Wybór stroju na rozmowę kwalifikacyjną
fot. Pexels.com

Z reguły każdy powinien wiedzieć jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, jednak w praktyce potrafią wyjść niezłe kwiatki. Dlatego warto zapoznać się z tym co ubrać, a czego stanowczo unikać.

Wybór stroju na rozmowę kwalifikacyjną
fot. Pexels.com

Dlaczego strój ma znaczenie?

Jak cię widzą, tak cię piszą – i choć wiele osób buntuje się, gdy słyszy to powiedzenie, trudno nie przyznać tym słowom racji, zwłaszcza że nie są to tylko puste frazesy. W praktycznie wszystkich przypadkach osoba rektutująca najpierw zwróci uwagę na nasz strój. Wyjątek stanowią rozmowy na stanowiska typowo związane z np. budowlanką lub innymi pracami fizycznymi – tam od samego początku liczą się umiejętności.
Wracając do rozmowy kwalifikacyjnej – psychologowie dowiedli, że pierwsze wrażenie, które kształtuje się w 15 czy 30 sekund, może trwać nawet przez 6 miesięcy. To znaczy, że mamy niecałą minutę, zanim ktoś zdecyduje, czy jesteśmy osobą godną poznania. Oczywiście nie o sam wygląd chodzi – ważne są również gestykulacja, mimika twarzy czy ton głosu. O ile jednak można próbować zatrzeć złe wrażenie na kolejnych spotkaniach z potencjalnym partnerem, tak w przypadku rekrutacji do nowej pracy szansę mamy tylko jedną.

Zasady doboru ubrań na rozmowę kwalifikacyjną

Należy pamiętać, że jakikolwiek strój musi być przede wszystkim czysty i schludny. Zauważając brudne buty przed wyjściem z domu, nie powinno się zostawiać tego tak o. Może się to wydawać mało ważne, ludzie zwracają uwagę na takie szczegóły.
Warto zrezygnować również z jaskrawych barw i kolorowych wzorów. Doskonale sprawdzi się czerń, kolor szary, granatowy, brązowy, beżowy czy pastelowe odcienie – czyli podstawowe rzeczy, które każdy powinien posiadać. Ograniczyć należy też ilość dodatków – bransoletki, kolczyki itd to wszystko tylko odwraca uwagę. Warto postawić na minimalizm i prostotę.

O ile są to ogólne rady, to warto zauważyć że są też oddzielne dla kobiet oraz mężczyzn.

Odpowiednie stroje damskie
fot. Pexels.com

Kobiety:
Kobieta decydując się na spódnicę, powinny zwrócić uwagę na to, by sięgała minimalnie do kolan – tak aby nie była uważana za nieodpowiednią. O każdej porze roku, niezależnie od temperatury, warto pamiętać o rajstopach. Tym samym nie sprawdzą się sandały czy buty z odkrytymi palcami, ponieważ szew nie będzie wyglądał dobrze. Buty na obcasie nie pownni być też za wysokie, maksymalnie 6–8 cm. Bluzka z kolei nie może mieć zbyt głębokiego dekoltu. Kobiety mogą mieć problem z tym, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, gdyż mają szeroki wybór. Tak samo elegancko będą bowiem wyglądać w sukience, garsonce, spódnicy połączonej z bluzką i marynarką lub swetrem czy też w spodniach i koszuli. Wszystko warto dopełnić delikatnym, naturalnym makijażem, który podkreśli rysy twarzy.

Mężczyźni:
Mężczyźni mają mniejszy problem i nie powinni długo zastanawiać się nad tym, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli decydują się na garnitur, warto postawić na te w ciemnych kolorach. Powinni oni pamiętać o tym, aby w trakcie spotkania starać się nie ściągać i nie rozpinać marynarki, ani nie rozluźniać krawatu, szczególnie kiedy wyczują, że atmosfera nie staje się luźniejsza. Kolor skarpetek powinien być dobrany do butów i spodni, powinny być też one odpowiednio długie – tak, aby nie odsłaniały nóg, podczas siedzenia. Warto zapomnieć o sandałach, widocznych łańcuszkach czy dużych zegarkach. Jednak zwykły zegarek jest jak najbardziej w porządku.
Mogą się również pojawić sytuacje, kiedy można postawić na nieco mniej oficjalny strój. Wtedy doskonale sprawdzą się spodnie typu chino lub jeansy w stonowanym, najlepiej w ciemnym kolorze i koszula z długim rękawem. Przydatna może się również okazać dopasowana marynarka – jednak niekoniecznie.
Dodatkowo warto zauważyć, że przychodząc na rozmowę o pracę np. jako murarz, malarz itd. To elegancki strój na niewiele się zda. Większość takich rozmów odbywa się w biegu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here