Przygotowanie przed rozmową kwalifikacyjną
fot. Pexels.com

Nie ważne czy to pierwsza rozmowa kwalifikacyjna, czy któraś z kolei – zawsze jesteś przejęty, zdenerwowany i zestresowany tak samo. Nie ma w tym nic dziwnego, jednak można ponikąd uspokoić nerwy przygotowując się do tej rozmowy. Jak to zrobić?

Przygotowanie przed rozmową kwalifikacyjną
fot. Pexels.com

Etap I

Pierwszym etapem przygotowania jest ponowna analiza ogłoszenia o pracę. Prześledź jeszcze raz wymagania i zakres obowiązków i przeanalizuj je pod dwoma względami:
– w kontekście tego, co potrafisz, jakie posiadasz doświadczenie i osiągnięcia zawodowe,
– pod kątem tego, co jeszcze chciałbyś wiedzieć i o co mógłbyś zapytać pracodawcę.
Warto przeprowadzić research na temat przedsiębiorstwa, do którego jesteś zaproszony na rozmowę. Przydatna może okazać się wiedza na temat aktualnych projektów, działań, wartości firmy, a także na temat atmosfery pracy czy zarobków. Wszystko czego potrzebujesz znajdziesz w internecie – zarówno na stronie organizacji, w portalach profesjonalnych, gdzie pracownicy zamieszczają swoje oficjalne wypowiedzi, ale też w serwisach społecznościowych, na forach i w portalach służących do wyrażania opinii o pracodawcach.
Kiedy wykażesz się podczas rozmowy wiedzą o tym, czym zajmuje się firma, jakie projekty realizuje i jakie są jej plany, wyślesz pracodawcy wyraźny sygnał, że jesteś naprawdę zainteresowany posadą.

Etap II

Kolejny etap przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej to opracowanie odpowiedzi na najpopularniejsze pytania pojawiające się na rozmowie kwalifikacyjnej. Do takich „pewnych” pytań, które są zadawane na prakwie wszystkich rozmowach, należą:
– „Proszę powiedzieć coś o sobie.”
– „Dlaczego zdecydował/a się Pan/Pani kandydować na to stanowisko?”
– „Dlaczego chce Pan/Pani zmienić pracę?”
– „Co Pan/Pani wie o naszej firmie?”
– „Jakie były Pana/Pani osiągnięcia na poprzednim stanowisku?”
– „Co motywuje Pana/Panią do pracy?”
– „Jakie są Pana/Pani cele zawodowe?”
– „Jakie są Pana/Pani mocne i słabe strony?”
– „Jakie są Pana/Pani oczekiwania finansowe?”
– „Czy bierze Pan/Pani udział w innych procesach rekrutacyjnych?”
Jak widać do niektórych pytań jak np. o oczekiwania finansowe warto przejrzeć internet i sprawdzić jakie są widełki zarobkowe na danym stanowisku.
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej z pewnością padną też pytania odnoszące się bezpośrednio do zakresu obowiązków oraz pytania na temat wcześniejszego doświadczenia, kwalifikacji i umiejętności. By dobrze na nie odpowiedzieć, każdy powinien nauczyć się opowiadać o swoich osiągnięciach. Przy pytaniach tego typu należy być dokładnym, odnosić się do konkretnych sytuacji i przykładów oraz można nieco (ale nie zbyt narcystycznie) pochwalić się.

Z pewnością pojawią się też pytania tzw. behawioralne, które sprawdzają, w jaki sposób reagujemy na różne sytuacje w pracy. Mogą one dotyczyć zdolności pracy w grupie, odporności na stres, stosunku do przełożonych i podwładnych. Często rekruter nie pyta o to wprost, lecz prosi kandydata o opowiedzenie o sytuacji ilustrującej daną kwestię, np. „Proszę opowiedzieć o sytuacji, kiedy podjął/podjęła Pan/Pani błędną decyzję”.
Warto być przygotowanym również do małego sprawdzenia umiejętności językowych, jeśli jakiś język jest wymagany na dane stanowisko. Zazwyczaj będzie trzeba odpowiedzieć na proste pytania typu ,,Jaka jest Pani/Pana ulubiona książka i dlaczego?”. Warto przypomnieć sobie profesjonalne słowa w danym języku.

Research przed rozmową kwalifikacyjną
fot. Pexels.com

Etap III

W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej z pewnością pojawi się chwila na zadanie pytań rekruterowi – nie warto pomijać tego momentu. Dzięki zadaniu pytań pokażesz swoje zainteresowanie firmą. Bez problemu można zapytać o:
– zakres obowiązków na stanowisku, na które kandydujesz
– plany rozwojowe firmy
– możliwości rozwoju, ścieżkę kariery
– następne etapy rekrutacji.

Etap IV

Zawczasu przygotuj też potrzebne dokumenty – te o które poprosił rekruter lub takie, które mogą się przydać:
– wydrukowane CV, list motywacyjny
– świadectwa, dyplomy, certyfikaty
– pisemne referencje
– potrfolio
– dowód tożsamości.
Wcześniej również przygotuj ubranie, w którym pójdziesz na rozmowę – wiadomo trzeba wyprać, wyprasować, przymierzyć. Wyszukując ubrania warto przypomnieć poprzedni artykuł dotyczący rozmowy kwalifikacyjnej – co ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Dodatkowo, aby czuć się pewniej na oficjalnej rozmowie, warto przećwiczyć ją kilja razy w domu z kimś bliskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here