Zamki - historia polski
Fot. Pexels.com

Większość Polaków niezbyt przychylnie wypowiada się o Polsce oraz warunkach w niej panujących. Niestety wielu należy przyznać rację, jednak na całokształt nie składają się tylko społeczeństwo, władza i porażki na arenie światowej. Wprost przeciwnie! Należy spojrzeć na kraj z perspektywy tego co w nim wartościowego.

Zamki - historia polski
Fot. Pexels.com

Przychylna perspektywa

Na fali wylewającego się hejtu na Polskę, przez samych Polaków warto przypomnieć sobie dlaczego jest to wyjątkowy kraj. A trzeba przyznać rację, że naprawdę jest bardzo wartościowy, niestety traci w oczach obcokrajowców poprzez pryzmat naszych rodaków. A więc co jest takiego dobrego w naszym kraju, że warto go docenić?

1. Kuchnia
Może i polska kuchnia nie należy do najlżejszych, ale jednak ma swoją unikalność oraz co ważne w każdym regionie Polski można zasmakować czegoś innego. Mamy mnóstwo tradycyjnych potraw, które z samej nazwy nie są polskie – barszcz ukraiński, ryba po grecku, pierogi ruskie. Chyba każdy mieszkający za granicą rodak tęsknił chociaż raz za tradycyjnym smakiem tych dań. Dlatego warto wybrać się w podróż po Polsce i będąc w różnych regionach kraju smakować też lokalnych przysmaków. Na południu obowiązkowo bryndza podhalańska, na wschodzie cebularz lubelski, w Poznaniu rogale świętomarcińskie a na Pomorzu najsłodsze truskawki kaszubskie. Smakujmy, delektujmy się i chwalmy nasze rodzime potrawy i lokalne produkty.

2. Ścieżki rowerowe
Pozostając w temacie wycieczek – w Polsce mamy również wiele miejsc sprzyjających aktywnemu wypoczynkowi. Znajdziemy tu ogromną ilość szlaków pieszych i coraz więcej tras rowerowych. Niewątpliwie najbardziej malownicze z nich, to trasa wzdłuż morza bałtyckiego. Dzięki właśnie takim ścieżkom można się zrelaksować, podziwiając przepiękne krajobrazy, których w Polsce nie brakuje.

3. Bogata historia
Jest to jeden z ważniejszych dowodów na wyjątkowość naszego kraju. Historia jest długa i niezwykle interesująca. Choć uczymy się jej w szkole, to co innego znać ją z podręczników, a co innego na własne oczy zobaczyć miejsca z nią związane i interaktywne muzea pozwalające ją zrozumieć. Naszą historię znajdziemy na polach Grunwaldu, w Gnieźnie – pierwszej stolicy Polski, na Westerplatte czy w Oświęcimiu. Warto poznać miejsca, dzięki którym obecnie żyjemy w takim kraju a nie innym. Nasza historia jest też naszą dumą i jeśli inni przyjeżdżają do Polski, aby ją poznać, to my tym bardziej powinniśmy ją znać i się nią szczycić.

4. Muzea
W nawiązaniu do historii Polski nie można zapomnieć o muzeach. Muzea to coraz częściej interaktywne miejsca do poznania technologii i historii. Jest to także świetne miejsce do rodzinnego spędzania czasu. Muzea zaczynając się prześcigać w tym, aby mieć jak najwięcej odwiedzających oraz aby spędzano tu jak najwięcej czasu – stało się ti już rywalizacją z korzyścią dla odwiedzających. Miejsca, które niewątpliwie skradną Wasz czas to Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Powstania Warszawskiego, Żywe Muzeum Ceramiki, Muzeum Kinematografii. Są to miejsca, gdzie wiele rzeczy można dotknąć, zobaczyć czy samemu zrobić.

5. Ogromna ilość zamków
W Polsce znajduje się ponad 400 zamków. Mamy więc z czego być dumni. Każdy z zamków to inna oddzielna historia. Warto przekonać się o tym samemu. Nie tylko są to wartościowe pozostałość sprzed kilku wieków ale też lekcja historii w praktyce, np. na zamku w Gniewie można zobaczyć oprócz zamku, narzędzia tortur. I to jest naprawdę przepiękne ile zdołało przetrwać po dziś dzień i służyć obecnym pokoleniom.

Krajobrazy górskie
fot. Pexels.com

Podsumowanie

Następnym razem warto się zastanowić czy są rzeczy za które warto być wdzięcznym Polsce niż bezsensownie źle się o niej wypowiadać. Dodatkowo na niekorzyść działają liczne podziały społeczeństwa i tak wychodzi na wierzch tylko to co złe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here