EKO rozwiązania

Społeczna odpowiedzialność biznesu w dużej mierze koncentruje się obecnie na ekologii. Świadomość na temat zanieczyszczenia środowiska rośnie, a konsumenci oczekują radykalnych działań od przedsiębiorstw. Jak sprawić, by firma szybko stała się bardziej eko?

Segregacja odpadów i polityka zero waste

Zacznijmy od gorącego trendu, jakim jest zero waste. Każde przedsiębiorstwo, zależnie od branży w której działa, może traktować zasady zero waste nieco inaczej. Wszystkie mają za to jedną możliwość – segregowanie odpadów. Dzięki temu mniej śmieci trafia na wysypisko, gdzie są bezsensownie składowane. Segregacja prowadzi natomiast do recyklingu i ponownego wykorzystania surowców. Konsumenci z pewnością to docenią, zwłaszcza że we własnych domach postępują dokładnie tak samo.

Energia elektryczna ze źródeł odnawialnych

Kolejny obszar, w którym można szybko przeprowadzić korzystne zmiany to zużycie energii elektrycznej. W Polsce większość wykorzystywanego prądu pochodzi ze spalania węgla, ale jesteśmy u progu transformacji energetycznej. Na znaczeniu będą zyskiwać doceniane przez konsumentów odnawialne źródło energii. Jedną z dróg, jaką warto podążać stanowią ogniwa fotowoltaiczne, które można zainstalować w firmie. To jednorazowa inwestycja, jaka po czasie się zwróci, bo energia ze słońca jest darmowa.

Wcześniej można natomiast zdecydować się na prąd dla firm, pochodzący od sprzedawcy, ale dostarczany w ramach taryfy eko. Jak to działa? Całość wykorzystywanego przez przedsiębiorstwo prądu pochodzi właśnie z OZE. Firma otrzymuje od sprzedawcy certyfikat gwarancji pochodzenia energii, z indywidualnym numerem, co rozwiewa wszelkie wątpliwości. Takim certyfikatem warto pochwalić się przed obecnymi i potencjalnymi klientami. Więcej na temat ekologicznej taryfy dla firm można przeczytać na stronie poprostuenergia.pl.

Oszczędność papieru, wody i prądu

W większości firm marnuje się zasoby naturalne nawet nie zdając sobie z tego sprawy lub nadając własnym czynom niewielką wagę. Wystarczy wspomnieć o drukowaniu dokumentów, które w rzeczywistości wystarczy przechowywać w formie elektronicznej. Myjąc dłonie niepotrzebnie odkręcamy kran na pełen zakres, kiedy woda płynie w trakcie namydlania rąk. Zapominamy o gaszeniu światła w pomieszczeniach, które opuszczamy, a urządzenie elektroniczne pozostają długo włączone, choć mogłyby przejść w stan uśpienia. W skali tygodniowej, miesięcznej i rocznej marnujemy w ten sposób wiele zasobów, a jednocześnie pieniędzy na papier, energię elektryczną i wodę. Czas to zmienić!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here