Jednak każdy producent czy to drukarki laserowej, czy też atramentowej stara się ulepszać modele.
Działanie drukarek laserowych
Drukarki laserowe w czasie swojej pracy wykorzystują diody LED lub światło lasera. Promień lasera odbija się od wirującego lustra oraz zespołu soczewek, odwzorowując obraz na naładowanym dodatnio lub ujemnie bębnie światłoczułym, tworzy utajony obraz wydruku. Toner zostaje przyciągnięty do miejsca, na których został umieszczony obraz utajony i naniesiony na papier, który jest transportowany pomiędzy rolkami, umieszczonymi pod bębnem. Nie utrwalony toner musi jeszcze przejść przez utrwalacz termiczny. Temperatura może osiągać nawet około 200 stopni. Przy pomocy wałków dociskowych toner zostaje wprasowany w papier.
Drukarka laserowa działa bardzo szybko, bo już w kilka sekund kartka papieru może zostać zapełniona tekstem. Szybkość pracy drukarki laserowej może osiągać wartość nawet powyżej 60 stron na minutę czystego tekstu. Oznacza to, że zdecydowaną zaletą drukarek laserowych jest szybkość ich pracy, a także wykorzystanie tonera. Niestety toner w zakupie jest droższy niż standardowe kartridże, ale dzięki temu unika się ryzyka zaschnięcia.
Drukarki laserowe – zastosowanie
Drukarki laserowe sprawdzają się przede wszystkim w biurach, gdzie zapotrzebowanie na wydruki jest ogromne. Uważane są za bardziej wytrzymałe niż urządzenia atramentowe. Są jednak od nich droższe, szczególnie drukarki laserowe umożliwiające wydruk w kolorze. Na rynku dostępne są również wielofunkcyjne urządzenia laserowe.

Drukarka atramentowa – przedstawienie
Drukarki atramentowe cieszą się nie zmienną popularnością – głównie ze względu na niską cenę, oraz uniwersalność. Urządzenia atramentowe z założenia oferują wydruki kolorowe o zadowalającej jak na domowe warunki, jakości. Wykorzystują one do swojej pracy tusz, który w zależności od modelu i producenta, może znajdować się kilku wkładach atramentowych. Niestety wadą tego rozwiązania jest zasychający tusz, który często występuje w tym typie drukarek, przy długotrwałym niekorzystaniu z urządzenia, co może spowodować trwałe uszkodzenie drukarki. Aby uniknąć tego problemu, zaleca się drukowanie kilku stron dokumentów przynajmniej raz w tygodniu.
Pomimo tego, że urządzenia atramentowe zazwyczaj umożliwiają wydruk w kolorze to warto pamiętać, że standardowe kartridże pozwalają na wydrukowanie około kilkuset stron, co w przypadku dużego zapotrzebowania na wydruki może okazać się nieopłacalnym rozwiązaniem. Szczególnie w firmach lub kiedy musimy drukować dużo w domu.
Warto zwrócić uwagę na szybkość wydruku. W przypadku czystego tekstu drukarki atramentowe dorównują już urządzeniom laserowym, trzeba jednak pamiętać, że podczas drukowania elementów graficznych, praca obu urządzeń zwalnia. W zależności od zapotrzebowania, konieczne jest zwrócenie uwagi na jakość wydruku elementów graficznych, która przy podobnym tempie druku może być bardzo zróżnicowana.