Temat smogu jest niezmiennie wałkowany już kilka dobrych lat i to nie tylko przez Unię Europejską, ale również przez władze państwowe. Oczywiście za każdym razem jest poruszany temat wpływu na zdrowie, ale jakie konkretnie negatywne skutki może przynieść wdychanie smogu?
Konsekwencje wdychania smogu
Zdążyliśmy się przez te kilka lat dowiedzieć, że zanieczyszczone powietrze jest szkodliwe, ale czy zdajemy sobie sprawę, jakiego rodzaju szkody w organizmie może wyrządzić?
Według niektórych źródeł nawet krótkotrwały kontakt ze smogiem może spowodować wystąpienie u zdrowej osoby:
– stanów zapalnych,
– podrażnienia spojówek, krtani, tchawicy,
– łagodnych oraz przemijających stanów zapalnych płuc,
– złego samopoczucia i zmęczenia,
– spadku tolerancji wysiłkowej.
Warto dodać, żs u osób chorujących na astmę czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) może dojść do zaostrzenia stanów chorobowych powodujących wielotygodniowe pobyty w szpitalu, które mogą często zakończyć się śmiertelnie.
Natomiast wieloletni kontakt z zanieczyszczeniami powietrza może być przyczyną nowotworów złośliwych, takich jak:
– rak płuc,
– rak zatok,
– nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani i przełyku,
– rak nerek.
Łatwo można zauważyć, że są to wszystkie narządy, które mają bezpośrednią styczność z zanieczyszczeniami znajdującymi się w smogu.
Wpływ szkodliwego smogu na dzieci
Substancje (głównie trujące) zawarte w smogu bardzo niekorzystnie wpływają także na dzieci. A co ważne jeszcze w życiu płodowym kontakt ze smogiem może powodować:
– wady wrodzone,
– pogorszenie się takich parametrów, jak masa, długość ciała, obwód urodzeniowy główki.
Przez to po urodzeniu się dziecko osiąga w pierwszych latach:
– gorsze umiejętności poznawcze, językowe i motoryczne,
– ma gorszy potencjał rozwoju intelektualnego.
Dzici, które były poddane na oddziaływanie smogu w życiu płodowym, mogą mieć w wieku szkolnym problemy z koncentracją, z kontaktami z rówieśnikami itd.
Dlaczego dzieci są o wiele bardziej wrażliwe na oddziaływanie szkodliwych elementów smogu?
Między innymi dlatego że ich układ oddechowy jest jeszcze niedojrzały (drogi oddechowe są wąskie i krótkie). Poza tym oddychają szybciej niż dorośli i tym samym wdychają więcej szkodliwych substancji, a dodatkowo wiele maluchów oddycha ustami, więc naturalna ochrona w postaci rzęsek nosa nie może zadziałać. Problemem jest też kumulacja zanieczyszczeń blisko gruntu.
Jak radzić sobie ze smogiem?
Nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować zanieczyszczeń z naszego życia, jednak możemy chronić się przed ich negatywnym wpływem na nasze zdrowie poprzez m.in. odpowiednią dietę, stosowanie masek antysmogowych i oczyszczaczy powietrza, a nawet hodowanie roślin, które w naturalny sposób oczyszczają powietrze.
Rośliny
Człowiek zanieczyszcza przyrodę, a to właśnie ona przychodzi nam na ratunek, pozwalając skutecznie radzić sobie z konsekwencjami naszych nieodpowiedzialnych działań. Rośliny w wyniku fotosyntezy pobierają z powietrza dwutlenek węgla, oddając tlen. Co więcej, neutralizują dwutlenek siarki i metale ciężkie, takie jak miedź, kadm, ołów i cynk. Z tego też powodu powinniśmy zabiegać o to, aby w naszym otoczeniu znajdowało się jak najwięcej drzew, trawników, pnączy, ogrodów i zielonych dachów. W mieszkaniach warto hodować rośliny doniczkowe.
Oczyszczacze powietrza
Jakość powietrza można poprawić, stosując nowoczesne urządzenia — oczyszczacze. Ich zadaniem jest nie tylko oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń przedostających się z zewnątrz, ale również drobnoustrojów chorobowych, pyłków, grzybów pleśni, kurzu i roztoczy. Wybierając oczyszczacz powietrza, należy jednak zwrócić uwagę na zastosowane w nich filtry, ponieważ to od nich zależą główne właściwości wybranego urządzenia.