Pierwsze fundusze ETF pojawiły się na giełdzie w latach 90. ubiegłego wieku. Od tego momentu liczba osób zainteresowanych ulokowaniem kapitału w ETF-y znacząco się zwiększyła. Początkujący inwestorzy, którzy chcieliby w ten sposób zainwestować swoje środki, niekiedy mają jednak problem ze znalezieniem właściwego funduszu. Z myślą o nich przygotowaliśmy poniższy artykuł. Tłumaczymy w nim krok po kroku, jak znaleźć odpowiedni fundusz ETF. Zapraszamy do lektury.
Fundusze ETF – definicja pojęcia
Nazwa funduszy ETF pochodzi z języka angielskiego – Exchange Traded Fund. Są to wyspecjalizowane fundusze, które śledzą ceny określonych aktywów, takich jak obligacje, akcje, surowce bądź kryptowaluty. W związku ze swoimi charakterystycznymi cechami specjaliści uważają je za fundusze inwestycyjne o dość oryginalnym charakterze.
Pierwsze fundusze ETF pojawiły się na rynku w latach 90. ubiegłego stulecia. Pierwszy fundusz wprowadzony na rynek to SPDR S&P 500 ETF – powstał on w 1993 roku na rynku amerykańskim. Naśladował on indeks S&P 500. Obecnie wskazany fundusz gromadzi aktywa, których wartość przekracza już kwotę 350 miliardów dolarów. Obecnie liczba funduszy ETF na rynku jest ogromna. Istnieją również wyspecjalizowane platformy inwestycyjne pozwalające na ich zakup w 100% online, bez wychodzenia z domu. Jedną z nich prowadzi Saxo.
Niestety, wielu inwestorów podejmuje decyzje biznesowe w sposób mało przemyślany oraz nie ma w tym względzie odpowiedniej wiedzy. To z kolei powoduje, że ryzyko utraty wszystkich zainwestowanych środków jest wyjątkowo duże.
Wybór funduszu ETF – na co zwracać uwagę?
Decyzja o tym, w który fundusz ETF zainwestujemy, jest bardzo ważna. Zanim zdecydujemy się na którykolwiek z ETF-ów powinniśmy bardzo dokładnie przeanalizować wielkość jego aktywów. Jest to informacja mówiąca o tym, ile środków wpłacili do niego inwestorzy. Jeżeli w funduszu zgromadzono dużo środków, jest to dla nas informacja, że cieszy się on uznaniem wśród inwestorów.
Zachęcamy, aby porównywać ze sobą jak największą liczbę różnorodnych funduszy ETF. Tylko wtedy zyskamy stuprocentową pewność, że podjęta przez nas później decyzja będzie dla nas rzeczywiście korzystna.
Przy poszukiwaniu funduszu ETF nie można także zapomnieć o tym, aby zweryfikować różnicę odwzorowań. Jest to wyjątkowo istotny czynnik informujący nas, w jaki sposób dany fundusz radził sobie ze spłatą zobowiązań finansowych. Jeżeli w przeszłości zauważalne były cykliczne problemy z wypłacalnością, wówczas zakup ETF-a może być mocno ryzykowny.