Woda
fot. Pexels.com

,,Bez wody nie ma życia” – jest to absolutna prawda, ponieważ ciężko zachować prawidłowe działanie narządów wewnętrznych bez wody. Każdy organizm żywy potrzebuje do życia wody, nie ważne czy to człowiek, ptak czy inny gad. Jak działa woda w organizmie?

Woda
fot. Pexels.com

Odpowiednie nawadnianie ciała

Jak zostało wspomniane we wstępie – woda jest skarbem potrzebnym do życia. To jeden z najważniejszych składników pokarmowych, który transportuje wszystkie elementy odżywcze, ale i wydala z organizmu toksyny. Woda reguluje gospodarkę ciała, bo w końcu to z niej składa się ono w ogromnym procencie – aby utrzymać równowagę. Jakie są jeszcze inne właściwości wody?

Nawadnia
Woda daje człowiekowi energię, korzystnie wpływa na witalność, koncentrację, zmniejsza uczucie stresu i daje ogólne siły życiowe. Po większym wysiłku, na długim spacerze, a nawet w pracy – zawsze warto mieć przy sobie butelkę z wodą. Bez odpowiedniego nawodnienia może pojawić się uporczywy, napięciowy ból głowy.

Jest zdrowa
Picie jej wpływa na prawidłową pracę nerek i filtrację, co w efekcie zapobiega powstaniu kamicy nerkowej oraz pozwala pozbyć się z organizmu trującego mocznika. Niewystarczająca ilość wody w organizmie może dać całkowicie odwrotny skutek. Dodatkowo woda korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego, bo właściwie nawodniony organizm zdecydowanie łatwiej trawi i wydala resztki, natomiast w ciele, w którym jest niedobór wody – ten proces jest zaburzony.
Warto wspomnieć, że woda ma również istotny wpływ na prawidłową pracę mięśni i stawów. Jej brak może powodować bóle kostne, stawów oraz skurcze mięśni. Woda również właściwie nawadnia gardło, a dokładnie śluzówki górnych i dolnych dróg oddechowych. Takie działanie chroni przed bakteriami, a w efekcie nie dopuszcza do powstawania stanów zapalnych. Pić wodę powinny przede wszystkim osoby, których gardło jest narażone na wysuszenie – aktorzy, nauczyciele itd.

Oczyszcza
Odpowiednio nawodniony organizm od razu łatwo poznać przede wszystkim po wyglądzie skóry. Jest ona jędrna, gładka, pozbawiona przebarwień i posiadająca zdrowy koloryt. Skóra, która jest niewłaściwie nawodniona, staje się sucha, pomarszczona, a także podatniejsza na powstanie wyprysków oraz innych zmian skórnych. Jej odcień przybiera szarą i żółtą barwę. Co ciekawe, woda opóźnia także proces starzenia, gdyż właściwa jej ilość w organizmie sprawia, że zmarszczki pojawiają się później i są mniej widoczne.
Ponadto woda doskonale oczyszcza organizm z toksyn, co wpływa także na wygląd skóry, ale też na ogólne samopoczucie i swego rodzaju lekkość oraz witalność. Osoby, które piją niewystarczająca ilość wody, mogą czuć się ociężale.

Pomaga w odchudzaniu
Z powodzeniem można mówić, że regularne picie wody korzystnie wpływa na proces odchudzania. Jest to jedyny, czysty płyn, który nie zawiera węglowodanów i kalorii, które w dużych ilościach niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie, ale też na wagę. Ponadto woda zapełnia, dlatego jest świetną alternatywą dla niezdrowych przekąsek, które wybieramy, gdy pojawia się to niewielkie uczucie głodu. Szklanka wody zneutralizuje łaknienie, a przy okazji odpowiednio nawodni. Z tego względu można stwierdzić, że woda pozytywnie wspomaga proces odchudzania – jednak absolutnie nie można stosować jej jako docelowego sposobu na redukcję masy ciała.

Picie wody
fot. Pexels.com

Skutki niedoboru wody

Człowiek bez wody może przeżyć maksymalnie do trzech dni, bez jedzenia o wiele więcej (nawet do miesiąca). Te fakty mówią same za siebie i mocno podkreślają istotną rolę wody w organizmie każdego człowieka. Badania pokazują, że wciąż pijemy zdecydowanie za mało wody lub też wydaje się nam, że słodzone soki i kilka kubków mocnej kawy mogą ją z powodzeniem zastąpić. Niestety, ale tak nie jest.

Pierwsze objawy świadczące o niedoborze wody w organizmie, mogą wydawać się błahe, a pojawiają się już wtedy, gdy deficyt wody w organizmie jest stosunkowo niewielki, bo sięgający 2%. Suchość w ustach, szorstka skóra, uczucie piasku pod powiekami i ogólne uczucie pragnienia. Nieraz bagatelizujemy te symptomy i nie łączymy ich z początkiem odwodnienia, a stan ten postępuje. Kolejnym objawem jest zmęczenie, ból głowy, mięśni i stawów (także tak zwane zakwasy), rozdrażnienie, problemy z koncentracją. Nieuzupełnienie płynów powoduje w następstwie osłabienie całego organizmu, problemy ze skupieniem się, a także zawroty głowy i kołatania serca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here