Pozostając w temacie dobrego wpływu wody na organizm, warto wspomnieć, że spożywanie jej na czczo może być w stanie złagodzić objawy niektórych chorób – ale nie wyleczyć! Jak się za to zabrać?
Picie wody na czczo
W internecie krąży wiele artykułów, które mówią jak bardzo zdrowe jest picie wody na czczo z rana. Jednak tak samo dużo jest kontrartykułów z argumentami przeciwko piciu rano wody. A jaka jest prawda? Prawda jest taka, że Japończycy są żywym dowodem na to, że woda z rana wpływa na ludzki organizm pozytywnie – oczywiście według badań przeprowadzonych na nich.
Japończycy mają nawyk wypijania wody zaraz po obudzeniu się, a jednocześnie są jednym z najzdrowszych narodów na świecie. Zwykła woda wspomaga organizm, kiedy zmagamy się z jakąś chorobą np. zapaleniem oskrzeli, ale również jest pomocna przy chorobach przewlekłych np. cukrzycy typu I. Przy chorobach układu oddechowego wiadome jest, że rozrzedza zalegającą, gęstą wydzielinę i pomaga w jej odksztuszaniu. Z kolei przy wspomnianej cukrzycy pomaga utrzymać poziom cukru we krwi na niższym poziomie.
Jak spożywać wodę, aby skorzystać z jej pomocnego działania?
Bardzo ważne jest spożywanie wody z rana jeszcze przed śniadaniem. Pozwala to nie tylko podnieść ciśnienie – dzięki czemu przy regularnym piciu jej rano można będzie zrezygnować z porannej kawy – ale również jest to swego rodzaju bodziec dla nerek – są ,,przepłukiwane” z toksyn zebranych przez noc.
Dlatego najlepiej trzymać szklankę lub butelkę wody obok łóżka, żeby od razu po przebudzeniu móc się napić i przy okazji zwilżyć usta. Potem po porannej toalecie, bezpośrednio przed śniadaniem można wypić szklankę wody. W ciągu dnia najlepiej wypijać jeszcze całą szklankę wody przed każdym posiłkiem.
Zalety picia wody na czczo
Zalety picia wody na czczo mogą być bardzo podobne do tych, które daje samo spożywanie odpowiedniej ilości wody na codzień. Jednak woda spożywana na czczo posiada dwa ,,wyjątkowo” przydatne skutki.
Pomaga złagodzić zgagę, nadkwasotę
Zgaga to skutek cofania treści pokarmowej żołądka do przełyku. Z rana może męczyć zwykle jako efekt uboczny zjedzenia obfitej kolacji. Najlepsza na zgagę jest woda alkaliczna z samego rana. W naturalny sposób zrównoważy ona kwaśny odczyn pH soków żołądkowych, które powodują nieprzyjemne uczucie „palenia” przełyku. Szczególnie w przypadku układu pokarmowego wykazano szereg korzystnych właściwości picia wody alkalicznej z rana, zwłaszcza w tych jednostkach chorobowych gdzie podłożem jest proces zapalny tzn. zapalenie przełyku, choroba refluksowa przełyku i żołądka, wrzody żołądka oraz dwunastnicy. Jednak warto pamiętać, że jeśli jest to choroba właśnie typu refluks żołądka, wrzody itd. to nie jest to w żaden sposób metoda leczenia.
Wspomaganie nerek z rana
Picie dużo wody = częste wizyty w toalecie. Proste. Ale dlaczego właściwie to takie ważne? Naszą krew filtrują nerki, narząd produkujący mocz. Nerki usuwają resztki leków, wyłapują z krwi niebezpieczne związki i toksyny – przeznaczając je do wydalenia. Ale też szukają cennych witamin i aminokwasów, by „wysyłać” je z powrotem do krwiobiegu. Najważniejsze zadania nerek – czyli filtracja i detoks – nie odbywają się sprawnie bez udziału wody. Nie wolno nigdy wstrzymywać moczu, gdyż powoduje to namnażanie bakterii w pęcherzu, co może mieć groźne skutki dla zdrowia. Poranna szklanka wody to doskonały prezent dla nerek na początek dnia. Pomiędzy 5:00 a 7:00 rano nasz organizm wykonuje wzmożoną pracę pęcherza żółciowego. Dostarczenie mu wody w tych godzinach doskonale wspomoże nerki.
Podsumowanie
Wiadomo, że woda nie może być rozwiązaniem na wszystkie choroby i dolegliwości. Jednak, warto spróbować wypijać szklankę z rana. Nawet sceptycznie nastawione osoby powinny spróbować, przecież nie ma żadnych skutków ubocznych. Oczywiście nie wolno odstawiać leków przyjmowanych na stałe.