Program work&travel
fot. Pexels.com

Wykorzystałeś już swoją szansę na wymianę studencką z Erasmusa+? Ale nadal chcesz poznawać inną kulturę i nowych ludzi? Rozwiązaniem może być program Work and Travel. Sprawdź na czym polega.

Program work&travel
fot. Pexels.com

Na czym polega ten program?

Work & Travel USA jest to stworzony przez amerykański Departament Stanu program wymiany kulturowej, który umożliwia studentom poznanie Stanów Zjednoczonych, doszkolenie języka angielskiego, nawiązanie kontaktów z Amerykanami i ze studentami z innych krajów oraz zdobycie doświadczenia.
Wyjeżdżając do Stanów uczestnik Work and Travel, posiada już cel programu, jakim jest wymiana kulturowa oraz posiada ofertę od amerykańskiego pracodawcy. Najczęściej są to: parki narodowe, parki rozrywki, kurorty, hotele, restauracje, sklepy. Często również trafiają się oferty pracy jako opiekun na koloniach.

Organizatorami Work & Travel USA są fundacje amerykańskie autoryzowane przez rząd Stanów Zjednoczonych do wydawania dokumentu DS-2019, na podstawie którego uczestnik ubiega się o wizę J-1. Ponadto, Fundacja zapewnia studentom wsparcie podczas pobytu w Stanach.

Dodatkowe:
Pomimo niżej podanych wamagań, nie koniecznie trzeba być studentem. Jednak status studenta pozwala ubiegać się o wizę J-1.Wiza J-1 pozwala na podjęcie legalnej pracy sezonowej w okresie letnich wakacji, przez okres nie dłuższy niż 4 miesiące oraz zwiedzanie Stanów przez okres do 30 dni po zakończeniu części „work” programu.

Kto może wziąć udział?

Jest to bardzi ważne – w programie mogą wziąć udział studenci, których celem jest poznanie kultury Stanów Zjednoczonych, zdobycie doświadczenia, nawiązanie kontaktów. Uczestnicy, których celem wyjazdu jest wyłącznie praca oraz zarobek mogą nie zostać zakwalifikowani do programu.
Program posiada również dodatkowe sztywne wymagania, które uczestnik musi spełnić. Są to:
– status studenta, tryb dzienny, wieczorowy, zaoczny (jednak nie w każdym programie, np. jako opiekun kolonijny)
– wiek: 18 – 30 lat
– znajomość języka angielskiego na poziomie średnio zaawansowanym (nie jest wymagany na poziomie perfekcyjnym – przecież jedziesz tam ulepszać również język)
– paszport ważny minimum pół roku po planowanym powrocie

Praca na farmach z innymi
fot. Pexels.com

Jak wyglądają koszta programu?

W przypadku Erasmusa, większość lub wszystkie koszta pokrywa właśnie Erasmus. Jednak w przypadku programu Work and Travel ponosi się pewne koszty. Dlatego program ten może okazać się o wiele mniej korzystny ze względów finansowych.
Wybierając się w podróż z jakimkolwiek pośrednikiem należy uiścić opłatę rejestracjyjną oraz aplikacyjną – koszt ok. 1000 – 1500 zł. Najwyższą opłatą jest opłata programowa – w zależności od wybranego rodzaju może być to w okolicach 2500 zł lub nawet 4500 zł. Jednak to jakie koszty ponosi uczestnik jest zależne tylko i wyłącznie od pośrednika.
Dodatkowo warto przeanalizować wszystkich znanych ci pośredników, ponieważ u niektórych w we wszystkich opłatach znajduje się bilet lotniczy, ubezpieczenie, zakwaterowanie itd. Z kolei w innych opłata może być zdecydowanie wyższa a dodatkowo trzeba samodzielnie zakupić bilet lotniczy.
Uwaga!
Opłata wizowa, zdjęcia itd. znajdują się w dodatkowych kosztach ponoszonych przez uczestnika.

 

Ile trwa jeden camp?

Bardzo dużo miejsc, które oferują pracę studentom z całego świata jest już gotowa na ich przyjęcie w maju. I pobyt w większości tych miejsc to ok. 10 tygodni + dodatkowo 30 dni na podróże po całym USA.
Warto zwrócić uwagę, że po przybyciu na miejsce kierownik/dyrektor zwykle zaprasza na kilka dni szkolenia – wdraża ono w pracę ośrodka. Z tego względu najpóźniejsza data wyjazdu to końcówka czerwca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here