Z różnych powodów pieniądze mogą wyjść z obiegu, co nie oznacza jednak, że stają się całkowicie bezwartościowe. Wiele osób nie przypuszcza, że dawne nominały mogą jeszcze na coś się przydać. Co prawda nie będziemy posługiwać się nimi w codziennych transakcjach, ale nie warto też chować ich od razu do szuflady. W poniższym artykule dowiesz się, co można zrobić ze starymi monetami!
Dobra inwestycja
O ile nie jesteśmy kolekcjonerami, można zastanowić się nad sprzedaniem przestarzałych pieniędzy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy nie zawsze zdaje sobie sprawę, że dawne nominały mogą być dużo warte. Dlatego też ważne, aby dobrze przemyśleć decyzję o pozbyciu się ich na stałe. W innym wypadku możemy zostać pozbawieni szansy na dokonanie korzystnej inwestycji. Nasuwa się jednak pytanie, jakie są możliwości, aby stwierdzić, czy pieniądz ma jakąś wartość? Oto proste rozwiązania:
- Dom aukcyjny – sprzedaż monet odbywa się w formie aukcji, a więc publicznej licytacji. Aby sprzedać dawne nominały, trzeba regularnie śledzić transakcje na giełdach numizmatycznych. Obecnie są one przeprowadzane drogą internetową, a co za tym idzie – można je wystawić samodzielnie i są dostępne dla każdego kolekcjonera. Z kolei dla sprzedającego aukcja staje się gwarancją sprzedaży cennego egzemplarza po cenie rynkowej, pomniejszonej o określoną prowizję.
- Skup starych monet – w tym wypadku największe zyski przyniesie sprzedaż zagranicznej waluty, jednak nawet mając do dyspozycji stare polskie banknoty czy monety, można wycenić je w skupie. To o tyle skutecznie rozwiązanie, że istnieje możliwość skorzystania z pomocy specjalistów, którzy oszacują dokładną wartość skupowanego pieniądza. Możemy w tym celu udać się do firmy, zarządzającej banknotami lub skorzystać z opcji skupu monet online. Choć dokonywanie transakcji w sklepie stacjonarnym potrafi budzić większe zaufanie, skupowanie pieniędzy przez internet jest równie wygodną i skuteczną opcją.
Wymiana pieniędzy – czy jest możliwa?
Jeśli nie aukcje lub skup starych monet, to może wymiana numizmatów? Niestety, obecnie w Polsce wymiana starych nominałów nie jest możliwa. Wcześniej można było tak uczynić ze złotówkami z początku lat dziewięćdziesiątych i czasów PRL-u. Aktualnie od 2010 roku nie można poddawać ich transakcjom tego rodzaju. Bezpośrednią przyczyną ich zaprzestania była niska wartość wymienianej waluty. Nie zmienia to jednak faktu, że stare polskie nominały wciąż mogą być obiektem zainteresowania kolekcjonerów. Te banknoty, które są zachowane w dobrym stanie, niejednokrotnie przekraczają wartość uzyskaną za czasów denominacji. Warto jednak pamiętać, że aby skutecznie je sprzedać, muszą być w niemalże idealnym stanie – wyklucza się podarte, pomięte lub poplamione banknoty. W innym wypadku, zamiast podniesienia wartości kolekcjonerskiej zyskają one jedynie na znaczeniu sentymentalnym.
Stare monety a osiąganie zysku
Obecnie można zauważyć wzrost zainteresowania numizmatyką i inwestowaniem w dawne nominały. Podejmowanie właściwych działań w tym zakresie to dobry sposób na osiągnięcie finansowego sukcesu. Należy jednak pamiętać, że cenę za konkretny egzemplarz dyktuje jego jakość i dlatego tak ważnym krokiem jest dokonanie prawidłowej wyceny i np. udokumentowanie jego pochodzenia. Oprócz tego warto mieć na uwadze, że ceny monet idą w górę. W efekcie dzięki regularnym inwestycjom w monety o niskim nakładzie, osiągane zyski będą bardziej zauważalne. Nie można również zapomnieć, że emisja pieniądza bywa niestabilna. Czasami można podejrzewać, że nominały o konkretnych walorach to gwarancja sukcesu, a jednak nierzadko okazuje się, że nie przynoszą spodziewanego zysku. Zdarza się również, że zainteresowanie konkretnymi egzemplarzami ulega zmianom. Aby dokonywać skutecznych inwestycji z użyciem starych monet, trzeba śledzić numizmatyczne nowości i monitorować wszelkie zmiany na rynku i związaną z nim tematyką.