Dywersyfikacja inwestycji pozwala znacząco zwiększyć jej bezpieczeństwo i zminimalizować utratę wszystkich środków w przypadku niepowodzenia biznesu. Wiele osób jednak nie dostrzega jej potencjału i nie dywersyfikuje swoich środków, przeznaczając wszystkie pieniądze na jeden cel inwestycyjny czy biznes. Wszyscy najlepsi i najbogatsi inwestorzy doskonale wiedzą, że dywersyfikacja jest jednak podstawowym elementem udanego prowadzenia biznesu i na dłuższą metę jej ignorowanie może okazać się bardzo kosztowne. W dalszej części artykułu przedstawiamy — czym jest dywersyfikacja, jak można nią elastycznie zarządzać, korzyści dywersyfikacji i biznesy w jakich możemy je stosować. Podpowiadamy również jak dbać o swój kapitał inwestycyjny i prowadzenie biznesu, aby zminimalizować ryzyko strat.
Czym jest dywersyfikacja?
Dywersyfikacja to podzielenie kapitału, który chcemy zainwestować i przeznaczenie go na realizację kilku niezależnych oraz niepowiązanych ze sobą celów. Ma ona zmniejszać ryzyko związane z niepowiedzeniem się jednej z inwestycji. W przypadku gdy konkrety biznes okaże się “klapą”, dywersyfikując środki inwestycyjne, będziemy mieli jeszcze kilka innych biznesów, które w dalszym ciągu będą przynosiły nam zyski. Dywersyfikacja zatem ma za zadanie minimalizować ryzyko inwestycyjne i nie dopuścić do bankructwa czy utraty całego kapitału w razie jakichkolwiek problemów. Dywersyfikacja może odbywać się na różnych zasadach, być stosowana w różnych branżach i w różnych biznesach. Możemy również elastycznie zarządzać jej poziomem, odpowiednio zwiększając lub zmniejszając podział pieniędzy. Najlepszym przykładem dywersyfikacji jest podzielenie pieniędzy na inwestycje i zakupienie akcji 2 lub 3 indeksów giełdowych zamiast przeznaczenia tej kwoty na zakup jednego indeksu. W zamian za zwiększenie bezpieczeństwo inwestycji nasze zarobki będą nieco mniejsze.
Korzyści i plusy
Dywersyfikacja, czyli podzielenie środków inwestycyjnych posiada wiele plusów, które warto wykorzystać, prowadząc swój biznes czy zarabiając pieniądze. Pierwszym z nich jest zabezpieczenie przed bankructwem. Jeśli podzielimy nasz kapitał przynajmniej na dwie części i zainwestujemy go w dwie odrębne i niezależnie dziedziny, w przypadku fiaska z pierwszą inwestycją nie stracimy wszystkich środków. W dalszym ciągu dochód dostarczać będzie drugi biznes i będziemy mogli “odbić się” oraz nadrobić straty. Kolejnym plusem dywersyfikacji inwestycji jest utrzymanie płynności finansowej. W razie problemów z pierwszym biznesem, do czasu ich wyjaśnienia będziemy mogli regulować bieżące wydatki czy rachunki. Nie spowoduje to również konsekwencji w postaci upadku, długów czy definitywnego pożegnania się z biznesem. Utrzymanie płynności finansowej gwarantuje przetrwanie nawet poważnych problemów i kłopotów oraz możliwość dalszego zarabiania pieniędzy.
Dużym plusem dywersyfikacji jest również elastyczność. Dzięki niej każda osoba będzie mogła samodzielnie określić, jak duże ryzyko chce podjąć i dostosować ją do własnych potrzeb. Aby móc dywersyfikować inwestycje. Nie musimy również posiadać dużych środków. Możemy zatem podzielić nawet drobne inwestycje wartości kilkuset złotych. Nie musimy za tę opcję płacić również dodatkowych środków, a samo przeprowadzenie dywersyfikacji nie wymaga również wysokiej wiedzy czy doświadczenia finansowego. Dzięki tym plusom każda osoba posiadająca pewne środki na inwestycje czy na prowadzenie własnego biznesu może zwiększyć swoje bezpieczeństwo.
Elastyczność dywersyfikacji
Dywersyfikacją inwestycji możemy odpowiednio zarządzać i samodzielnie decydować, jakie będą jej proporcje. Jest to bardzo przydatna właściwość dywersyfikacji. Dzięki niej możemy sami określić na ile części podzielić środki. Im będzie ich więcej, tym większe bezpieczeństwo inwestycji zyskamy, ale również zmniejszymy swój potencjał zarobkowy. Jeśli środki podzielimy tylko na kilka lub dwie części, zwiększymy poziom bezpieczeństwa nieco słabiej, ale będziemy mogli również zarobić dużo większe sumy pieniędzy.
W jakich branżach możemy z niej korzystać?
Dywersyfikacja inwestycji jest możliwa w każdym biznesie i w każdej branży. Choć głównie korzystamy z niej w branży finansowej, możemy również dywersyfikować środki na inwestycję w innych branżach. Jeśli chcemy założyć sklep, wartym przemyślanin pomysłem będzie założenie dwóch mniejszych. Ta sama zasada dotyczyć może np. założenia wypożyczalni samochodów i kupna większej ilości tańszych aut niż jednego drogiego, który w razie awarii nie będzie dla nas zarabiał.
Dywersyfikacje stosować możemy, inwestując w indeksy na giełdzie lub rynku forex. Dobrym posunięciem będzie również podzielenie kapitału przy inwestowaniu w kryptowaluty lub fundusze inwestycyjne. Bardzo wiele osób inwestuje również w mieszkania i nieruchomości znaczne sumy. Dobrym posunięciem będzie zakup dwóch mniejszych mieszkań zamiast jednego dużego. Analogicznie możemy zamiast inwestowania w jednej branży np. samochodowej lub finansowej rozłożyć środki na dwie zupełnie inne branże, aby oprzeć się np. kryzysom czy sytuacjom losowym.
Dywersyfikować można również różne elementy prowadzonego już biznesu. Najlepszym przykładem na to będzie korzystanie z kilku dostawców czy sprzedaż towarów na kilka rynków. Podzielenie rynków zbytu lub osób, od których kupujemy półprodukty, znacznie również zwiększa bezpieczeństwo biznesowe. W razie zerwania umowy z dostawcą lub nagłych problemów nasz biznes może toczyć się dalej. Taka sama zasada obowiązuje również odnośnie rynku zbytu. Gdy dana duża firma lub grupa klientów przestanie z różnych względów korzystać z naszych usług, nie zostaniemy bez zysków z dnia na dzień.