Laptop dla gamera
fot. Pexels.com

Jedni wolą grać na zwykłym komputerze, inni na ps lub x-boxie. Znajdą się też tacy, którzy wybiorą grę na laptopie, a jak wiadomo taki laptop musi mieć odpowiednią wydajność, pamięć itd. Wszystko, aby ułatwić graczowi pojedynek. Jednak na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie laptopa do gier?

Laptop dla gamera
fot. Pexels.com

Laptopy do gier

Laptopy gamingowe wyróżniają się oprócz podniesieonych parametrów, również wyglądem. Mają swój specyficzny design, którego nie da się pomylić ze zwykłym laptopem – tworzy go najczęściej czarna obudowa i kontrastowe akcenty (zwykle czerwone lub pomarańczowe). Agresywna, kontrastowa stylistyka już na pierwszy rzut oka wyróżnia gamingowy laptop, ale o wiele ważniejsze od wyglądu są pozostałe parametry i o tym należy zawsze pamiętać.

Karta graficzna
Bez wątpienia najważniejszy podzespół laptopa do gier. To właśnie karta graficzna definiuje jakość rozgrywki, rozdzielczość, ustawienia detali oraz liczbę klatek na sekundę (fps) i dlatego warto inwestować w mocne układy. 4 GB pamięci GDDR5 to absolutne minimum, żeby grać płynnie na wyższych ustawieniach. bezkonkurencyjne są karty graficzne w sekwencji SLI, czyli dwie karty połączone w jeden superukład.

Procesor
Procesor do gier powinien być zasadniczo minimum czterordzeniową jednostką.W przypadku CPU od Intel Core, do gry na średnich ustawieniach wystarczą procesory i5. Wymagające tytuły oraz intensywny gaming połączony ze streamowaniem, wymagają mocniejszych rozwiązań, czyli procesorów i7 lub i9

Pamięć RAM
Pamięć operacyjną można przyrównać do pamięci wideo, czyli im więcej, tym lepiej. Minimalna ilość wynosi 8 GB RAM, najlepiej DDR4 o taktowaniu 2133 MHz.

Dysk
Skoro laptop do gier ma być szybki, nie może zabraknąć w nim dysku SSD – to właśniebon definiuje jak szybko włącza się laptop lub programy. Półprzewodnikowy nośnik jest niezbędny, jeśli zależy ci na natychmiastowym uruchomieniu notebooka, szybkim starcie gier, czy niezwłocznym wczytaniu zapisanych stanów.

Ekran
W tym przypadku kluczowe są trzy aspekty: rozdzielczość, przekątna i matowa powłoka. Wyświetlacz to twoje okno na świat gry. Na nim podziwiasz bohatera i odwiedzane lokacje. Na nim oglądasz toczone walki. Kiepska widoczność nie wróży sukcesu w e-sporcie i dlatego ekran w laptopie dla gracza musi posiadać co najmniej rozdzielczość Full HD, choć lepszym rozwiązaniem jest 3K oraz 4K.

Układ chłodzący
Z uwagi na dużą moc, a co za tym idzie zwiększoną emisję ciepła – szczególnie podczas grania w bardzo obciążające laptopa gry, w laptopach dla graczy instalowane są znacznie wydajniejsze układy chłodzenia. Wpływa to na wielkość obudowy, ale jest to niezbędne do zachowania stabilnej pracy urządzenia.

Porty
Porty w laptopie nie są czymś co powinno się bagatelizować. Ich liczba oraz rodzaje wpływają na możliwość korzystania z peryferiów oraz podłączania kolejnych urządzeń – głośniki, słuchawki, mysz.

Klawiatura
A teraz element, na którym w trakcie gry spoczną Twoje dłonie. Klawiatura. Z jej pomocą wydajesz komendę za komendą, dlatego mile widziana jest funkcja Antighosting. Zapobiega ona blokowaniu się klawiatury, do czego może dojść po wciśnięciu kilku klawiszy w bardzo krótkim czasie. A tego nie da się uniknąć podczas kolejkowania rozkazów.
Często w lepszej jakości klawiaturach producenci wyróżniają klawisze WASD albo strzałki kierunkowe – często podświetlone na czerwono/niebiesko. Pozostałe są podświetlane, choć kolor podświetlenia bywa różny – najczęściej biały.

Wymagające gry
fot. Pexels.com

Podsumowanie

Wybierając dobry laptop gamingowy nie warto polegać tylko na cenie, ważne są wszystkie powyższe elementy. Oznacza to, że najlepiej przygotować sobie najbardziej odpowiadające parametry i szukać najbardziej pokrywającego się z nimi laptopa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here