Zawód lekarz

Wielu młodych ludzi, ale nie tylko oni marzą aby mieć zawód dla którego pracy nie zabraknie. Jednak problem polega na tym, że wybierają studia, latami się uczą aż w końcu okazuje się, że nic z tego nie będzie – zawód na wymarciu. Jakie więc zawody będą poszukiwane i rozchwytywane najbardziej?

Zawód lekarz
Fot. Pexels.com

Lekarz

Pomimo że Polska nie jest krajem, który może się szczycić najlepszymi warunkami dla lekarzy to na pewno nie można odjąć polskim uczelniom wysokiegi poziomu kształcenia medyków. Jednak wracając do tematu jest to zawód, który niezależnie od wszystkich czynników będzie zawsze potrzebny. Wiadomo – pojawia się coraz więcej chorób cywilizacyjnych, ludzie uprawiają więcej sportu, zaczynają dbać o dietę – oznacza to, że psycholog, fizjoterapeuta czy dietetyk na pewno pracy nie stracą. Podobnie będzie z onkologami, pediatrami i w sumie wszystkimi specjalizacjami lekarskimi.

Grafik komputerowy

Coraz więcej rzeczy dzieje się i odbywa w internecie, prawda? A ludzi najbardziej przyciągają wszelkiego rodzaju grafiki, zdjęcia itd. Podobnie jest z okładkami książek lub nawet obrazkami dla dzieci. W tym zawodzie najbardziej zyskają osoby, które będa potrafiły wykazać się dużą kreatywnością. Na coraz bardziej konkurencyjnym rynku pracodawcy będą szukali osób, dzięki którym będą mogli się wyróżnić. Niestety czasy, gdzie to produkt miał być funkcjonalny, a nie ładny, przeszły do historii. Obecnie firmy starają się przyciągnąć uwagę klientów właśnie intrygującą grafiką.

Specjalista IT

Jest to zawód, którego absolutnie nie mogło zabraknąć na tej liście. Już teraz zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT jest ogromne – nie ważne czy to ,,zwykły programista” czy developer. Dzięki temu, że technologie rozwijają się w błyskawicznym tempie, w najbliższej przyszłości na rynku pojawią się zupełnie nowe stanowiska pracy. W najbliższych latach na znaczeniu będa zyskiwały stanowiska związane z tworzeniem gier komputerowych i aplikacji, kreowaniem wirtualnej rzeczywistości czy też rozwojem sztucznej inteligencji.

Biotechnolog

Podobnie jak w przypadku specjalisty IT, biotechnolog to zawód, który już posiada duży popyt. W przyszłości będzie jeszcze szybciej zyskiwał na znaczeniu – szczególnie w Polsce. Wraz z rozwojem medycyny, farmakologii i ochrony środowiska, miejsc pracy będzie coraz więcej. Należy również pamiętać, że konkurencja w tym zawodzie jest niewielka (przynajmniej na razie), więc stawki dla kandydatów powinny szybko rosnąć.

Pracownik naukowy

Jest to kolejny zawód, który na razie jest mniej ceniony w naszym kraju niż na zachodzie Europy. Wiadomo Polska ma jeszcze trochę do nadrobienia z zakresu technologii (pomimo świetnej jakości). W przyszłości w największym stopniu zyskają naukowcy z takich dziedzin jak matematyka, chemia, fizyka, czy też inżynieria. To właśnie dzięki ich badaniom na rynku pojawiać się będą nowe technologie i wynalazki, usługi medyczne, leki czy też sposoby na pozyskiwanie energii.

Elektryk, magazynier… Robotnicy wykwalifikowani i niewykwalifikowani

Może wydawać się dziwne, że ,,przeciętne” zawody się znalazły na tej liście, jednak nie są one takie ,,przeciętne”! Przecież prawda jest taka, że obecnie jest ogromne zapotrzebowanie na pracowników fizycznych – wykonują oni pracę, której nie da się zastąpić maszynami. Wszystkie zawody, które można zaliczyć do tych to głównie takie, które w systemie edukacji zostały wyraźnie zaniedbane. Nie da się przecież zbudować domu bez elektryki, wody itd. To wszystko jest potrzebne.

Biotechnolog
fot. Pexels.com

Podsumowanie

Jak widać na liście znalazły się zawody do których potrzebna jest solidna i długa nauka. Jednak bez osób wykonujących dane zawody ciężko byłoby funkcjonować w normalnym świecie. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę zawody, które jeszcze nie istnieją i to na nie będzie na początku największy popyt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here