NES od Nintendo
fot. Pexels.com

Obecnie młodzież noe wyobraża sobie istnienia innych konsol jak PS4 i PS5 oraz Xboxa. Jednak warto powspominać pierwsze początki, kiedy to dopiero powstawały pierwsze kosole od Philips, Atari. Może ktoś jeszcze posiada na strychu lub w piwnicy takie cuda?

NES od Nintendo
fot. Pexels.com

Pierwsza konsola na świecie

Na samym początku warto wspomnieć, że etapy pewnych konsol są dzielone na generacje. Wszystkich generacji (do teraz) jest już łącznie dziewięć, w trakcie trwania (od 1972 roku) wszystkich wydano ok. 200 konsol.
1972-1979 – Pierwsza generacja konsol – pierwsza konsola w historii
1976-1983 – Druga generacja konsol
1983-1989 – Trzecia generacja konsol – narodziny Zeldy, Mario i innych
1989-1994 – Czwarta generacja konsol
1994-1998 – Piąta generacja konsol
1998-2005 – Szósta generacja konsol
2005–2012 – Siódma generacja konsol
2012 – 2020 – Ósma generacja
2020 – Dziewiąta, czyli najnowsza generacja konsol
Pierwszą wydaną konsolą była konsola Odyssey Magnavox, która trafiła do sprzedaży w 1972 roku. Odyssey mógł wyświetlać tylko pionową kreskę, kropkę symbolizującą piłkę oraz dwie krótkie kreski symbolizujące graczy. Warto dodać, że głównym miejscem sprzedaży konsoli oraz jej dodatków było USA, a modele eksportowe nie posiadały wszystkich (12 gier) oraz dodatki rzadko ukazywały się w Polsce.
Z bardziej popularnych konsoli pierwszej generacji znajdzie się jeszcze Atari PONG. Osoby grające na konsolach Atari wiedzą, że w póżniejszych generacjach firma wydała jeszcze równie popularne konsole jak: Atari 2600 (1977), Atari 5200 (1982). Niestety popularność konsol firmy Atari skończyła się w trzeciej generacji, wyparły je prężnie rozwijające firmy SEGA oraz Nintendo.

Historia Nintendo

Obecnie nie ma osoby, która nie kojarzyłaby konsol Nintendo, albo gier stworzonych na te konsole (m. in. Super Mario). Można zauważyć, że oryginalne konsole od Nintendo są obecnie bardzo poszukiwane – szczególnie przez koneserów starych konsol, ale też osoby grające rekreacyjnie w gry z kartridży.
Swoją historię Nintendo zaczęło już w 1977 roku wydając konsolę Color-TV Game. Niestety była ona sprzedawana tylko na terenie Japonii. Przełomową konsolą była wydana w 1983 roku – NES. Na NES zostało wydanych wiele przełomowych gier takich jak platformówka Super Mario Bros, przygodówka The Legend of Zelda czy też gra akcji Metroid. Jest tojedna z najlepiej sprzedających się konsol tamtych lat. Nintendo mimo wielu lat istnienia na rynku i produkcji konsol, nadal jest jedną z najlepiej sprzedających się obecnie firm. Ich ostatnią wydaną konsolą jest Nintendo Switch.

Nintendo Switch
fot. Pexels.com

Historia PlayStation

Pierwszy model PS został wypuszczony do sprzedaży w 1994 roku – w Polsce od 1996 roku. Kolejny model pochodzi już z 2000 roku. Obecnie PS5 cieszy się wielką popularnością, została wydana w 2 wersjach – z napędem dysków Blu-ray lub bez.

 

Historia Xboxa

Pierwsza wersja Xboxa została wydana do sprzedaży w 2001 roku i była to pierwsza konsola wyprodukowana przez Microsoft. Do tej pory Microsoft wydał 5 wersji Xbox, które stale cieszą się dużą popularnością.

 

Podsumowanie

Jak widać historia konsol bardzo się zmieniła, ale również rozwinęła. Teraz już ciężko dostać konsolę gdzie wkłada się kartridże. Dziewiąta generacja jest najbardziej rozwiniętą i trudno przewidzieć co będzie w kolejnych – może sztuczna inteligencja przejmie rynek? O tym wszyscy przekonają się w przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here