Praca w nocy
fot. Pexels.com

Praca w nocy dotyczy coraz większej ilości osób. Około 15-20 procent osób czynnych zawodowo w Europie, pracuje na zmiany, w tym także w nocy. Badania wykazują, że taki tryb życia powoduje zaburzenie naturalnego rytmu, co z kolei może mieć wiele negatywnych skutków dla zdrowia

Praca w nocy
fot. Pexels.com

Kto najczęściej pracuje w nocy?

Osób pracujących na nocną zmianę jest bardzo dużo – pracownicy służby zdrowia, strażnicy nocni, czy osoby które często podróżują. Im wszystkim praca w nocy nie jest obca. Wiele uczelni udowadnia, że praca w nocy jest czynnikiem, który zmniejsza jakość i długość naszego życia. Jednak to nie jest tak, że te zawody mogą po prostu przestać istnieć. Wiele z nich jest podstawową usługą publiczną, której pracownicy muszą pracować w nocy. W związku z tym osoby pracujące na nocnej zmianie powinny nie tylko zapoznać się ze skutkami ubocznymi pracy w nocy, ale też jak chociaż trochę pomóc organizmowi.

A gdy nie śpimy w nocy… Konsekwencje

Jak wiadomo – gdy nie śpimy w nocy, nie odpoczywamy tak, jak do tego przywykliśmy. Wynika to z biologi, ponieważ mózg ludzki jest przyzwyczajony do odpoczynku w trakcie nocy, kiedy jest ciemno. Ludzie, którzy pracują w nocy lub znają system zmianowy, odpoczywają średnio od jednej do dwóch godzin mniej niż reszta osób. Jednak warto podkreślić, że tylko osoby poniżej 35 roku życia mogą normalnie spać, prawie tak jak gdyby nie pracowali na nocnej zmianie.
Ważne jest to, żeby nie brać pod uwagę tylko ilości godzin, które przesypiamy, ale także ważna jest jakość snu. Wszystko to po to aby nie rozlegulować hormonów. Dlatego warto wspomnieć, że podczas nocy nasz organizm wytwarza hormon, zwany melatoniną. Hormon ten reguluje nasz rytm biologiczny, dzięki któremu nasze ciało odróżnia “kiedy jest dzień, a kiedy noc”.
I właśnie dlatego zaburzając nocny sen nasze ciało przechodzi przez zaburzenia hormonalne. Jest to jeden z powodów, przez które kobiety doświadczają zmian w cyklu menstruacyjnym, w zespole napięcia przedmiesiączkowego oraz są bardziej podatne na raka piersi.
Dodatkowo ,,ofiary” nocnych zmian są też o wiele bardziej rozdrażnieni i nerwowi. Zwiększa się również u nich prawdopodobieństwo wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej, takie osoby mają też dużo gorsze nawyki żywieniowe, problemy z trawieniem, zaburzenia snu i odczuwają ciągłe zmęczenie. Często pojawia się też u nich niechęć do życia towarzyskiego i rodzinnego – unikają spotkań, nie odbierają telefonów.

Nocna zmiana w pracy
fot. Pexels.com

Jak złagodzić skutki pracy w nocy?

Jeśli jesteś przypadkiem ,,beznadziejnym”, który niestety musi pracować w nocy to warto abyś zaczął stosować poniższe rady i raz na jakiś czas przebadał się.
Ponownie warto podkreślić to, że osoby po 35 roku życia nie powinny pracować na nocne zmiany. Wszystko przez zmniejszenie zdolności regeneracyjne organizmu – wiadomo organizm zaczyna się starzeć i może już nie nadążać.

1. Sen przed pójściem do pracy.
Najlepszy będzie sen przed nocną zmianą – wtedy kiedy robi się ciemno. Konkretne półtora godziny snu przed pójściem do pracy powinno dobrze zrobić. Odpoczynek przed pracą sprawi, że wykorzystamy fakt, iż nasz mózg tworzy w tym czasie melatoninę.

2. Okulary przeciwsłoneczne przy wyjściu ze zmiany
Zwykle podczas powrotu z nocnej zmiany na dworze zaczyna się robić jasno, dobrze wtedy założyć okulary przeciwsłoneczne. Jest to pewien sposób na oszukanie organizmu i dodatkową produkcję melatoniny.iedy wychodzisz z pracy. W domu można opuścić zasłony i zapomnieć, że jest dzień i iść bez problemu spać.

3. Melatonina w tabletkach
Jeśli nasze ciało nie jest w stanie normalnie wytwarzać melatoniny, ważne jest przyjmowanie melatoninę z innych źródeł na pół godziny przed pójściem spać, aby symulować naturalny cykl snu.

4. Izolacja od hałasu
Powinniśmy robić wszystko, co możliwe, aby uciec od hałasu kiedy śpimy. Jeśli słyszymy niepokojący hałas, podczas snu, może to wpłynąć na jakość naszego snu w nocy. Mieszkając w bloku sprawdzą się piankowe zatyczki do uszu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here