Jesteś jeszcze za młody na studia, a chciałbyś zintegrować się z ludźmi oraz kulturą innego kraju? Erasmus+ ma ofertę nie tylko dla studentów, ale też i dla młodzieży szkolnej!
Na czym polegają wymiany młodzieży?
Wymiany młodzieży polegają na tym, że młodzi ludzie z różnych krajów przez krótki okres pracują wspólnie nad różnymi projektami i spędzają razem czas. Dodatkowo rozwijają swój język angielski, umiejętności pracy w grupie. Celem wymian młodzieżowych jest wsparcie wszechstronnego rozwoju młodzieży. Wymiany umożliwiają poznanie nowych kultur, podnoszenie i zdobywanie nowych umiejętności, zrozumienie zasad demokracji, idei zjednoczonej Europy, różnorodności kulturowej, współpracy zespołowej oraz rozwój zainteresowań. Korzyści wyniesione z udziału w projektach mają później procentować podczas wchodzenia młodych ludzi na rynek pracy. Projekt wymiany polega na spotkaniu grup młodzieży z dwóch lub więcej krajów w celu realizacji projektu na wspólnie wybrany temat (sport, kultura, zdrowie, sprawy społeczne itd.). Zagadnienia poruszane w trakcie projektu powinny wynikać z zainteresowań młodych uczestników. Działania mogą i powinny mieć różnorodną formę – debat, warsztatów, ćwiczeń, gier, spotkań itp.
Tego rodzaju wymiany odbywają się poza szkołą. Zajęcia podczas wymian obejmują warsztaty, ćwiczenia, debaty, gry fabularne, zajęcia sportowe i wiele, wiele innych.
Każdy uczestnik otrzymuje na koniec każdej wymiany certyfikat Youthpass – jest w nim zawarta tematyka wymiany oraz ,,ulepszone” umiejętności.
Ile trwa pojedyncza wymiana młodzieży?
Wymiany młodzieży mogą trwać od 5 do 21 dni. Oczywiście czas ten nie obejmuje czasu podróży. Warto dodać, że większość wymian trwa 7-9 dni. Jednak pojedynczy projekt może trwać np. pół roku oraz obejmować 3 wymiany młodzieży – każda w innym kraju.
Co trzeba zrobić, żeby wziąć udział?
W wymianach młodzieżowych mogą uczestniczyć osoby w wieku od 13 do 30 lat. Aby zostać liderem grupy na wymianie młodzieżowej, trzeba mieć co najmniej 18 lat.
W wymianie mogą brać udział grupy młodych ludzi w wieku od 13 do 30 lat z co najmniej dwóch państw, z których co najmniej jedno jest Krajem Programu. Minimalna liczba uczestników projektu wynosi 16 osób, maksymalna – 60. Każda grupa musi mieć co najmniej jednego lidera (osoba pełnoletnia, bez ograniczeń wiekowych).
Wymiany młodzieży organizują organizacje młodzieżowe – głównie pozarządowe, nieformalne grupy młodych ludzi lub inne organizacje.
Osoba prywatna nie może bezpośrednio ubiegać się o dotację na wzięcie udziału w wymianie młodzieżowej. Wniosek musi zostać złożony przez organizację lub grupę młodych ludzi, którzy następnie wybiorą uczestników wymiany.
Jak wyglądają kwestie finansowe?
Unijne dotacje są przeznaczone na dofinansowanie kosztów podróży. Organizacja lub grupa organizująca wymianę otrzymuje wsparcie finansowe na niezbędne do realizacji wymiany koszty organizacyjne i koszty związane z zajęciami.
Koszty podróży – kwota jest zależna od dystansu, jednak zwykle nie więcej niż 275 euro na uczestnika. Każde koszta powyżej uczestnicy muszą pokryć z własnej kieszeni.
Koszty organizacyjne – ryczałt na jednego uczestnika, koszty zakwaterowania, wyżywienia
Koszty działań promujących projekt i jego osiągnięcia;
Wsparcie finansowe może również pokrywać: koszty dodatkowe związane z udziałem osób niepełnosprawnych oraz osób z mniejszymi szansami, koszty specjalne, np. wizy, pozwolenia pobytowe itp. (w obu przypadkach jest to 100% uprawnionych kosztów) oraz koszty dwudniowej wizyty przygotowawczej dla maksymalnie dwóch osób.
Uczestnicy
Państwa, które uczestniczą w projektach:
– 27 krajów członkowskich UE,
– kraje EOG: Islandia, Liechtenstein, Norwegia,
– kraje spoza UE uczestniczące w programie: Macedonia (Republika Macedonii Północnej), Turcja, Serbia, Wielka Brytania.
Do krajów programu zaliczają się również terytoria zamorskie krajów Unii Europejskiej.
– sąsiadujące kraje partnerskie
a) Europa Południowo-Wschodnia: Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo
b) Europa Wschodnia i Kaukaz: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Rosja, Ukraina
c) Kraje Basenu Morza Śródziemnego: Algieria, Egipt, Izrael, Jordania, Libia, Maroko, Palestyna, Syria, Tunezja
Dodatkowo krajem partnerskim jest także Szwajcaria.