Płatności mobilne

Wygodne i proste w obsłudze, nowoczesne płatności mobilne działają na zasadzie cyfrowego portfela. To coraz bardziej popularny sposób płacenia za codzienne zakupy i usługi bez potrzeby noszenia przy sobie kart kredytowych i gotówki. Obawiasz się konsekwencji utraty telefonu czy smartwatcha z podpiętą kartą płatniczą? Dowiedz się, jak w takim przypadku bezpłatnie zastrzec kartę w Systemie Zastrzegania Kart.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym są mobilne płatności zbliżeniowe,
  • z jakich aplikacji korzystać, by płacić telefonem i zegarkiem,
  • jak szybko i wygodnie zastrzec kartę płatniczą.

Dziś niemal wszyscy noszą przy sobie telefony, a sklepy w przeważającej większości są wyposażone w terminale obsługujące płatności zbliżeniowe. Płatności mobilne zaczynają zastępować użycie nie tylko niepraktycznej gotówki, ale również kart płatniczych. Czy więc naprawdę wystarczy przyłożyć telefon lub zegarek do terminala – i już?

Płatności telefonem – wygoda w zasięgu Twojej ręki

Aby zacząć korzystać z możliwości płacenia telefonem, wystarczy zdecydować się na aplikację mobilną, do której można podpiąć fizyczną kartę płatniczą. Sprawdź, jakie są rodzaje płatności mobilnych.

BLIK to system płatności mobilnych dostępny w aplikacjach największych banków w Polsce. Umożliwia zapłatę za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych, wypłatę gotówki z bankomatów, a nawet szybkie przelewy na telefon pomiędzy klientami różnych banków. Przy każdej transakcji system generuje w telefonie jednorazowy sześciocyfrowy kod, który należy przepisać w aplikacji banku, na terminalu płatniczym lub w bankomacie.

Za pomocą BLIK-a nie zapłacisz za zakupy za granicą, ale za to w Polsce nie musisz znać numeru rachunku bankowego ani numeru karty kredytowej, by z łatwością dokonywać transakcji wyłącznie przy użyciu swojego telefonu.

Płatności zbliżeniowe HCE (host card emulation) są dostępne na telefonach z Androidem i uruchomionym modułem NFC, pozwalającym na komunikację bezdotykową. W większości banków do realizacji płatności mobilnej w technologii HCE nie jest wymagane połączenie z internetem. W niektórych w momencie przeprowadzania transakcji nie trzeba mieć nawet otwartej aplikacji.

Google Pay jest metodą płatności mobilnych opartą na technologii HCE. Pozwala na bezpieczne i szybkie płatności w sklepach bez podawania numeru karty kredytowej. Nie musisz już pamiętać o noszeniu ze sobą portfela – wystarczy telefon z Androidem. Aplikacja Google Pay działa w tle, więc nie musi być włączona do przeprowadzenia transakcji.

Do elektronicznego portfela stworzonego przez Google można w kilka minut podpiąć karty debetowe i kredytowe większości banków w Polsce, by płacić mobilnie w sklepach online i wszędzie tam, gdzie są przyjmowane płatności plastikiem.

Apple Pay to aplikacja, z której korzystają posiadacze iPhone’ów, iPadów, Apple Watchy i MacBooków. Można z niej korzystać w sklepach stacjonarnych, aplikacjach, automatach czy taksówkach, a także przechowywać w niej karty lojalnościowe, kupony rabatowe i bilety. Transakcje są tu dla większego bezpieczeństwa potwierdzane odciskiem palca lub za pomocą Face ID.

Zastrzeż kartę płatniczą w Systemie Zastrzegania Kart

Jeśli zgubisz telefon lub stracisz go w wyniku kradzieży, musisz koniecznie zastrzec swoją kartę płatniczą. To sprawi, że możliwość płacenia kartą np. w Apple Pay czy Google Pay zostanie zablokowana automatycznie. Jak zablokować kartę przed niechcianymi płatnościami?

Pod bezpłatnym numerem infolinii: +48 828 828 828 możesz o każdej porze zastrzec kartę płatniczą, by jak najszybciej zapobiec ewentualnej utracie swoich środków finansowych. Po automatycznym przekierowaniu do banku-wystawcy karty odpowiesz na kilka pytań ułatwiających jej identyfikację. To ważne: musisz wtedy poinformować o wszystkich kartach płatniczych zainstalowanych w telefonie, również od innych wystawców. Jeśli nie zastrzeżesz utraconych kart, grozi Ci utrata środków dostępnych na koncie.

Nie masz teraz przy sobie telefonu? Zapłać zegarkiem

Coraz więcej osób zastępuje zegarki smartwatchami, którymi można z łatwością płacić na spacerze czy treningu – tam, gdzie akceptuje się płatności zbliżeniowe.

MGarmin Pay i Fitbit to aplikacje, za pomocą których dodasz swoje karty płatnicze do smartwatcha. Płatności mobilne są tu chronione 4-cyfrowym, losowo wygenerowanym kodem w tzw. procesie tokenizacji. Kod wpisujesz po założeniu zegarka, by aktywować płatności zbliżeniowe na 24 godziny. Rzeczywisty numer Twojej karty płatniczej nie jest udostępniany sklepowi. Kiedy chcesz dokonać płatności zegarkiem, po prostu zbliżasz go to terminala płatniczego. Nie musisz dodatkowo potwierdzać transakcji, nawet gdy przekroczą limit 50 zł.

O utracie smartwatcha powiadom swój bank, który zablokuje token do transakcji. Tak jak w przypadku zgubienia czy kradzieży telefonu, skorzystaj z wygodnego Systemu Zastrzegania Kart, którego twórcą i operatorem jest Związek Banków Polskich. Na stronie zastrzegam.pl/uczestnicy znajdziesz pełną listę banków wchodzących w skład tego praktycznego systemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here