oprogramowanie

Ogromny skok technologiczny, który możemy obserwować od kilku lat, sprawia, że nie tylko życie codzienne staje się coraz bardziej komfortowe. Nowoczesne rozwiązania pojawiają się również w zupełnie innych dziedzinach życia. Doskonałym przykładem może być oprogramowanie MES, czyli rozbudowane systemy zarządzania produkcją. Na wdrażanie systemu MES decyduje się coraz więcej nowoczesnych fabryk oraz zakładów produkcyjnych. Jest to jednak bardzo szerokie i zaawansowane zagadnienie, które postaramy się nieco przybliżyć w naszym dzisiejszym artykule.

System MES – co to jest?

Systemy MES, czyli manufacturing execution system to zaawansowane oprogramowanie, które pozwala na wydajne zarządzanie produkcją. Tego typu rozwiązania mają na celu optymalizowanie czasu realizacji poszczególnych etapów produkcji, a także ich zgrywanie i dopasowanie w ramach całego procesu. Nowoczesne systemy MES pełnią oczywiście wiele innych, dodatkowych, lecz bardzo przydatnych funkcji, pomagających na etapach planowania zadań lub kontroli jakości.

Na rynku istnieje wiele firm zajmujących się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów MES. Wśród nich na wyróżnienie zasługuje m.in. Quantum Qguar, który specjalizuje się we wdrażaniu systemu pozwalającego na modelowanie procesów produkcyjnych oraz monitorowanie ich przebiegu. Oprogramowanie tej firmy wspiera standardy takie jak ISO, HACCP, IFS, SIX SIGMA i wiele innych.

Jakie wyróżniamy etapy wdrażania systemu MES?

Pierwszym etapem wdrożenia systemu MES jest przygotowanie do tego procesu. Kluczowe tutaj jest podjęcie decyzji i przeanalizowanie opłacalności wdrożenia tego typu rozwiązań, a także zdefiniowanie potrzeb, które są często indywidualne dla każdej branży. Na tym etapie powinniśmy dowiedzieć się, jakie realne korzyści zyska nasza firma po wdrożeniu wybranego systemu.

Drugi etap skupia się na wyborze odpowiedniego rozwiązania dla swoich potrzeb. Konieczne jest tutaj przygotowanie pełnej specyfikacji oraz przedstawienie zapotrzebowania na konkretne funkcjonalności. Warto również przeanalizować, które etapy naszej produkcji rzeczywiście powinniśmy i możemy automatyzować za pomocą systemu MES. Jest to niezwykle ważny i kluczowy proces, który warto wykonać przy pomocy doświadczonych specjalistów, dzięki którym będziemy w stanie dobrać najlepszy produkt, który spełni nasze oczekiwania w 100%.

Ostatnim etapem jest zamówienie spersonalizowanego, czyli dopasowanego do naszych potrzeb systemu. Współpraca z firmami zajmującymi się wdrażaniem systemów MES pozwala na sprawne wprowadzenie i uruchomienie systemu w naszej firmie. Specjaliści realizujący wdrożenie, najczęściej zajmują się całym procesem, od momentu wprowadzenia i uruchomienia oprogramowania, aż po szkolenia kadry oraz wsparcie w momentach krytycznych.

Warto tutaj zaznaczyć, że kluczem do sukcesu i wdrożenia jak najlepszego systemu MES jest dobranie właściwego produktu oraz firmy, która będzie nas wspierać na każdym z tych etapów. Godną zaufania firmą jest Quantum Qguar, która od kilkudziesięciu lat specjalizuje się w opracowywaniu i wdrażaniu oprogramowania Qguar MES, czyli systemu realizacji produkcji, pozwalającemu w szybki i efektywny sposób modelować procesy produkcyjne oraz monitorować ich przebieg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here