Aktywność fizyczna
fot. Pexels.com

Każdy wie, że jakakolwiek aktywność fizyczna dobrze wpływa na zdrowie. Ruch jest potrzebny zarówno dzieciom, jak i osobom starszym. Jednak brak aktywności fizycznej może skutkować nawet bardzo niebezpiecznymi chorobami. Dlaczego tak się dzieje?

Aktywność fizyczna
fot. Pexels.com

Czynniki wpływające na zmniejszenie aktywności fizycznej

Praca zdalna
Słysząc ,,praca zdalna” z automatu wyobrażamy sobie całodzienne leżenie w łóżku z laptopem. Niekoniecznie musi to tak wyglądać, jednak prawda jest taka, że jednak praca zdalna ogranicza możliwość ruchu. Ale zawsze można rozplanować sobie dzień tak, że znajdzie się chociaż 15 minut na spacer.

Rozwój technologii – samochody, telefony, komputery
Zawsze wygodniej dojechać do pracy lub do sklepu samochodem, prawda? Podobnie z telefonem i komputerem – wygodniej jest posiedzieć i przeglądać internety, memy, wiadomości niż wyjść z domu pobiegać.

Znajdzie się jeszcze wiele więcej czynników i ,,wymówek”, aby nie poruszać się. Jednak posiadacze zwierząt mają ułatwione zadanie, bo z takim psem trzeba wyjść ze trzy razy dziennie na spacer.
Niezależnie jednak od dnia, zmęczenia itd. warto znaleźć chwilę na chociażby rozciąganie się lub krótkie ćwiczenia typu przysiady, pajacyki.

Korzyści płynące z aktywności fizycznej

Oprócz tak oczywistych powodów jak to, że dzięki wysiłkowi można spalić kalorie oraz przyśpieszyć przemianę materii istnieje jeszcze więcej korzyści. Jednak, aby ruch pomógł w tym spalaniu kalorii trzeba ćwiczyć regularnie, najlepiej co drugi dzień, przez co najmniej pół godziny.
Systematyczny wysiłek fizyczny jest w stanie pomóc w walce z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi, ponieważ podwyższa poziom pożądanego dobrego cholesterolu (HDL), a jest to bardzo istotne w przeciwdziałaniu miażdżycy i chorobie niedokrwiennej serca.
Ćwiczenia nie tylko likwidują są pomocne przy odchudzaniu, ale jednocześnie wzmacniają mięśnie, co jest zbawienne dla kręgosłupa (osoby otyłe zwykle mają z nim kłopoty, ponieważ jest nadmiernie obciążony). Jeżeli na domiar złego unikają ćwiczeń, to ich mięśnie są zwiotczałe, przez co nie podtrzymują należycie kręgów – a to sprzyja ich przesunięciom, a w konsekwencji dyskopatii (wypadaniu dysku).

Jednak, to jeszcze nie wszystkie korzyści z aktywności fizycznej – ruch obniża też ciśnienie tętnicze i poprawia krążenie krwi, co wspomaga pracę mięśnia sercowego i pozwala dotlenić wszystkie narządy. Ma również bardzo pozytywny wpływ na zestresowanych: łagodzi napięcie, powoduje wydzielanie się endorfin, zwanych też „hormonami szczęścia” – ich działanie jest często porównywane do morfiny, bowiem poprawia samopoczucie.

Proste aktywności fizyczne
fot. Pexels.com

Wybór aktywności fizycznej

Każdy sam powinien zdecydować jaka aktywność jest dla niego najlepsza. Może być to jazda na rowerze, bieganie, spacerowanie. Każdy wybór będzie lepszy niż siedzenie w domu i co gorsza wcinanie pustych kalorii, które tylko na chwilę poprawiają samopoczucie. Potem niestety pojawiają się zbędne kilogramy, epizody depresyjne, pogorszenie kondycji cery itd. A na dodatek, kiedy nie weźmiesz się za siebie mogą pojawić się poważne problemy zdrowotne, które mogą prowadzić do wylewu lub udaru.
Dlatego warto już dziś zacząć od drobnych aktywności – spacer do sklepu, rozciąganie. Później będzie łatwiej i najważniejsze to nie przeforsować się – może to zniechęcić do czegokolwiek potem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here