Klimatyzator przenośny – czy sprawdzi się w upały?

0
400

Wystarczy szybki rzut oka na oferty klimatyzatorów dostępnych w naszym kraju, aby przekonać się, że ceny tych urządzeń sukcesywnie rosną i kupno wymarzonego modelu staje się dla wielu osób wręcz nieosiągalne. Nie dziwi zatem coraz większe zainteresowanie klimatyzatorami przenośnymi, które są nie tylko tańsze, ale również nie wymagają kłopotliwej instalacji. Rodzi się jednak pytanie – czy okażą się wystarczająco skuteczne w czasie największych upałów?

Klimatyzator przenośny – jak to działa?

Zasada działania klimatyzatora przenośnego nie odbiegają znacząco od tego, jak funkcjonują urządzenia na stałe zainstalowane na naszych ścianach – z systemem Split na czele. W dalszym ciągu mamy do czynienia z bardzo wydajną pompą ciepła, która bardzo efektywnie zamienia energię elektryczną na chłodne oraz bardzo ciepłe powietrze. To pierwsze trafia kratką wylotową do  wnętrza naszego mieszkania, a to drugie wędruje wnętrzem specjalnej rury na zewnątrz pomieszczenia czy budynku. W odróżnieniu od modelu Split, w przypadku urządzeń przenośnych całość (a więc kompresor, skraplacz i chłodnica) umieszczone są w kompaktowej obudowie, która może znajdować się we wnętrzu lub coraz częściej także na zewnątrz pomieszczenia. Bez wątpienia zaletą klimatyzatora przenośnego jest jego wszechstronność – z łatwością przewieziesz go do kolejnego pomieszczenia, gdzie wystarczy przełożyć rurę wylotową przez okno lub specjalny otwór, by natychmiast cieszyć się przyjemnych chłodem. Zazwyczaj niższy jest także koszt zakupu, klienci doceniają także brak konieczności montażu – podłączasz do gniazdka i gotowe. Czy jednak jego wydajność okaże się wystarczająca na największe upały?

Klimatyzator przenośny – czy sprawdzi się w upały?

Klimatyzatory przenośne przez lata miały przyklejaną łatkę urządzeń mniej wydajnych i hałaśliwych, przez co niektórzy mogli mieć obiekcje przed ich zakupem. Z emitowanym hałasem udało się uporać w znacznym stopniu, przez stosowanie lepszych uszczelek, izolowania wibrujących elementów i wykorzystania wydajniejszych silników. Sama wydajność, ograniczana m.in. przez ciepło emitowane przez kompresor podczas pracy, a także konieczność otwierania okna, aby umieścić w nim rurę wylotową, również udało się znacząco poprawić. Nowoczesne klimatyzatory przenośne mogą być umiejscowione na zewnątrz budynku i chłodzić pochodzące z wnętrza budynku już ochłodzone powietrze. Dlatego dzisiejsze rozwiązania już dorównują wydajnością systemowi Split, a przy tym nadal są tańsze i nie wymagają kłopotliwego montażu. Dlatego z całą pewnością można powiedzieć – tak, klimatyzator przenośny to optymalne rozwiązanie na nawet najbardziej upalne dni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here