Wcześniejsza spłata kredytów – czy warto?

0
1549

Żadna osoba nie lubi żyć z myślą o tym, że ma dług. Nie ważne czy jest to niewielki kredyt gotówkowy, czy długoletnie zobowiązanie takie jak kredyt hipoteczny. Aby odciążyć swój domowy budżet od comiesięcznej spłaty rat i uwolnić się od zobowiązań, jedynym rozwiązaniem może okazać się wcześniejsza spłata kredytów. Możemy sobie na to pozwolić w momencie, gdy nagle otrzymaliśmy dodatkowy zastrzyk gotówki np. dzięki wygranej na loterii, otrzymaniu spadku lub podwyżce wynagrodzenia. Takie środki pozwalają na spłacenie części lub nawet całości zobowiązania. Jednak czy można i czy warto szybciej spłacać swoje długi w banku?

Czy można szybciej spłacić swój kredyt?

Wielu dłużników zastanawia się nad tym, czy jest możliwość, aby szybciej spłacić swoje zobowiązanie. Odpowiedź brzmi tak, istnieje taka możliwość i dotyczy ona praktycznie każdego rodzaju kredytu. Nie ważne czy jest to kredyt samochodowy, gotówkowy czy hipoteczny – możesz szybciej uporać się z jego spłatą. Warto jednak wiedzieć, że taka możliwość nie zawsze jest darmowa. Niekiedy klient banku będzie musiał dopłacić do tego, aby szybciej spłacić swój kredyt. Najważniejsze informacje znajdują się jednak w umowie i to tam warto szukać odpowiedzi na to pytanie.

Czy wcześniejsza spłata kredytu się opłaca?

Taka decyzja ma wiele zalet i może przynieść kredytobiorcy korzyści. Przede wszystkim uwalnia się on swojego zobowiązania, które w pewien sposób mogło wpływać na jego komfort psychiczny. Tak jak już wspomnieliśmy, nikt nie lubi żyć z długami, dlatego uwolnienie się od nich może być bardzo satysfakcjonujące. Nie będziesz musiał przejmować się już spłacaniem rat co miesiąc oraz zaoszczędzisz pieniądze do swojego domowego budżetu. Niestety wcześniejsza spłata nie zawsze przynosi też korzyści finansowe i niższe koszty kredytu. Jak wiadomo, im krótszy okres kredytowania, tym niższe są odsetki. Bank jednak może sobie to zrekompensować prowizją za wcześniejszą spłatę. Warto sprawdzić, czy nie przewyższa ona oszczędności z tytułu zmniejszenia rat, skrócenia okresu spłaty lub też całkowitej spłaty zobowiązania.

Decyzja o wcześniejszej spłacie kredytu https://splatakredytow.pl/splata-kredytow/ nie zawsze okazuje się korzystna dla kredytobiorcy. Niekiedy lepiej jest poczekać do końca kredytowania i spłacić zobowiązanie w ustalonym na umowie terminie. Przed podjęciem tej decyzji zawsze warto sprawdzić zapisy widniejące w umowie oraz obliczyć ewentualne zyski i straty. W sytuacji, gdy Twój bank nie pobiera prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu, taka decyzja może być opłacalna. Co więcej, warto wiedzieć, że wcześniejsza spłata zobowiązań wpływa też pozytywnie na naszą zdolność kredytową. Jeśli będziesz chciał się ubiegać o nowe zobowiązanie finansowe w przyszłości, to bank nie przejdzie koło tej informacji obojętnie. O wcześniejszej spłacie poprzedniego zobowiązania dowie się on z BIK, w którym Twoja ocena punktowa może zwiększyć się właśnie po wcześniejszej spłacie kredytu.

Sposoby na szybszą spłatę kredytów

Jeśli chcesz szybciej spłacić swój kredyt, to możesz to zrobić na kilka sposobów. Możesz to zrobić za pomocą jednorazowej wpłaty, jednak to rozwiązanie jest możliwe tylko przy kredytach na niewielkie sumy. Kolejnym sposobem jest nadpłacanie kredytu. Ten sposób wybiera wiele osób, ponieważ pozwala to na szybszą spłatę kredytu. Wystarczy, że na konto banku będziesz przelewać co miesiąc wyższą kwotę niż ta, która zapisana jest w harmonogramie spłat. To jaki sposób wybierzesz, zależy od Twoich możliwości finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here