Jak dostać się na wymianę studencką
fot. Pexels.com

Wydawać by się mogło, że wyjazd na wymianę studencką będzie od a do z zorganizowany przez uczelnię. Jednak większość formalności musi załatwić sam student, a nawet załatwienie wszystkiego nie gwarantuje wyjazdu na zagraniczną uczelnię.

Jak dostać się na wymianę studencką
fot. Pexels.com

Przez co trzeba przejść, aby dostać się na wymianę?

Kryteria uczelni
Każda uczelnia stawia własne kryteria, które musi spełnić student ubiegający się o udział w programie Erasmus. Warto zapoznać się z nimi dokładnie, nawet jeśli udział w Erasmusie na razie jest jedynie nieśmiałym pomysłem i wstępnym projektem. W ten sposób można zwiększyć szanse oraz będziemy mieć możliwość stosownego przygotowania się do spełnienia wszystkich wymogów. Często dotyczą one średniej ocen, więc tak czy inaczej- warto starać się o jak najlepsze.

Wybór uczelni
Do wyboru jest lista uczelni współpracujących w ramach Erasmusa z wydziałem kandydata. Po zapoznaniu się z nimi warto wziąć pod uwagę takie aspekty jak:
– możliwość rozwoju w danej dziedzinie w wybranym miejscu
– pełną ofertę uczelni partnerskiej
– opinie innych studentów, którzy wcześniej zdecydowali się na wybór poszczególnych placówek
– miasto, kraj, do którego chce się udać.
Warto wziąć pod uwagę nawet takie szczegóły jak uwarunkowania zdrowotne oraz ogólne zainteresowania. Być może jakiś klimat działa na daną osobę wyjątkowo dobrze, a może jest się miłośnikiem sztuki antycznej i chce się pojechać do Włoch lub Grecji, a może lepszy jest surowy klimat i bliższa sercu będzie północ Norwegii?

Wniosek

W formularzu zgłoszeniowym podaje się podstawowe informacje takie jak imię, nazwisko, data urodzenia, PESEL, obywatelstwo, dane kontaktowe, informacje o trybie studiów, kierunku studiów. Tak naprawdę najważniejsze jest zaświadczenie uczelni o tym, że spełnia się jej wymogi i kwalifikuje się do programu.

Ustalenie programu studiów
Jeśli kandydat zostanie zakwalifikowany, musi razem z uczelnią, która go przyjmuje oraz z wydziałowym koordynatorem programu Erasmus ustalić indywidualny program studiów. Gdy to zostanie zrobione, wypełniane są dokumenty obu uczelni. Ta procedura jest niezbędna, gdyż stanowi ustalenie konkretnych współrzędnych, dotyczących profilu oraz wyznaczenia kierunków, w których student chce podążać.

Ubezpieczenia
Istnieje obowiązek wyrobienia karty Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Niektóre uczelnie wymagają ubezpieczenia się od NWW (następstw nieszczęśliwych wypadków) oraz OC na czas podróży oraz pobytu na studiach za granicą. Na szczęście procedura ta jest dość prosta i zwykle kończy się na jednorazowej wizycie w siedzibie NFZ.

Ile trwa międzynarodowa wymiana studencka?

Oferta programów oraz wymian jest tak duża, że każdy znajdzie wyjazd na okres, który mu odpowiada. Najpopularniejsze i najczęstrze są wyjazdy semestralne i całoroczne, które w Europie trwają zazwyczaj odpowiednio cztery i pół lub dziewięć miesięcy. Na innych kontynentach można spotkać się z systemami trymestralnymi i kwartałowymi, dzięki czemu można wybrać się na wymianę studentką, która może trwać przykładowo na trzy, cztery lub pięć miesięcy. Dzięki temu można nie trzeba rezygnować ze zdawania egzaminów na swojej macierzystej uczelni i wybrać okres, który nam najbardziej odpowiada pod względem akademickim i zawodowym.

Studia w innym kraju
fot. Pexels.c om

Wady i zalety wymiany studenckiej

  • Zalety międzynarodowej wymiany studenckiej

– odbycie części studiów za granicą,
– nauka języka w naturalnym środowisku,
– nawiązanie międzynarodowych kontaktów z osobami z całego świata,
– mieszkanie w nowym miejscu,

-możliwość podróżowania w nieznanych regionach,
– poznanie nowych kultur, kuchni i tradycji.

  • Wady międzynarodowych wymian studenckich

– trudność z uwzględnieniem wymiany w program studiów,
– koszta,
– rozłąka z rodziną i przyjaciółmi,
– trudność odnalezienia się w obcym państwie,
– duża ilość formalności związanych z wyjazdem i jego rozliczeniem.

Uwaga!
Do wzięcia udziału w programie nie są uprawnione osoby przebywające na urlopie dziekańskim, nie posiadając zaliczenia semestru, ale także ci, którzy już brali udział w przedsięwzięciu. W myśl idei twórców Erasmusa jak największa ilość uzdolnionych osób powinna mieć szanse w dostępie do wymiany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here