Wynalezienie koła
fot. Pexels.com

Ludzie przez wszystkie wieki swojego istnienia napotkali niezliczoną ilość przeszkód, które hamowały rozwój. Jednak zawsze wśród całego ogółu znajdzie się ktoś, kto weźmie sprawy w swoje ręce i rozwiąże problem. I tak też się działo – gdyby nie to niewiadomo w jakim punkcie ludzkość by się zatrzymała.

Wynalezienie koła
fot. Pexels.com

Lista najważniejszych odkryć

We wstępie wspomniano o postępie w rozwoju dzięki wynalazkom, rozwiązaniom. Wszyscy wiedzą, że najbardziej przełomowe było wynalezienie koła co zdecydowanie przyśpieszyło postępy. Jednak nie jest to jedyny ważny wynalazek – jakie jeszcze odkrycia są znaczące aż do teraz?

Papier
W okolicach 100 roku naszej ery w Chinach powstał papier. Wynalazek ten do tej pory nie stracił na wartości i nie został zastąpiony nowszym modelem. Został wynaleziony, jak wiele innych rzeczy codziennego użytku – przypadkiem. Po raz pierwszy otrzymano go w Chinach, jako pozostałość po myciu jedwabnej waty, czynność tę wykonywano na matach. Polegała ona na zwilżaniu i ubijaniu jej kijami. Po zdjęciu waty na tychże matach osadzał się cienki nalot, który po wyschnięciu nadawał się do pisania. Ponieważ jadwab był bardzo drogi Chińczycy zastąpili go włóknami roślinnymi (np. łykiem morwy) i szmatami lnianymi. Do Polski papier trafił bardzo późno jak na czas wynalezienia go, bo dopiero w okolicach XV wieku.

Przeszczep serca
Jest to jedno z nowszych odkryć (?), ponieważ pierwszy na świecie przeszczep serca został dokonany w 1967 roku, przez Christiana Barnarda dokonał. Dało to nadzieję milionom ludzi, dla których wady serca były do tego momentu wyrokiem. I pomimo, że wcześniej już próbowano przeprowadzać transplantacje (z różnym skutkiem) to jednak to odkrycie zrewolucjonizowało świat chirurgii transplantologii. Pierwszą w Polsce próbę przeszczepu serca przeprowadził zespół profesorów Jana Molla, Antoniego Dziatkowiaka i Kazimierza Rybińskiego w 1969 roku. Wykonawcą pierwszej w Polsce udanej transplantacji serca był prof. Zbigniew Religa. Miała ona miejsce w 1985 roku.

Antybiotyk
W 1928 Alexander Fleming dal światu penicylinę, która była pierwszym w historii antybiotykiem. Wcześniej choroby zakaźne były przyczyną śmierci i ciężkich powikłań setek milionów ludzi. Wprowadzenie antybiotyków zrewolucjonizowało leczenie. Oczywiście jak w przypadku papieru – penicylina została wynaleziona przez przypadek. Porządkując naczynia z kulturami bakterii, zauważył rozwijającą się kolonię pleśni, która zabijała bakterie. W 1945 roku wraz z Howardem Walterem Floreyem oraz Ernstem Borisem Chainem zostali uhonorowani Nagrodą Nobla.

Lądowanie na księżycu
W 1969 roku Neil Armstrong i Edwin Aldrin byli pierwszymi ludźmi, którzy wylądowali na Księżycu. Było to epokowe wydarzenie i pokonanie granic, które były nieprzekraczalne dla ludzi przez tysiące lat. Jednak pomimo postępu technologicznego od tamtego czasu, nikt nie powtórzył jak dotąd sukcesu programu Apollo i załogowych lotów na Księżyc. Ale warto również wspomnieć, że erę człowieka w kosmosie rozpoczął ówczesny Związek Radziecki – wystrzelili w kosmos pierwszego człowieka (Jurij Gagarin) oraz pierwszego satelitę (Sputnik).

Lot samolotem
W 1903 roku Orville i Wilbur Wright dokonali pierwszego lotu samolotem. Nie był on długi, samolot przeleciał długość niewiele większą niż jego własna – podczas 12 sekundowego lotu Flyer I, pilotowany przez Orville’a Wrighta pokonał 36,5 metra. Jednak od tego momentu świat przygotowywał się na wielkie zmiany w podróżowaniu. Dzięki temu odkryciu dzisiaj można swobodnie przemieszczać się samolotami między państwami, kontynentami.

Przeszczep serca
fot. Pexels.com

Podsumowanie

Jak można łatwo zauważyć większość wymienionych wyżej odkryć i wynalazków pochodzi z ubiegłego wieku. Bardzo łatwo można przeanalizowac jak szybko rozwinęła się technologia i jak bardzo te odkrycia zmieniły życie milionów ludzi na całym świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here