Myślisz, że mógłbyś stworzyć bez problemu książkę? Pomimo motywacji to nie jest takie proste jak ci się wydaje. Wielu ,, autorów” zatrudnia ghostwritera, który pisze ją za niego. Dodatkowo każdy etap powinien być potraktowany z należytą starannością.

Ważne etapy w procesie tworzenia książki
I. Określenie tematyki
Jest to najbardziej oczywista część tworzenia książki, jednak okazuje się, że nie jest to takie proste. Warto wziąć po uwagę to, że każdy rodzaj tzn. horror, romans, komedia itd. chcarakteryzuje się określonym popytem, który będzie miał bezpośredni wpływ na zainteresowanie czytelników, a tym samym – na zyski z publikacji. Oczywiście sam pomysł nie wystarczy, jeśli nie będzie to jakościową realizacją, interesująca czytelników.
Dlatego więc jest to kwestia warta gruntownej analizy. Na szczęście istnieją narzędzia pozwalające określić popularność zagadnień w danym przedziale czasowym, na przykład darmowy Google Trends. Byłoby idealnie wybrać taki temat, który stale zyskuje liczbę wyszukiwań, a jednocześnie pokrywa się z twoimi ,,branżami” z których posiadasz odpowiednią wiedzę.
II. Określenie grupy odbiorców
Nie jest to zadziwiający punkt, prawda? Praktycznie przy prowadzeniu jakichkolwiek działań i tworzeniu musisz określać grupę odbiorców.
Określenie, kim są czytelnicy, to niezbędny element, by książka była ciekawa, wartościowa i zrozumiała. Dlatego dobrze by było konkretnie sprecyzować:
– wiek,
– płeć,
– zainteresowania,
– wykształcenie,
– zawód,
– potrzeby.
W zależności od podjętej tematyki, część z powyższych elementów można pominąć.
III. Sposób dystrybucji
Jest to punkt, który można przemyśleć już po ukończeniu pisania, jednak zależnie od wyboru należy to uwzględnić przy nakładach finansowych.
Wybór jest jeden – możesz wydać książkę na własną rękę lub skierować ją do wydawnictwa. Jednak jakie są wady i zalety wyboru którejkolwiek z opcji?
Samodzielne wydanie książki
W tym przypadku albo sam starasz się robić za wydawnictwo, albo podejmiesz współpracę z odpowiednimi ludźmi. W odniesieniu do tego – musisz sam zadbać o oprawę graficzną, druk, redakcję i środki promocyjne.
Jednak wynagrodzeniem własnej, samodzielnej pracy jest pełnia zysków ze sprzedaży, a nie kilkuprocentowe tantiemy, co po prostu oznacza większe zarobki z publikacji. Niestety przy takim rozwiązaniu musisz dysponować niemałym kapitałem własnym. Warto zaznaczyć, że coraz większą popularnością cieszy się pisanie e-booków, gdyż – zgodnie ze swoją nazwą – nie wymagają one druku, co wiąże się z redukcją kosztów.
Korzystanie z wydawnictwa
Takie rozwiązanie powstało nie bez powodu. Wydawnictwo zatrudnia grafików i redaktorów, mogących znacząco zwiększyć jakość twojej książki i nanieść poprawki. Ponadto sieć kontaktów i dostęp do wielu punktów sprzedaży sprawia, że zostaniesz odciążony pod kątem marketingowym. Jest to więc wybór zdecydowanie prostszy i bezpieczniejszy, lecz przynoszący mniejsze zyski w przypadku, gdy książka okaże się sukcesem. Sama wysokość wynagrodzenia jest kwestią indywidualną, gdyż zależy od polityki wydawnictwa, np. wkładu własnego (większość takich firm wymaga pokrycia części kosztów druku i prac nad tekstem) czy rozliczenia kwotowego/procentowego od sprzedanego nakładu.

Podsumowanie
Jak widać etapy wyzej wymienione mogą wydawać się łatwe, jednak prawda jest zupełnie inna. Trzeba poświęcić czasami nawet kilka lat na dopracowanie i dopieszczenie książki. Jednak wiadomo można dzięki dobrej książce trochę zarobić, a dodatkowo doskonalić samego siebie i uznać to jako sukces samorozwojowy.