Od zawsze marzyłeś, aby studiować za granicą? W takim wypadku koniecznie musisz wiedzieć czym jest i na czym polega Erasmus! Pomimo że, wiele osób wie o istnieniu takiego czegoś to nadal mało wiedzą na czym to polega i jakie warunki trzeba spełnić.

Czym jest Erasmus?
Erasmus+ jest to międzynarodowy program wymiany studenckiej. Obejmuje on 28 krajów należących do Unii Europejskiej jak również państwa kandydujące do dołączenia do UE (np. Turcję). W ramach tego programu studenci mają możliwość uczyć się na zagranicznej uczelni przez jeden lub dwa semestry jak również mogą pojechać na trzy miesiące praktyk. W programje uczestniczy wiele polskich uczelni, dlatego warto sprawdzić czy właśnie twoja również.
Jak wygląda Erasmus w praktyce?
Jeżeli twoja uczelnia jest w programie Erasmusa to powinieneś sprawdzić z jakimi zagranicznymi uczelniami twoja ma podpisaną umowę. Najczęściej lista taka zawiera kilkanaście krajów z całkiem sporą liczbą uniwersytetów w różnych miastach. Następnie pomyśl gdzie chciałbyś przeżyć być może przygodę życia. Jest całe multum możliwości więc swoje kryterium uczelni można dobrać sobie wedle własnego uznania. Kiedy już stworzysz sobie swóją listę miejsc, powinnieneś sprawdzić czy poszczególne uczelnie oferują taki sam lub podobny program studiów jaki realizujesz na swojej. Jest to najważniejsza kwestia, ponieważ za granicą będziesz studiować przedmioty, których normalnie uczyłbyś się w Polsce więc uczelnia udzieli pozwolenie na wyjazd tylko w przypadku, gdy przedmioty będą się względnie pokrywać.
Uwaga! Bardzo ważną rzeczą jest sprawdzenie w jakim języku prowadzone są zajęcia. Niektóre kraje (np. Hiszpania) charakteryzują się tym, że tylko nieliczne kursy prowadzone są w języku angielskim. Kiedy zaplanujesz już sobie wszystko w swojej głowie czas przystąpić do oficjalnej rekrutacji prowadzonej przez Waszą uczelnię.
Co zrobić żeby wyjechać?
Aby skorzystać z programu studiów zagranicznych Erasmus, trzeba spełnić kilka kryteriów. Przede wszystkim dana osoba musi być zarejestrowana na uniwersytecie, uczelni itd. i uczęszczać na studia, które kończą się zdobyciem wyższego wykształcenia. Jeśli twoja uczelnia posiada podpisaną umowę międzyinstytucjonalną z inną uczelnią zagraniczną, wówczas istnieje możliwość wymiany między nimi studentów. Następnie ma miejsce podpisanie porozumienia o programie zajęć, który określa prawa i obowiązki studenta oraz jednostek wysyłającej i przyjmującej. Natomiast po powrocie z Erasmusa uczelnia przyjmująca przekazuje uczelni wysyłającej wykaz zaliczeń wraz z uzyskanymi wynikami studenta. Następnie uczelnia wysyłająca musi uznać punkty zaliczeniowe ECTS.
Czas trwania studiów za granicą trwa co najmniej 3 miesiące, a maksymalnie rok (w niektórych wypadkach program może trwać jednak 24 miesiące). Prócz spełnienia powyższych warunków należy oczywiście odpowiednio przygotować się do wyjazdu – pod względem materialnym (zadbać o finansowanie, np. stypendia) i merytorycznym (przede wszystkim przygotowanie językowe). Mówiąc krótko – dużo papierkowej roboty.

Co warto studiować?
W tym zakresie wszystko zależy od kierunku studiów, jakie wybrałeś na swojej macierzystej uczelni. Studia za granicą muszą być adekwatne z punktu widzenia prowadzonych badań i zainteresowań. Dlatego wybór miast i uczelni powinien odpowiadać w pierwszej kolejności naszym predyspozycjom naukowym, w następnej zaś – językowym.
Studenci często kierują się również renomą danej uczelni, zwłaszcza jeśli jakiś wydział słynie z wysokiego poziomu badań. Nie powinno na przykład dziwić, że przyszłym historykom (zwłaszcza tym ze znajomością języka niemieckiego) szczególnie zależeć będzie na studiowanie na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. Im większa renoma danego uniwersytetu, tym lepszy start w przyszłe życie zawodowe.